Süryani Vekil'den Din Kültürü Açıklaması

Süryani Vekil'den Din Kültürü Açıklaması
19 Nisan 2019 Cuma Saat 14:03 0

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik Hristiyan ve Musevi öğrencilerin merkezi sınavlarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ilişkin soruları cevaplandırmadıkları için genel ortalama ve alınan puanlarda kayıplar yaşamasına ilişkin yazılı basın açıklaması yayınladı.

Kendisi de aslen Süryani olan Çelik’in gönderdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘‘1982 Anayasası ile zorunlu hale getirilen din dersleri uzun yıllardır tartışılan ancak çözüme kavuşturulmamış bir meseledir. Türkiye’de birbirinden farklı inanç gruplarına mensup bireyler yaşadığı ve anayasada herkesin eşit olduğu taahhüt edildiği halde tek bir din ve mezhebin resmi olarak destekleniyor olması ayrımcılığa neden olmaktadır. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konuda ihlal kararları bulunmaktadır. Kararlarda din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması ve önlem alınması gerektiği açıkça belirtilmektedir. Zorunlu din derslerinden ötürü Alevi öğrencilerin kendi değerleri ve okullar arasında bir çatışma yaşamalarına neden olunduğuna dikkat çekilmektedir. Bu anlamda, zorunlu din dersleri gerek ayrımcılık yasağına gerek din ve inanç özgürlüğünün ihlaline gerekse çocukların psikolojik olarak etkilenmelerine yol açabilmektedir.

Zorunlu din derslerinden sadece Hristiyan ve Musevi öğrencilerin muafiyet hakkı bulunuyor ve Hristiyan, Musevi öğrenciler din dersinden muaf olabilmek için aileler durumu belgelemek ve/ya nüfus cüzdanındaki din hanesine bakılarak inancını açıklamak zorunda bırakılıyor. Yine bu dersten muaf olan öğrenciler merkezi sınavlarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ilişkin soruları cevaplandırmadıkları için genel ortalama ve alınan puanlarda kayıplar yaşıyor.

Konuya ilişkin Millî Eğitim Bakanlığı’na 30 Ocak 2019 tarihinde vermiş olduğumuz soru önergesi cevaplandırılmamış ve 1 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan LGS sınavları için de Hristiyan ve Musevi öğrencilerin yaşayacağı mağduriyetler halen giderilmiş değildir.

2018 yılı LGS sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını çözmekle sorumlu olan öğrenciler, herhangi bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusunu çözmese dahi 50 soru üzerinden hesaplama yapıldığından ötürü din dersinden muaf öğrencilerden daha fazla puan almışlardır. Eksik sorular nedeniyle az soru karşısında yapılan hakkaniyetsiz hesaplamaların sorumluluğunun arttığı yeni sistemde din sorularından muaf olan öğrenciler, sorulmayan fazladan 10 sorunun yarattığı dezavantaj ile haksızlığa uğramaktadır. Bu anlamda, önümüzdeki Haziran ayında yapılacak olan 2019 yılı LGS sınavı için Millî Eğitim Bakanlığı’nı yaşanan bu haksızlığa karşı çözüm üretmeye davet ediyorum."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ömerli'de ana güzergahta çalışmalar sürüyor

Ömerli Belediyesi ilçenin daha yaşanılır, daha mod [...]

1 gün önce...

Derik te Muhtarlar Günü kutlandı

Derik İlçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen [...]

1 gün önce...

Yıldırım düşme anı kameraya yansıdı

Nusaybin ilçesinde, yağmurun ardından bir eve yıld [...]

1 gün önce...

Genç antrenör Mardin Büyükşehir ile anlaştı

Kocaeli'nin genç ve başarılı antrenörlerinden İbra [...]

1 gün önce...

“Kızıltepe’de eğitim”konulu istişare toplantısı düzenlendi

‘Eğitime Destek Platformu’ Kızıltepe ilçe başkanlı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar