AB'den Mardin'e 7,5 milyon avroluk Hibe Desteği

AB'den Mardin'e 7,5 milyon avroluk Hibe Desteği
23 Eylül 2011 Cuma Saat 13:37 0

AB ve Türkiye'nin eş finansmanı ile gerçekleştirilecek toplam bütçeleri 9 ilde hayata geçirilecek yaklaşık 60 milyon Avro olan 7 projenin Operasyonel anlaşma imza töreni Mardin'de yapıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında geliştirilen ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından kabul edilen 9 ilin projesi için Mardin'de imza töreni düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen törene İmza törenine Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Şahkulubey, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Javier Menendez Bonilla ve 9 ilin proje sorumluları katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ayhan Karaca 7 proje hakkında bilgiler verdi.

Söz konusu projelere ait proje tanımlama dokümanları nihai haline getirildikten sonra AB Türkiye delegasyonuna sunulduğunu ve fikir birliğine varıldıktan sonra delegasyon tarafından onaylandığını kaydeden Karaca, proje finansmanının yüzde 85'i AB, yüzde 15'i ise ulusal bütçeden karşılandığını kaydetti.

Karaca” Bugün burada operasyonel programımız kapsamında yer alan 7 projenin daha operasyonel anlaşmalarını imzalayarak, uygulamasında önemli bir aşamayı gerçekleştirmek üzereyiz. 7 projemizin toplam bütçesi 56 milyon Avroya yaklaşmaktadır. Projelerin hazırlanması ve uygulanmasında birden fazla kurum ve kuruluş olarak uyum içinde hareket etmek durumundayız. Bu imzaların bir son değil de bir başlangıç olduğunu göz önüne alırsak, şimdiye kadar hep birlikte gösterdiğimiz başarının ilerleyen süreçlerde de devam etmesi gerektiği aşikardır."şeklinde konuştu

Törende bir konuşma yapan AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Javier Menendez Bonilla ise,  Türkiye AB’nin sağladı mali kaynaklardan en fazla yararlanan ülkelerden birisi olduğunu söyledi.

 AB Türkiye ilişkilerinin siyasi arenada bir takım zorlu aşamadan geçtiğini belirten  Bonilla, “Hem Türkiye hem de AB de olan bazı ön yargılanmalar bazen bu yakınlaşmaya engeller koyuyor. Bununla birlikte Ab ile Türkiye arasındaki ilişkiler son derece sağlıklı. Üstelik buğun anlaşmaları yapacağımız 7 projede aramızdaki ilişkilerinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Türkiye AB’nin sağladı mali kaynaklardan en fazla yararlanan ülkelerden birisidir. Yaklaşık yılda 800-900 milyon bir destek almakta. Bu bir tesadüf değil. Bu AB ile Türkiye arasındaki uzun dönemli ve kararlı ilişkilerin sonucu. AB’nin en önemli islediği politikalarından birisi yoksul ülkeler ile daha gelişmiş ülkelerindeki farklılıkları azaltmak olmuştur. Bundan sonrada böyle olacaktır."dedi.

           

MARDİN TARİHİ İLE YARIŞACAK

Mardin Valisi Turhan Ayvaz ise Mardin’in tarihi ve kültürel yapısı hakkında bilgi verdi. Mardin’in 7 bin yıllık bir geçmişe ve farklı dil ve dinlere ev sahipliği yaptığını ifade eden Ayvaz "Mardin gerçekten 7 bin yıllık bir kültür ve turizm şehri. Şimdi Urfa diyor ki biz 12 bin yıllık bir şehiriz. Belki biz Mardin’in tarihi yerlerini ortaya çıkardığımızda Urfa’yı geçebiliriz. Bizim hedeflerimizde, Mardin’i dünyada benzeri olmayan bir şehir yapacağız. Öncelikle Mardin kalesini 2013 turizme açacağız. Tarihi kentin alt yapı işini bitirmiş olacağız. Sokak sağlıklaştırma projesini bitireceğiz. Ayrıca Kasimiye Medresesinde El Cezeri bilim ve teknoloji tarihi müzesini hizmete açcağız. Mardin’in en önemli ve en güzel projesi olacak. İslam âlimlerinin buluşlarını sergileyeceğiz. Bunları bitirdikten sonra Unesco’ya başvuracağız. Yıllık 5 milyon turist hedefliyoruz. Bizimde 2023 yılı hedefimiz Avrupa ve dünya kültür başkenti olmasıdır."  Şeklinde konuştu

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu da Mardin’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Projelerin yavaş yürütülmesinden yakınan Başkan Ayanoğlu " Bu ihale sürecimiz 4 yıldır devam ediyor. Ben belediye başkanı seçilmeden önce bir dernekte projeyi hazırlayıp sunmuştuk. Bugün imza aşamasına geldik.  Yalnız burada süreç çok yavaş işliyor. Türkiye toplumu biraz sabırsız. Şimdi bunun meyvelerini görmek istiyoruz. Temennimiz bu sürecin daha da azaltılmasıdır. " dedi. 

AK Parti Mardin milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey de, Mardin Projesinin diğer 6 projeden biraz farklı olduğunu bu projenin hayali ile yaşadıklarını Şimdi de kabul edilmesinin ve uygulanmasının mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

İMZALANAN PROJELER

Konuşmaların ardından, Mardin Valiliği'nin 7,5 milyon Avroluk "Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi", Şanlıurfa Ticaret Borsası'nın 9 milyon Avroluk "Şanlıurfa Hububat Lisanslı Deposu Projesi", Kastamonu Ticaret Borsası'nın 8,5 milyon Avroluk "Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Ortak İşleme Entegre Tesisi Projesi", Siirt İli ve İlçeleri Fıstık Üreticileri Birliği'nin yaklaşık 10 milyon avroluk "Fıstık İşleme Sektörü Ortak Sanayi Altyapısı Projesi", GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün 5 milyon avroluk "Pamuk Lifi Endüstriyel İşbirliği Projesi", Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaklaşık 7 milyon avroluk "Hatay Mobilyacılar İçin Ortak Kullanım Tesisi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 8.5 milyon avroluk "Erzurum, Erzincan, Kars Kış Turizmi Koridoru Projesinin Operasyonel Anlaşması imzalandı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İran'dan gelen şoföre şüphe üzerine tetkik yapıldı

Kızıltepe'ye, İran'dan gelen ve yüksek ateş şikaye [...]

1 gün önce...

Okul bodrumunu üretim merkezine çevirdiler

Derik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü ö [...]

20 saat önce...

İl Sağlık Müdürlüğü'nden Açıklama

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, bazı sosyal medya hesa [...]

1 gün önce...

Koronavirüs açıklaması: Aşıyı bulduk

Tüm dünyaya yayılmaya başlayan öldürücü virüsle il [...]

1 gün önce...

10 günde teslim olan sayısı 11'e yükseldi

Mardin'de 2 terörist daha teslim oldu, son 10 günd [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN