Öğrenciler İyilikte Yarışacak

Öğrenciler İyilikte Yarışacak
17 Aralık 2018 Pazartesi Saat 14:07 0

Milli Eğitim Bakanlığı ve İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) ortaklaşa yürüttüğü Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar projesinin tanıtımı Mardin’de yapıldı.

Mardin İHH, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinin işbirliğiyle yürüttüğü Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi'nin, tanıtımı Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonunda uygulamaya konulması nedeniyle tanıtım toplantısı düzenlendi.

Tanıtım toplantısına İHH Genel Merkez Yetim Birimi Koordinasyon Başkanı Reşat Başer, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Projeden Sorumlu Şube Müdür Yardımcısı Abdurrahim Omuk, Mardin İHH Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, Dernek Yöneticileri, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Yetim Birim Başkanı Reşat Başer, bu projeyi yetim çocuklara ulaşıyor olması nedeniyle çok önemsediklerini belirterek, vakıf olarak yetim çocuklara düzenli olarak her ay eğitim, sağlık, gıda, barınma ve bakım gibi konularda yardımda bulunduklarını ifade etti.

DÜNYADA 400 MİLYON YETİM VAR

Başer, dünyada 400 milyonun üzerinde yetim bulunduğunu ve bunlara her yıl 3 milyonun üzerinde yetim eklendiğini ifade ederek "İHH bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın neresinde olursa olsun sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış. Savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış, aç veya açıkta kalmış, zulme uğramış bütün insanlara gerekli insani yardımı ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek için tüm girişimleri yapmak üzere kuruldu. Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği ve işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri, korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları. İHH olarak, 2013 yılında başlatılan İyilikte Yarışan Sınıflar çalışmasıyla, öğrencilerde farkındalık, sorumluluk ve yardımlaşma bilincini artırmayı hedefliyoruz. Projemiz ülkemizin 81 ilinde uygulanan ender projelerden bir tanesi. Uzun soluklu olmasının nedenlerinden biri insanların yüreğine dokunmasıdır. Yaşınız, konumunuz, pozisyonunuz ne olursa olsun bir yakınınızı kaybettiğinizde yüreğinizin köşesinde oluşan boşluğu hiç bir şekilde kapatamıyorsunuz. İnsan bir omuz bir el arıyor. İşte biz de bu anlamda bu farkındalığı dünyanın herhangi bir noktasında hangi dili konuşuyor olursa olsun çocuklarımıza bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın yeryüzünün her noktasında barışın ve huzurun tesis edilmesi için sorumluluk sahibi olmaları en önemli hedefimizdir."dedi.

54 ÜLKEDE 95 BİN YETİME DESTEK

Sponsorluk sistemiyle 54 ülkede de yaklaşık 95 bin yetime düzenli destek verildiğini aktaran Başer, proje kapsamında bir sınıftaki öğrencilerin harçlıklarından topladıkları aylık parayı, yetim kalmış bir çocuğa göndereceğini kaydetti.

Konuşmasında bire bir yaşadığı anlamalı hatıralardan da örnekler veren Başer, öğrencilerin yapacakları yardım ile muhtaç kişinin ihtiyaçlarının karşılanacağını bildirdi.

PROJEYİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, yürütülen proje hakkında bilgiler vererek, “Öğrencilerimizin belki de hiç adını dahi duymadığı coğrafyalardaki kardeşlerine sırf insan olmaları gerçeğinden hareketle onlarla aynı potada buluşmalarından daha güzel bir duygu olamaz. Her sınıfın bir yetim kardeşi var projesi yaklaşık beş yıldan beri devam ediyor. Gördüğüm o ki bundan sonra da çalışmalarıyla devam edecek. Milli Eğitim Müdürlüğünde rutin çalışmalarımız devam ediyor. Ama asıl kalıcı olan bu tür çalışmalarımızdır. Değerler eğitimi de bunlardan biri. Batı medeniyeti maalesef insani yönü hiç olmayan bir medeniyet. Öksüz ve yetim bıraktıkları çocuklara, İHH gibi vakıflarla bir nebze olsun yardım etmeye çalışıyoruz. Mardin olarak bu çalışmalarda üzerimize düşeni yapmamız gerekir. Bütün okullarımızda bu projeyi yaygınlaştırmalıyız.”diye konuştu.

SAVAŞTAN EN ÇOK YETİMLER ETKİLENİYOR

Mardin İHH Şube Başkanı Mehmet Timurağaoğlu törende yaptığı konuşmasında proje kapsamında Mardin’de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Mardin İHH olarak il genelinde bin 106 yetime hamilik yaptıklarını anlatan Timurağaoğlu, “Mardin İHH 2018 yılı içerisinde yetimlere yönelik yardım çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yardımlar çocukların birçok temel ihtiyacının giderilmesine vesile olacak. Dağıtımları her ay düzenli olarak yapıyoruz. İslam Coğrafyasında ateş çemberine dönüşen ve dünyada en fazla yetimin bulunduğu Irak ve Suriye’de savaşın yıkımından en çok yetimler etkilendi. Bizde onların yaralarını sarmak için çaba gösteriyoruz. Kış ayının gelmesiyle yaşam mücadelesi zorlaşan yetimlerimize yönelik yardım çalışmalarımız devam ediyor.”dedi.

Sudan’da yaptığı çalışmalar ve oradaki yetimler hakkında da bilgiler veren Timurağaoğlu, “Afrika Bölgesi başta olmak üzere Bazı misyoner kuruluşları, maalesef İslam Dünyası olarak bizim baktığımız yetimlerin toplamından daha fazlasına 3 milyona yakın tek başına bir kurumla bakıyorlar. Bu örgütler, yetimleri kendi amaçları doğrultusunda kullanıyorlar. Biz de çalışıyoruz lakin sürekli baktığımız sayı ancak 100 bini buluyor. Bu nedenle yetim bilincini oluşturma noktasında daha fazla gayret gösterebilirsek bu sayı daha da artacaktır. İnşallah bu projeyi hep birlikte daha da ileriye taşıyacağız.”ifadelerini kullandı.

Proje hakkında

İHH'nın, MEB, DİB ve Eğitim-Bir-Sen ile işbirliği halinde 2013'ten bu yana sürdürdüğü "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar" projesiyle 2017- 2018 eğitim öğretim dönemi sonunda 8 bin okulda 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.

Projeyle eğitim öğretim müfredatı içerisinde bulunan çocuklar ve gençler Türkiye ve dünya üzerindeki yetim çocuklarla bir araya geliyor.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Köy korucusu babası ile aynı yaşta ve aynı günde şehit oldu

Mardin’de PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda [...]

1 gün önce...

Çam: Farklılığımız zenginliğimiz olsun!

Kızıltepe'de düzenlenen aşure etkinliğinde konuşan [...]

1 gün önce...

Şarampole yuvarlanan araçta kişi yaralandı

Nusaybin-Midyat yolu üzerinde seyir halindeyken şa [...]

1 gün önce...

Babasıyla aynı kaderi paylaştı

Babasıyla aynı gün ve yaşta şehit olan 8 çocuk bab [...]

1 gün önce...

AK Parti'den Gazetemize destek ziyareti

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, beraberind [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yargı Reformu Stratejisi

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Varsın Öyle Olsun…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Mezopotamya İncisi Mardin...

5
Mustafa Aydın
6
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

7