Vali çocuklarla sek sek oynadı

Vali çocuklarla sek sek oynadı
10 Mart 2019 Pazar Saat 15:18 0

Mardin'de, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen geleneksel çocuk oyunları festivali bugün başladı.

Festivale Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, ÇOSKF Başkanı Mehmet Mutlu, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hadi Çomaktekin ve İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı da katıldı.

Artuklu Spor Salonu'nda başlayan festivalde, ÇOSKF tarafından oluşturulan 40 okuldan 600 çocuğun yer aldığı takımlar, yaklaşık 6 hafta boyunca "mendil kapmaca" ve "sek sek" oyunlarında yarışacak.

Festival öncesi yarışmacılar bir gösteri yaparken Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, burada yaptığı konuşmada, takımlar halinde iki ay süreyle "mendil kapmaca" ve "seksek" oyunlarında mücadele edecek çocukların bu sayede sosyalleşeceğini söyledi.

Bu yıl 9 ilçenin de ilgi gösterdiği festivalde 600 çocuğun yarışmalara katıldığını ifade eden Yaman, "Çarpık yapılaşmadan dolayı oyun alanları yok. Yeni imar revizyonu yapıldı. Bundan sonra inşallah daha fazla oyun alanları oluşturuyoruz. Ayrıca bulunduğumuz her alanda sizlere oyun parkları yapıyoruz. Bugüne kadar 250'nin üzerinde çocuk oyun parkı yaptık. Çocukların güldüğü şehirler hep gülen şehirlerdir. Onun için de 'Çocuk gülerse şehir güler' dedik ve hep bu yönde çalışmalar yaptık. "Mardinli çocukları kutluyorum. Hep şunu dedik; 'Çocuk gönüllüsü şehir'. Mardinli çocuklar ve kadınlar gülüyor. Mardin'de huzur iklimi hakim. Çocuk gülerse şehir güler diyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2,5 senedir çocuklar için havuz, buz pateni, tiyatro, sinema etkinlikleri düzenlendik. Bu tür sportif, kültürel etkinlikleri, projelerimizi çocuklarla uyguluyoruz. Maksadımız Mardin'deki çocuklarımızın mutlu olması. Çocuklarımız için bu programlarımız devam edecek."dedi.

ÇOSKF Başkanı Mehmet Mutlu ise sokak oyunlarının çocukların bedensel ve ruhsal gelişimine önemli katkı sunduğunu dile getirerek, "Oyunlarımızın kaybedeni olmayacak. Buradaki bütün çocuklarımız birinci ilan edildi. Hepinize madalya vereceğiz." dedi.

Etkinliğin sponsorlarından AK Parti Midyat Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin de çocukların, oyun alanlarının azalması nedeniyle bilgisayar oyunlarına yöneldiğini söyledi.

Bu oyunların çocuklarda bağımlılığa neden olabildiğini kaydeden Şahin, "Çocuklarımız masumiyetin simgesi, geleceğimizin güvencesidir. Çocuklarımızın yüzüne üzüntü değil gülmek yakışır. Minicik yürekli çocukları sevindirmek, mutlu etmek görevlerimizden biri olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Yaman, Mutlu ve diğer davetliler "seksek" oynadı.

Çocuklardan Elif Güneş ise çok heyecanlı olduğunu belirterek, geçen sene de bu etkinliğe katıldığını ancak bu sene birinci olmak istediği söyledi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SPOR HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doç. Dr. Oktay: "Batılıların derdi mezhep savaşlarıdır"

Mardin Artuklu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı [...]

1 gün önce...

Kan davası barışla sonuçlandı

Mazıdağı Balpınar köyünde Kaya ailesi fertleri ara [...]

1 gün önce...

Direğe çarptı yara almadan kurtuldu

Mardin’de virajı alamayarak tabela direğine çarpan [...]

1 gün önce...

Yeşilay’da Başkan Günlüoğlu güven tazeledi

Yeşilay Mardin Şubesi'nin 3. Olağan Genel Kurulu'n [...]

1 gün önce...

Nusaybinli İşadamının kurduğu Starpet iflas etti

Nusaybinli İşadamı Mahfuz Okalin'in kurucu sahibi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN