Üniversitenin Cami inşaatı yılan hikayesine dönüştü

Üniversitenin Cami inşaatı yılan hikayesine dönüştü
09 Haziran 2018 Cumartesi Saat 00:09 2

Mardin Artuklu Üniversitesi kampusunda yapımı üç yıl önce başlanan ve uzun süreden beri kaderine terk edilen kampüs camisini inşaatı yılan hikayesine dönüştü.

Mardinli Hayırsever İşadamı Süleyman Bölünmez’in daha önce yapımını üstlendiği ancak daha sonra MAÜ Rektörü Ahmet Ağırakça’nın kendi twitter hesabından cami inşaatının Maliye Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tamamlanacağı açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

KENDİ KENDİNİ YALANLADI

Prof.Dr.Ağırakça, 3 ay önce kendi sosyal medya hesabından "Üniversitemizin Salahaddin Eyyup adını koyduğumuz camimizin İnşaatı devam edecek. Maliye bakanlığının desteği sürüyor Ayrıca Diyanet vakfı ve müftülüklerimizin desteği ile inşaat başkanlığımızla yürütülen dernek tarafından bitirilecektir."açıklamasını yapmıştı. Rektör Ağırakça, yine kendisi tarafından yapılan yeni bir açıklamayla kendi kendini yalanladı.

REKTÖR’E, YAKIŞMADI

Sosyal Medya grup ve hesaplarından işadamı ve tanıdıklarına caminin yapımına destek isteyen Ağırakça gerek telefonla arayarak gerekse de fotoğraflarıyla birlikte gönderdiği mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Değerli ve aziz kardeşlerim üniversitemizin camisinin ilk bölümünün kaba inşaatını diyanet işleri Başkanlığı yaptı Ama resimlerde gördüğünüz gibi caminin önemli bir kısmı daha bekliyor bitiremedik maliye Bakanlığından ve cumhurbaşkanından talepte bulunduk bize şunu söylediler: “Hayırsever halk ve iş adamları bu camiyi bitirsin onların da Buna katkısı olsun” dediler ve maliye bakanlığı ile diyanet işleri Başkanlığının artık katkıda bulunamayacağını bunu Halkın imkanlarıyla bitirmemizi söyleyince size durumu arz ediyorum bu camiyi bitirmek hepimizin boynunun borçu olmalı lütfen herkes bir tarafından tutsun hep birlikte Bu camii bitirelim bu hepimizin eseri olsun Hatta bizim ulaşamadığımız Bütün hayırsever tanıdıklarınızın da katkılarını sağlamanızı bekliyoruz aşağıda camimizin derneğinin IBAN numarasını arz ediyor hepinizin yardımlarını bekliyorum Ahmet ağırakça Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü”

Bir süre önce kendi gönderdiği mesajında kendi kendini yalanlayan Rektör Ağırakça, vatandaşlardan caminin inşası için destek istiyor.

BÖLÜNMEZ VERDİĞİ SÖZÜ NİYE YERİNE GETİRMİYOR?

Rektörün kendisine de mesaj gönderdiğini anlatan vatandaşlardan biri, “Üç yıldır atıl durumda olan üniversite camisinin yapımı gerçekten yılan hikayesine dönüştü artık. Daha önce Mardinli Hayırsever işadamı Süleyman Bölünmez sözde caminin üstlendiğini açıklamıştı. Bizim bildiğimiz Sayın Bölünmez verdiği sözü yerine getirir. Ama bu cami konusunda niye verdiği sözü yerine getirmedi bilmiyoruz. Rektörümüz de daha önce caminin Diyanet İşleri Başkanlığı, Maliye bakanlığı ve birebir görüştüğünü iddia ettiği Cumhurbaşkanı tarafından yapılacağını söylemişti. Hatta bununla ilgili olarak da tweet de atmıştı. Ama şimdi ne oldu da bize yeni bir açıklama göndermiş. Demiş ki ne Cumhurbaşkanı ne Maliye bakanlığı ne de Diyanet işleri başkanlığı talebimizi olumlu karşılamamış yardım yapmayı red etmiş diyerek bizden dastek ve yardım istiyor. Sayın Rektöre yakışmayan bir açıklama ve mesajdır. Kendisini dilenci konumuna koymasını kendisine yakıştıramıyoruz. Sayın Bölünmez’den de bu yarım kalan caminin bitirilmesi için söz verip vermediğini söz verdiyse de bize verdiği sözü yerine getirsin istiyoruz. Getirmeyecekse de çıksın halktan özür dilesin.”dedi.

BÖLÜNMEZ HERKESİN HUZURUNDA SÖZ VERMİŞTİ

Daha önce sayısız okullar, fakülteler ve derslikler yaptırarak Mardin'in eğitim alanındaki eksikliklerini gideren aynı zamanda Mardin'de 22. Dönem Milletvekili olan Süleyman Bölünmez, Rektör Ahmet Ağırakça’nın yardım talebine karşılık TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Mardin ziyaretinde Kahraman, Vali Mustafa Yaman ve Kızı TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı huzurunda yarım kalan camiyi bitirme sözü vermişti. Prof. Dr. Ağırakça daha önce 4 trilyona yakın ödeme yapan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Maliye Bakanlığından bir kez daha ödenek talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

3 TRİLYON 466 MİLYAR YETMEDİ 2,5 TRİLYON DAHA İSTEDİ

Başkanlığını Ahmet Ağırakça'nın yaptığı Cami Derneği üzerinden Diyanetten aldığı 3 trilyon 466 milyara rağmen kaba inşaatı bile bitirilemeyen cami için bu sefer 2 trilyon 500 bin miktarında bir ödenek daha istemişti. Diyanet'ten istenen bu para yine dernek üzerinden ve Ağırakça'nın imzası ile Mardin Artuklu Müftülüğüne ve Maliye Bakanlığına yapılmıştı.

Ağırakça, Üniversitedeki skandallarla, eğitim başarısızlığının yanında AK Partili yöneticilere hırsız ve ihaleci demesi ve son olarak AK Parti listesini kendisinin hazırladığı yönünde attığı twitlerle sık sık gündeme gelmişti.

CUMHURBAŞKANI SAHTEKARLIKLA SUÇLAMIŞTI

Sosyal medya üzerinden "Cumhurbaşkanının temsilcisiyim" söylemlerine karşılık da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yapmış ve kendisi adına temsilcilik yapanları sahtekârlıkla suçlamıştı.YORUMLAR :::

 1. Selman
  10 Haziran 2018 Pazar Saat 16:04 CEVAPLA
  Süleyman Baba verdiği sözü yerine getirir.
  Kimse hikaye anlatmasın.
  Bu da bunun kanıtı
  http://www.mardinlife.com/Rektor-Ne-Yapmak-istiyor-haberi-32752

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Derik'te öğrenciler çöp topladı

Derik ilçesinde, yaklaşık 400 öğrencinin katılımıy [...]

1 gün önce...

Kupada Başakspor’un rakibi belli oldu

Türkiye Kupasında Mardin Büyükşehir Başakspor’un r [...]

1 gün önce...

Nusaybin Belediyesinden 25 engelliye tekerlekli sandalye

Nusaybin Belediyesi, ilçede bulunan 25 engelli vat [...]

1 gün önce...

İlanı kesilen gazeteden açıklama

Mardin Haber Gazetesi imtiyaz Sahibi Murat Akgül , [...]

1 gün önce...

Kaçak kazıda tarihi hazine bulundu

Farklı medeniyetlerin izlerini bünyesine bandıran [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN