Müftülükten hacı adaylarına seminer

Müftülükten hacı adaylarına seminer
19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 16:27 0

Mardin İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Yılı Hac Organizasyonu ile Mardin'den kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına yönelik Kâbe maketi etrafında uygulamalı olarak "Hac Eğitim Semineri" düzenledi.

Hacı adaylarının ibadetlerini usulüne uygun ve bilinçli bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak amacıyla kutsal yolculuk öncesinde görsel materyaller eşliğinde bilgilendirme semineri yapıldı.

Mardin İl Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleşen uygulamalı eğitimde hacı adaylarına ihram, tavaf, hac farizası esnasında uyulması gereken kurallar ve kılık kıyafetten yolculuğa kadar uyulması gereken diğer kurallar hakkında bilgi verildi.

Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, hacı adaylarının gittikleri kutsal topraklarda güçlük çekmemeleri ve ibadetlerini eksik yapmamaları için böyle bir eğitim verdiklerini söyledi.

Bütün hedeflerini hacılarımızın herhangi bir problem yaşamadan gidip gelmelerini sağlamak olduğunu anlatan Müftü Çiçek,

“Mardinli değerli hacı adaylarımız, son derece şevkle, iştirakle büyük bir merak içinde bizleri dinlediler. Bizler de bu seminerlerde Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatları doğrultusunda vermemiz gereken bilgileri, bugün ana hatları ile anlattık. Önümüzdeki günlerde bu seminerlerimizi daha da detaylandırarak hacılarımızın hac öncesi hazırlıklarından yolculuklarına kadar kendilerine gerekli olan sağlık ve sıhhatleri açısından, her türlü bilgiyi kafile başkanı, din görevlisi hocalarımızla anlatıyoruz."dedi.

MANEN DE HAZIRLANIN

Daha sonra hacı adaylarına bir seminer veren imam hatip Hıdır Geçit ise Hac ibadetinin öneminden ve uyulması gereken kurallar konusunda bilgiler vererek, "Kendimizi hac ibadeti için madden nasıl hazırlıyorsak manen de hazır olmamız gerekiyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V) 'Hac ve umre ibadeti yapanlar Allah'ın misafirleridir. Bunlar dua ederlerse Cenab-ı Allah onların dualarını kabul eder. Bilerek veya bilmeyerek günah işlemişlerse tövbe istiğfarlarından dolayı Cenab-ı Allah onların tövbelerini kabul eder' ve 'Kim Allah'ın rızasını kazanmak için hac eder ve hac esnasında ağzından kötü söz çıkmadan, kötü davranışlarda bulunmadan, başkaları ile kavga etmeden sırf Allah rızası için hac ederse anasından doğduğu ilk günkü gibi tertemiz evine döner' diye buyuruyor. İşte böyle bir ibadete gidiyorsunuz. Bu yüzden kendinizi manen bu ibadete hazırlayın. Hacca gitmeden önce küs ve dargın olduğumuz insanlarla mutlaka barışalım. Cenab-ı Allah'ın affetmeyeceği günahlardan bir tanesi de kul hakkıdır. Bu yüzden Hacca gitmeden önce dargın olduğumuz insanlarla barışalım. Kul hakkının en çok çiğnendiği ve dikkat edilmediği yerlerden bir tanesi de toplu olarak yapılan hac ibadetidir. Orada rengi dili farklı olan milyonlarca insan var. Biz insana Allah yarattığı için saygı duyacağız ve hürmet edeceğiz. İnsanoğlu Rabbimizin yarattığı en şerefli mahluktur. Bu yüzden kul hakkı yememeye dikkat edeceğiz. Hacca gidecek kardeşlerimiz mutlaka Kur'an öğrensinler. Bilmeyenler varsa bize başvursunlar ve biz onlara bir görevli vasıtasıyla Kur'an öğretelim. Rabbim sağ salim giderek kazançlı bir şekilde gelmeyi nasip eylesin" dedi.

Seminerde İbadet bilinci ve hac ibadeti, haccın hikmeti ve hacdaki sembollerin anlamı, kardeşlik ve bir arada yaşama bilinci, yolculuğa çıkmadan önce maddi ve manevi hazırlık ve Hz. Peygamberin ve Mescid-i Nebevi gibi başlıklar üzerinde duruldu.

Seminere Müftülük personeli ve hacı adayları katıldı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Midyatlılar: Çevre yolu bir an önce yapılsın!

Batman-Gercüş-Mardin-İdil-Cizre ve Nusaybin'e Midy [...]

1 gün önce...

Mardin Milletvekili Mithat Sancar hastaneyle kaldırıldı

TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunu yöneten Me [...]

1 gün önce...

HDP Eş Genel Başkanı Temelli Nusaybin'de

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli geldiği Nusaybi [...]

1 gün önce...

Minik öğrencilerden Mehmetçiğe mektup yazıp dua etti

Midyat'a bağlı Erişti İlkokulunda eğitim gören 30 [...]

1 gün önce...

Sınır karakoluna havanlı saldırı

Nusaybin'de bulunan sınır karakolu Demirtepe'ye sı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN