Mardin tarihinin en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapacak

Mardin tarihinin en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapacak
09 Şubat 2012 Perşembe Saat 11:51 2

Türkiye'de inanç turizminin merkezi konumunda olan Mardin kongre turizmine de yöneldi...

            Mardin'de daha önce düzenlenen uluslararası müsabaka ve toplantı ve kongrelerden sonra şimdi de Dünya Sulama Komisyonu ve Asya Bölgesel Su Konferansı Mardin'de düzenlenecek.

            Organizasyon hakkında bilgi veren Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, Mardin'i etkin bir şekilde tanıtmanın yanında bu tür organizasyonlarla Mardin'i çekim merkezi haline getirmek istediklerini anlattı.

            Mardin'in sanayisine, ticaretine, tarım ve hayvancılığına verdikleri önem kadar turizm yatırımlarına da öncelik verilmesi gerektiğini hatırlatan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Çevre Komisyonu Üyesi Abdurrahim Akdağ, "İlimizde son dönemlerde aralarında 5 yıldızlı otellerinde bulunduğu oteller bir bir açılmaya başlandı. Bu otellerin devamını getirmek ve istihdam alanlarını genişletmek için daha fazla turisti de Mardin'e çekmemiz gerekiyor. Bu anlamda turistlerin yanında kongre turizmine de öncelik vererek tarihi kentimizde de daha fazla insanı konaklatmak için bizler de Ankara'da üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Bir ay önce ilimizde düzenlediğimiz Uluslararası Satranç Turnuvasından sonra önümüzdeki sene içinde ülkemizde yapılması planlanan Uluslararası Sulama ve Drenaj Komisyonu ile 8. Asya bölgesel Konferansının ilimizde yapılması için bakanlıklar nezdinde yaptığımız girişimler sonuç verdi. Önümüzdeki yılın ekim ayında yapılacak bu büyük organizasyon ilimizde bugüne kadar yapılmış en büyük organizasyon olacak."dedi.

            Toplantının Türkiye'de en son 1970 yılında düzenlendiğini hatırlatan Akdağ, "Sadece suyun nitelikli kullanılmasını amaçlayarak 1950 yılında kurulan ve Türkiye’ nin 1954 yılında üye olduğu Uluslararası Sulama ve Drenaj Komisyonunun 64. İcra Konseyi Toplantısı ve 8. Asya Bölgesel Konferansının ev sahipliğini Türkiye’de ve en önemlisi bu organizasyonu kardeşliğin, barışın ve hoşgörünün şehri Mardin’imizde yapılması planlanmıştır. Türkiye’de ilk defa 1970 yılında Uluslararası İcra Komitesi toplantısı yapılmıştır. Ak Parti iktidarının çabası, Orman Su İşleri Bakanımızla beraber DSİ Genel Müdürlüğü’ nün çalışmalarıyla bu toplantıyı 2013 yılının Ekim ayında Mardin’ de tekrar gerçekleştireceğiz. Türkiye coğrafi konumu nedeniyle kuraklık ve taşkınları çok yaşamaktadır. Bütün bu konuların detaylı bir şekilde görüşüleceği ve çözüm noktasında önerilerin ele alınacağı 8. Asya Bölgesel Konferansına bütün üye ülkelerin katılacağı ümidi ve dünyamızı daha yaşanır bir yer haline getirme temennisi içindeyim."diye konuştu.

            Küresel ısınma ve iklim değişiklerinin tesirleri her geçen gün arttığını ve dünyada ile Türkiye'de daha fazla hissedildiğini dikkat çeken Akdağ, "Küresel ısınmaya bağlı olarak değişen iklim koşulları, su ile ilgili felaketlerin sıklığını ve şiddetini arttırmaktadır. Yarı kurak iklim kuşağında yer alan ülkemizin iç kısımları ortalama 250 mm yağış ile çok az yağış almaktadır. Özellikle kurak geçen yıllarda tarım ülkesi olan ülkemizde sosyoekonomik tehlikeler yaratarak felaketlere yol açmaktadır."ifadelerini kullandı.YORUMLAR :::

  1. ahmet serkan yücel
    19 Aralık 2012 Çarşamba Saat 16:53 CEVAPLA
    52 yaşındayım.Şu ana kadar mardine bu kadar hizmet eden milletvekili görmedim
  2. mizgin
    10 Şubat 2012 Cuma Saat 22:21 CEVAPLA
    tebrikler güzel bir organizasyon olacak. inşallah gerisi devam eder

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bölünmez Çankırı, Kadınların Sevincine Ortak Oldu

Dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir tarafından, Ma [...]

23 saat önce...

Milletvekillerinden, Rektör Özcoşar’a Ziyaret

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı [...]

6 saat önce...

Eğitim-Bir-Sen: Ana Sınıfı Öğretmenleri de Uzaktan Eğitime Geçmelidir

Eğitim-Bir-Sen Mardin şube başkanlığı yaptığı yazı [...]

1 gün önce...

Mardin'de otomobil direğe çarptı: 5 yaralı

Mardin'in Midyat ilçesinde meydan gelen kazada, ay [...]

1 gün önce...

"İlçelerimizin tüm kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetimlerini tebrik ediyoruz"

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, AK Parti M [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar