Türk'ün Süryani eş başkan adayı Şamiran İsak oldu

2011 Genel Seçimlerinde TBMM'ye Erol Dora'yı ilk Süryani milletvekilini olarak seçerek gönderen BDP, 2014 yerel seçimleri için Ahmet Türk'e eş başkan adayı olarak da yine Süryani bir kadını aday gösterdi.

POLİTİKA
İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın isteği doğrultusunda daha önce eş başkan adayı olarak açıklanan bayanın yerine 7 dil bilen Süryani Demokratik Birliği Kadın kolları Başkanı Şamiran İshak'ı aday gösteriliyor.
Bdp, daha önce Mardin'e Belediye Başkanı seçilmesi halinde Ahmet Türk'e resmiyette 'Başkan vekilliği fiiliyatta 'eş başkanlık' yapacak Hafize Aymelek adını açıkladı. Ancak, Aymelek'in Mardinli olmaması nedeniyle gelen tepkiler üzerine bu isimden vazgeçildi.. Mardin'de kadın eş başkan adayı arayan BDPn bu görev için Süryani Demokratik Birliği Kadın kolları Başkanı Şamiran İshak'ı aday göstereceği öne sürüldü.

Süryanice, Kürtçe, Türkçe, İsveççe, Arapça, Almanca ve İngilizce bilen ve uzun süre Avrupa'da çalışan Sosyal Pedagoji uzmanı İshak'ın Bdp tarafından aday gösterilmesi için Türkiye ve yurt dışında bulunan ve aralarında farklı inanç grup temsilcileri ortak bir açıklama yaptı.

Aralarında, Tur Abidin Metropolitliği, Mardin-Diyarbakır Metropolitliği, İstanbul-İzmir-Ankara Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti, Adıyaman Süryani Ortodoks Kilisesi, İstanbul Süryani Ortodoks Kilisesi, İsveç Süryani Ortodoks Metropolitliği ve bazı milletvekillerinin de imzalarının bulunduğu ortak açıklamada, Şamiran İshak'ın aday gösterilmesi istendi. Açıklamada, şöyle dedi:

"BDP ve HDP'nin 2014 Mart seçimlerinde kadının özgürleşmesi için Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez yüzde 67 oranında kadın eş başkan adayı göstermesini öncelikle selamlıyoruz. Kürdistan'da ve Süryaniler'in anavatanı olan Tur Abidin'de(Mardin) yok olma tehlikesi yaşayan Kadim Süryani, Ermeni, Ezidi, Mihelmi gibi değişik halkları ve farklı inançları yerel yönetimlerde eş başkan adayı olarak göstermenizden dolayı, başta bu öneriyi yapan İmralı'ya ve BDP- HDP'ye teşekkürlerimizi borç biliriz. Biz aşağıda imzası olan kurum, kuruluş ve şahıslar olarak Mardin Büyük Şehir Belediyesi Eş Başkan Adayı olarak Şamiram İshak'ı (İşmuni Dalmış) talep ediyor ve öneriyoruz."

YORUMLAR

  • Değerli bir hanımefendi eğitimli olması en büyük avantajı eğitim çok önemli Avrupa'da yaşaması artısı hayırlı olsun.

Yorum Ekle