Vatandaş, gramla bile altın alamaz hale geldi

Vatandaş, gramla bile altın alamaz hale geldi
19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 18:30 1

Altın fiyatlarının sürekli değişmesiyle iş yapamaz hale geldiklerini belirten kuyumcular, alım gücü düşen vatandaşın gram altın alamaz hale geldiğini söylediler.

Altın fiyatlarındaki hareketlilik her geçen gün kendini biraz daha hissettiriyor. Eskiden insanlar yatırım için altın alırken, şimdilerde ise ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldi. Altın fiyatlarındaki hareketliliğin kendilerini büyük oranda etkilediğini belirten kuyumcular, vatandaşların gram altın alamaz hale geldiğini ifade ettiler.

Düğün sezonu olmasına rağmen piyasanın durgunluğundan yakınan kuyumcular, zamanlarının büyük çoğunluğunu iş yerlerinde oturarak geçirdiklerini söylediler.

Fiyatının yükselmesi nedeniyle vatandaşların altın alamadığını, bunun için düğün yapmaktan kaçındığını aktaran kuyumcular, hükümetin piyasaya müdahale etmesi gerektiğini kaydettiler.

Piyasada son 3 yılın en hareketli dönemini yaşadıklarını belirten kuyumcular, altında neredeyse yüzde 150 dolayında bir yükselme meydana geldiğine dikkat çektiler.

“Milletin alım gücü düşmüş”

İş yapamaz durumda olduklarını söyleyen kuyumcu Şemsettin Benice, “Genel olarak piyasada durgunluk var, kimse iş yapamaz hale gelmiş. Eskiden düğünlerde baklava dilimi dediğimiz çeyrek altınlar takılıyordu, şu anda insanlar bir gram altın bile alamıyor. Milletin alım gücü düşmüş. Biz de iş yapamıyoruz. Neredeyse bütün esnaf iflas etme durumuna gelmiş. 22 ayar bilezik altının gram fiyatı 238 liradır. Geçtiğimiz yıllara göre kıyaslarsak eskiden millet altını yatırım aracı olarak alıyordu, şimdi değil yatırım için ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bile alamıyor.” dedi.

“Piyasanın canlanmasını bekliyoruz”

Vatandaşların altın fiyatlarının düşmesini beklediğini aktaran kuyumcu Fethullah Ay, “Düğün sezonu açılınca piyasada hareketlilik bekledik, ama altın fiyatlarının sürekli hareketli olmasından dolayı vatandaşlar bir beklenti içerisindeler. Fiyatların istikrara kavuşmasıyla piyasanın canlanmasını bekliyoruz. Şu anda 22 ayar gram bileziği 238 liradan hesaplıyoruz. Altın fiyatlarının hareketli olması hem iç hem de dış kaynaklıdır. Ülkelerin ticaret savaşlarıyla ilgilidir. Bazı ülkelerin dolar cinsinden çıkıp altına yatırım yapması altın fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor.” diye konuştu.

“Altına yüzde 150 kadar zam geldi”

“Son 3 yılın en yüksek hareketli dönemini yaşıyoruz” diyen Ay, konuşmasına şöyle devam etti: “Altına yüzde 150 kadar bir zam geldi. 3 yıl önceki satış fiyatımız 100 lira dolayındaydı, şu anda 24 ayar altın fiyatını 253 liradan satıyoruz. Fiyatların böyle olması, durgunluğa neden oluyor. müşterinin alım gücünün düşmesine neden oluyor. Fiyatlara müdahale edilmesi gerekir. Faizlerin düşmesi, piyasaya nakit paranın girmesi lazım.”

“Sabahtan akşama kadar boş bir şekilde oturuyoruz”

Piyasada durgunluğun hâkim olduğunu dile getiren kuyumcu Abdulsamet Kılıç, “Alışveriş pek olmuyor. Esnaf bazen sabahtan akşama kadar iş yerlerinde boş bir şekilde oturuyor. Çok nadir bir şekilde müşteriler bir şey almaya geliyorlar. İnsanların ekonomik gücü azaldığı için ticarette de hareketlilik olmuyor. İnşallah esnaf ilerde rahat bir nefes alacaktır diye ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.



YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    20 Haziran 2019 Perşembe Saat 06:54 CEVAPLA
    Birinci cadde 2 yıl kapalı kaldığı ve esnafın da sinek avladığı halde o yıllarda Ak Partiye oy verenler yine devam etsinler.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Midyatlılar: Çevre yolu bir an önce yapılsın!

Batman-Gercüş-Mardin-İdil-Cizre ve Nusaybin'e Midy [...]

1 gün önce...

Mardin Milletvekili Mithat Sancar hastaneyle kaldırıldı

TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunu yöneten Me [...]

1 gün önce...

HDP Eş Genel Başkanı Temelli Nusaybin'de

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli geldiği Nusaybi [...]

1 gün önce...

Minik öğrencilerden Mehmetçiğe mektup yazıp dua etti

Midyat'a bağlı Erişti İlkokulunda eğitim gören 30 [...]

1 gün önce...

Sınır karakoluna havanlı saldırı

Nusaybin'de bulunan sınır karakolu Demirtepe'ye sı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN