Mardinlinin turizme bakış açışı değişti

Mardinlinin turizme bakış açışı değişti
12 Şubat 2012 Pazar Saat 15:07 0

Mardinli turizme ahlakımızı bozacak düşüncesi yerine, artık bize gelir kapısı açıldı gözü ile bakıyor. Birkaç yıl öncesine kadar yapılan araştırmalarda 'gençlerimizin ahlakını bozacaklar' gerekçesi ile turistlere karşı çıkan, Mardinlilerin düşüncesi yapılan bir araştırma sonucunda değiştiğini ortaya çıktı.

            Mardin Artuklu Üniversitesi yaptığı son araştırma ile Mardin'de yaşayan yerel halkın turizme bakış açısının değiştiğini ortaya çıkardı.

            Sahip olduğu tarihi ve mimari yapılarının yanında birbirinden farklı medeniyet, kültür, din, dil ve ırkları bünyesinde barış ve huzur içinde yaşatan Mardin,  Türkiye'de son yıllarda en fazla turist çeken illerin başında yer aldı. Mardin Valiliğinin açıkladığı verilere göre 2010 yılında 800 bin turist ağırlayan tarihi kentti, 2011 yılında ise bir milyona yakın turist ziyaret etti.  Mardin, kendine has mimari tarzı, kültürel ve tarihi zenginlikleriyle turizm için bir çekim merkezi oldu.

            Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak, turist sayısının artması ile birlikte yerel halkın turistlere bakış açısını araştırmak için 18-55 yaş arasındaki 600 kişi ile birebir görüşerek yaptığı anket sonunda bir rapor hazırladı. Rapora göre halkın yüzde 80'inin turizme olumlu baktığı ortaya çıktı.

            Görüşmeler sonunda hazırladığı rapordaki verileri gazetecilerle paylaşan Toprak, daha önce turistlerin gelmesine karşı çıkan yerel halkın turist sayısındaki artışla birlikte turistlerin gelmesine olumlu bakmaya başladığını söyledi.

 

MARDİNLİ GELECEĞİNİ TURİZMDE ARIYOR

            Turizm sektörünün gelişmesinin halkın bakış açısının da önemli olduğunu dikkat çeken Toprak, bölgede turizm sektörünün gelişebilmesi ve kalkınmada etkili bir düzeye ulaşabilmesi için bölgenin kültürel değerlerinin yanı sıra yerel halkın turizmi algılama düzeyinin de büyük önem taşıdığını bildirdi.

            Mardinlilerin geleceğini turizmde gördüğünü kaydeden Toprak, araştırmaya farklı meslek gruplarından katılımcıların yüzde 80'inin turizmin gelişiminin Mardin'e ve Mardinlinin geleceğine olumlu katkılar sağlayacağına inandığını kaydetti.

            18-55 yaş arasında farklı meslek gruplarında toplam 600 kişi ile yüz yüze yapılan anket sonuçlarına göre;

            Ankete katılanların yüzde 75'i turizmle birlikte Mardinli yaşam biçiminin değişmesinden, geleneksel değer yargıları ve toplumsal ahlakın bozulmasından tedirginlik duyar mı? Sorusuna, 'kesinlikle tedirgin olmadıklarını,

            Aylık geliri 3 bin liranın üstünde olan grubun yüzde 80'inin turizmle birlikte fiyatların artabileceğine ilişkin kaygı duyduklarını,

            Ortalama bin liranın altında geliri olan deneklerin yüzde 85'inin ise gelirinin artabileceği umudunu taşıdığını,

            Turizmin gelir arttırıcı etkisine yönelik sorularda %90'la en büyük beklenti, esnaf ve öğrenci kesiminde oluşuyor.

MARDİN BİR ADIM ÖNDE

            Turizmin, kentin gelişiminde lokomotif rol üstlenebilecek durumda olduğunu dikkat çeken Toprak, "Turizm, insan gücüne dayalı, istihdamı doğrudan etkileyen bir sektördür. Turizmin gelişmesi ile Mardin halkı da zengin ve müreffeh günlere ulaşacaktır. Mardin'de son yıllarda turizm yatırımlarında gözle görülebilir yatırımı var ancak ulaşım, güvenlik ve tanıtım problemleri çözümlendiğinde, bu yatırımlar daha da artacaktır. Araştırmamızda Mardin'in tarihi ve kültürel değerlerinin yanında insanıyla da turizm sektörünün gelişimine de açık olduğunu belirledik. Bu sevindirici bir durum. Turizmin henüz gelişmekte olduğu dönemlerde insanların turiste, turizme duydukları ön yargı yok, aksine Mardin bu anlamda bir adım önde. Kenti tanıtmak adına yaptığımız bu araştırmada çok güzel veriler elde etik. Turizm, bir bölgede sadece o kentin sahip olduğu tarihi ve turistik değerlerle olmuyor. Yerel halkın bakış açısı da çok önemlidir."dedi.  

            Toprak, hem üniversitenin hem de üniversite bünyesinde kurulan Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulunda eğitim gören öğrencilerin de halkın bu yargıyı değiştirmesine neden olan sebeplerden bir olduğunu sözlerine ekledi.

DÜŞÜNCENİN DEĞİŞMESİ ESNAFI SEVİNDİRDİ   

            Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Doğan Gazan ise anket sonuçlarını değerlendirerek yerel haklın turizme bakış açısının zamanla değiştiğini ve 2000 yılında halkın turiste bakış açısı ile bugün bakış açısının çok farklı olduğunu söyledi. Mardinlilerin sadece bugün değil tarih boyunca misafirperverliği kimliği ile ön planda olduğunu belirten Gazan, "Mardin halkının olduğu gibi Mardin esnafının da geleceği de turizmdedir. Turizmin gelişmesi esnafımızın da gelişmesi anlamına geliyor. Mardin'e son yıllarda aralarında 5 yıldızlı otellerinde bulunduğu 10'un üzerinde otel açıldı. Bizler de esnafımızı bu yönde yönlendirmek ve eğitmek için çalışmalarımız devam ediyor."dedi.

MARDİN TURİSTE YAPANCI DEĞİL

            Mardin Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeyhmus Dincel ise Mardinlilerin her zaman turizme olumlu baktığını belirterek, "Burada önemli olan Mardin'i genel turist algısı çerçevesinde dönüştürmek yerine turistin algısındaki Mardin'i yaşatmaktır. Turist Mardin'e niçin gelir? Buradaki kültürü yaşamak için gelir, buradaki havayı solumak için gelir, burada tarihi koklamak için gelir. Buranın mutfağından tatmak, şerbetinden içmek için gelir. Ama bizler, genel turist algısı kapsamında bunların hepsini değiştirirsek hem yanlış yapmış oluruz, hem de uzun vadede turistleri kaçırmış oluruz. Mardinli aslında turiste, yabancıya ya da farklılığa çok yabancı değil. Farklılıkları görmüş, benimsemiş hata bunlara yaşamış bir kent. Türkü, Kürdü, Süryanisi, Arabı, Yezdisi, Ermenisi yıllarca bu kentte birlikte yaşamış, farklı kültür ve farklı diller birbirini hor görmeden, yaşam şekillerini benimsemişler."diye konuştu.


KAYNAK: www.mardinlife.com


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Köy korucusu babası ile aynı yaşta ve aynı günde şehit oldu

Mardin’de PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda [...]

1 gün önce...

Çam: Farklılığımız zenginliğimiz olsun!

Kızıltepe'de düzenlenen aşure etkinliğinde konuşan [...]

1 gün önce...

Şarampole yuvarlanan araçta kişi yaralandı

Nusaybin-Midyat yolu üzerinde seyir halindeyken şa [...]

1 gün önce...

Babasıyla aynı kaderi paylaştı

Babasıyla aynı gün ve yaşta şehit olan 8 çocuk bab [...]

1 gün önce...

AK Parti'den Gazetemize destek ziyareti

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, beraberind [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yargı Reformu Stratejisi

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Varsın Öyle Olsun…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Mezopotamya İncisi Mardin...

5
Mustafa Aydın
6
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

7