Ülke Buğdayının Yüzde 20'si Mardin Ovasında Yetişiyor

Ülke Buğdayının Yüzde 20'si Mardin Ovasında Yetişiyor
12 Mayıs 2019 Pazar Saat 00:47 0

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter, ülke ekonomik ihtiyacı buğdayın yüzde 20'sinin Mardin Ovasında yetiştiğini söyledi.

Mardin Ovasında yetişen buğdayın dünyanın en kaliteli makarnalık ve bulgurluk buğdayı olduğunu belirten Öter, protein ve kalori besin değeri itibariyle ülke ekonomik ihtiyacı buğdayın yüzde 20'sinin Mardin ve 10 ilçesinde tedarik edildiğini dile getirdi. Öter "Malum buranın verimli topraklardır ki iki ürün elde ediliyor. Buğday biçiliyor yerine mısır ekiliyor öyle bereketli topraklardır. Bu seneki yağışlar yaşlılardan aldığımız bilgilere göre son 85 yılından bu yana ilk sefer böylesine son baharda kışta ve ilk baharda aralıksız bir şekilde yağış yaşandı. Yağış Allah'ın rahmetidir fakat bu gün sahaya baktığımızda o yağışların biraz buğday üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu gözlemlenmektedir. Nedir onlar, buğday hiç nefes almadı ekinler zamanında, çiftçiler hemen hemen ekinleri çamur içine attılar. Çünkü toprakla buluşmadı yağışlardan dolayı fırsat olmadı. Buğday nefes almadı rutubet içinde kaldı pas ve mantar hastalığı dediğimiz buğdaya olumsuz etkili olan bir hastalık musallat oldu" diye konuştu.

Çiftçilerin mahsullerini ilaçladığını aktaran Öter, erken ekilen buğdaylarda sıkıntının olmadığını ifade etti. Öter, "Çoğunlukta buğday geç ekildi. Biraz geç ekildi niye diyeceksiniz çünkü ikinci ürün mısır biraz geç biçildi. Nedeni de yağmur fırsat vermedi. Ondan dolayı biraz gecikmeli ekilen buğdaylarda bir tedirginlik bir endişe hissediyoruz. İnşallah hava biraz serin giderse onunda beklediğimiz kadar tedirgin olduğumuz kadar olumsuzluk olmayacak. Allah esirgesin buğdayda verimde bir düşüklük olduğu zaman başta Mardin bölgemiz ekonomisine ve sonrada buğday ihtiyacımız olması hasebiyle de tarımda da önemli bir olumsuzluk yaşanacaktır. İnşallah öyle olmaz" ifadelerini kullandı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başkan Çam, Efe Deniz Aydın’ı Ödüllendirdi

Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, sokak [...]

1 gün önce...

İnsan hakları evrensel bir değerdir, hiçbir gerekçeyle gasbedilemez

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Ey [...]

1 gün önce...

Kırsalda patlama: 2 şehit, 7 asker yaralı

Mardin’in Midyat ve Şırnak’ın İdil ilçesi kırsalın [...]

1 gün önce...

Travel Turkey’de Artuklu standı ilgi gördü

Mardin Artuklu Belediyesi, Travel Turkey İzmir Fua [...]

1 gün önce...

Yetim ve muhtaç ailelere yardım

Mardin'in Midyat ilçesinde Midyat Umut Kervanı tar [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN