Taş Ocaklarının Verdiği Zararlar Meclise Taşındı

Taş Ocaklarının Verdiği Zararlar Meclise Taşındı
31 Mayıs 2019 Cuma Saat 09:56 0

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik Mardin taş ocaklarının işçi sağlığına, ekosisteme ve kültürel varlıklara verdiği zararların araştırılması ve taş ocağı işletme ruhsatı ve işletme iznini verilme prosedürlerinin incelenmesi amacıyla meclise bir araştırma önergesi verdi.

Çelik önergesinde, taş ocaklarının verdiği zararı anlatarak, şunları ifade etti:

“Mardin ilinin genelinde II(a) Grubu Kalker-Mıcır olarak Üretim yapan pek çok taş ocağı bulunmaktadır. Ayrıca bölgede II(b) Grubu Mermer-Dekoratif Amaçlı Taş olan ve Mardin Midyat taşı olarak bilinen ve özellikle Mardin-Midyat-Savur evlerinin karakteristik özelliğinin temel yapısı olan taşlarda çıkarılmaktadır. Kalker-Mıcır taş ocağı sahalarından çıkartılan bu Kalsit (Mıcır) taşları temel alt yapı inşaatları, konut ve işyeri yapıları, çimento, kâğıt, boya, cam vb. sektörlerde kullanılmak üzere çıkartılmaktadır. Taş ocaklarında yapılan çalışmaların başlıca yöntemlerinden bir tanesi patlatmalardır. Patlatmalar doğal dengeyi, su yollarını, çatlak/mağara sistemini bozmakta ve çökmeler su yollarının değişmesine, suyun derinlere kaçmasına sebep olmaktadır. Taş ocaklarındaki patlatmalar deprem etkisi de yaratıp, taş ocağına yakın yerleşim alanlarındaki evlerin duvarlarında çatlamalar olmasına neden olabiliyor. Bu denli şiddetli patlamalar oradaki çalışanlarda sağırlık etkisi yaratabilecek noktadadır.

Bu iki tip taş ocağı işletmeciliğinde önemli olan noktalardan biri, ocak olarak belirlenen alanın izninin nasıl verildiğidir. Doğanın bir bütün olduğunu ve oluşan tahribatın Ekolojiye ve Ekosisteme ne denli zarar vereceği unutularak yeterli alan araştırmaları ve analizler yapılmadan, gözlem üzerinden taş ocağı izni verildiği son dönemde yapılan raporlama çalışmalarında açıkça görülmektedir. Örneğin; Mermer-Dekoratif Amaçlı Taş maden sahası açılmasına izin verilen Savur’daki taş ocağında kaya içi mağaralar ve su kaynağı tespit edilmesi, Nusaybin ilçesinde arama ruhsatı verilerek açılan ocakta Hristiyan mezarlığı ve yine Savur’da bir sahada kaya mezarlığı olduğunun sonradan fark edilmesi ilgili bakanlıkların sorumluğu dahilinde olan alan çalışmalarının ciddiyetle yapılmadığını göstermektedir.

Bu gibi olumsuz etkilerinden dolayı taş ocaklarında üretim ve sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için; Yerleşim yerlerinden, ormanlık alanlarından, su üretim alanlarından, yeraltı su varlıklarının bulunduğu alanlardan, tarihi ve kültürel yerleşim yerlerinden uzakta ve ağaçlandırılamayacak kayalık alanlarda yapılması gerekiyor.

Taş ocağı işletmelerinin çevreye en az zarar verecek kayalık arazide açılması, yeşil örtünün en az olduğu alanda olması, çevreye verilecek zararların azalmasının sağlanması gerekmektedir.

Mardin ilinde ocaktan çıkarılan malzeme ile yaşanan ekolojik/çevresel tahribat ocakta çalışanların yaşadığı sağlık sorunları, hatta can güvenliği problemlerinin yanı sıra bölgenin önemli kültürel ve doğa zenginliklerini barındıran alanlarda verilen taş ocağı işletmeciliği izinleri ele alındığı zaman; Mardin ili taş ocaklarının işçi sağlığına, ekolojiye/çevreye ve kültür varlıklarına olumsuz etkilerinin incelenmesi ve İşletme Ruhsatı ve İşletme İzinlerinin verilme prosedürünün incelenmesi amacıyla Meclis araştırılması açılması elzemdir.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Belediye Önünde Açıklama

HDP’li Ahmet Türk tarafından işten çıkarılan 11 şe [...]

1 gün önce...

SONDAKİKA! Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine operasyon

HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanla [...]

1 gün önce...

Mardin'de 1 ay boyunca 'eylem yasağı'

Mardin Valiliği, kent merkezi ve ilçelerinde topl [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de çöpler vatandaşı mağdur ediyor

Nusaybin ilçesinde yapımı tamamlanan TOKİ konutlar [...]

11 saat önce...

Kayyum atanmasına HÜDA PAR'dan eleştiri geldi

HDP'li 3 büyükşehir belediyesine atanan kayyumlara [...]

11 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7