Mardin'de Hafta sonu Turizm Bereketi

Mardin'de Hafta sonu Turizm Bereketi
02 Nisan 2018 Pazartesi Saat 11:15 0

Tarihi Mardin kentine, inanç ve kültür turizmi yönünden ziyarete gelen turistlerin sezon hareketliliği bu yıl havaların güzel olması ile erken başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2001 yılında UNESCO’ya dünya kültür mirasına aday şehir gösterilen 7 bin yıllık tarihi Mardin’e, yurt içinden ve dışından gelen turist akışı sürüyor.

Hanları, kervansarayları, medreseleri ve kiliseleri, eşsiz taş mimarisi konakları ile 32 medeniyete ev sahipliği yapan 7 bin yıllık tarihi Mardin, geçen yıl bölgede yaşanan çukur ve barikat handikabına rağmen kentte yaşanan hızlı toparlanma başta otelciler olmak üzere turizm sektörü çalışanlarının yüzünü güldürüyor.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Gürgör, Mardin'in son günlerde artan etkinlikler ve turizm sezonunun başlamasıyla birlikte özellikle hafta sonu şehirde artan yerli ve yabancı turist akışı açısından çok hareketli geçmesi en çok esnafı sevindirdiğini kaydetti.

Mardin'in bölgede yaşanan olaylardan dolayı son bir kaç yıldır özellikle tuzim alanında sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Gürgör, ancak şehrin bütün olumsuz gelişmelere rağmen her fırsatta erken toparlanma gösteren kendine münhasır bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Gürgör, "Mardin şehir merkezi her zaman huzurun ve birlikte yaşama ve kardeşliğin sembollerindendir. Bu şehrin insanları her zaman huzur ve kardeşlikten yana olmuştur. Bölgede yaşanan ve çok şükür geride kalan olumsuz gelişmelerin ardından Mardin şehir merkezi birlikten, beraberlikten ve kardeşlikten yana tavrını almıştır. Mardin'de turizm sezonu başladı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz ve Sayın Valimiz Mustafa Yaman'ın himayelerinde son zamanlarda artan sosyal etkinliklerin de etkisiyle Mardin'e yerli ve yabancı turist sayısında önemli bir artış söz konusu. Turizme hitap eden şehrin son zamanlarda yolların asfaltlanması, aydınlatma çalışmaları, park ve bahçe yeşillendirme çalışmaları ve bununla birlikte şehrin tarihi mekanlarından olan Kasımiye'nin adeta çiçek bahçesine dönüştürülmesi Mardin'in güzelliğine güzellik kattı.  İnanç turizmi alanında en ilgi çeken şehirlerin başında gelen Mardin'in insanlarımızın kafasında oluşturduğu merak ve görme hissi şehirde turist sirkülasyonunu arttırıyor. Hafta içi çok çok yoğun olmamakla birlikte özellikle de hafta sonları şehirdeki otellerimiz tamamen doluluk oranıyla geçiriyor. Bu göstergeler, Mardin turizm sektörünün bütün bileşenlerini ilerisi için ümitvar kılıyor" diye konuştu.

Mardin'i ziyarete gelen turistlerin taş mimarisine hayran olduğu kentin en çok medreseler, manastır ve tarihi konaklarına yoğun ilgi gösteriyor. İlkbaharda havaların ısınması ile Mardin’de, yerli ve yabancı turist akışının yılsonuna kadar devam etmesi bekleniyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Yolcu denetimini kim yapıyor?

Mardin'de Artuklu - Kızıltepe arasında yolcu taşım [...]

1 gün önce...

SONDAKİKA! Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine operasyon

HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanla [...]

1 gün önce...

Belediye Önünde Açıklama

HDP’li Ahmet Türk tarafından işten çıkarılan 11 şe [...]

20 saat önce...

Hassas Ciltlerin Mucizevi Çözümü Sensibio Serisi

Hassas cilt nedir? Cildimizin hassas olduğunu nası [...]

22 saat önce...

Midyat'ta Kıl Çadır Kütüphanesi

Midyat Kaymakamlığı ve GAP idaresi tarafından kuru [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7