ABD'nin Öldürdük Dediği Şoför Abu Ğureyb'te

ABD'nin Öldürdük Dediği Şoför Abu Ğureyb'te
10 Ekim 2011 Pazartesi Saat 13:22 0

Mardin’den Irak’a 7 yıl önce kum götürürken Musul yakınlarında `dur` ihtarına uymadığı gerekçesiyle ABD’li askerler tarafından öldürüldüğü bildirilen kamyon şoförü Şehmus İlan`ın 7 yıl sonra yaşadığı haberi geldi.

17 Mart 2005 tarihinde meydana gelen olayda Mardin’den Irak’a kum götüren kamyon şoförü Şehmus İlan`ın, Musul’da dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Amerikan askeri tarafından ateş açılarak öldürüldüğü haberi gelmişti. Olayla ilgili İlan’ın ailesine Irak’ta görev yapan Amerikalı Yüzbaşı Andrew S. Lunoff imzasıyla gönderilen mektupta, "Kaza ile öldürdük. Çok üzgünüz." ifadeleri yer almıştı. Olayı araştırmak için Irak’a giden ve 4 ABD’li subay ile Saddam’ın Musul’daki Sarayı’nda görüşen Şehmus İlan’ın yakınları, kendilerine önerilen 7 bin 500 dolar tazminatı kabul etmemişti. Olayın ardından İlan’ın ailesi ABD’ye tazminat davası açmıştı.


Aradan geçen 7 yıldan sonra olayın yasını tutan İlan ailesine müjdeli haber Konyalı bir TIR şoföründen geldi. Kendisi de Irak’ta Ebu Ğureyp Cezaevi`nde bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Konyalı şoför, Habur Sınır Kapısı`nda görüştüğü yakınlarına öldüğü bildirilen Şehmus İlan’ın yaşadığını ve Ebu Ğureyb Cezaevi`nde olduğunu söyledi. Bunun üzerine umutlanan ve harekete geçen İlan’ın babası Mehmet İlan, oğlunun kurtarılması için
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.


ACILI ANNE VE BABA: 7 YILDIR UYKU UYUMUYORUZ, NE OLUR OĞLUMUZU KURTARIN
Mardin’in Kabala beldesinde yaşayan İlan’ın babası Mehmet İlan (54) Annesi Atiye İlan (55) oğullarına kavuşmak için gece gündüz dua ediyor. 7 yıldır oğlunun bulunması için bütün mal varlığını satıp Irak’ta oğlunu aradığını belirten baba Mehmet İlan, 2005 yılında olunun Irak’a kum götürmek için gittiğini ve bir daha kendisinden haber alamadıklarını söyledi.
Oğlunu en son olarak Mardin’den 34 RFU 25 plakalı kamyonuyla 2005 yılında ABD’nin Musul’da yapacağı havalimanı inşaatına kum götürürken gördüğünü anlatan Mehmet İlan, ”Olaydan sonra yaptığımız araştırmalar sonucunda oğlumun Musul yakınlarında Amerikalı askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandığı ve Amerikalı askerler tarafından helikopter ile götürüldüğünü tespit ettik. Daha sonra Irak’taki ABD ordusunda görevli bir Yüzbaşı Andrew S. Lunoff imzasıyla bana gelen mektupta, oğlunuzu `Kaza ile öldürdük. Çok üzgünüz.` denildi. Olayı araştırmak için 4 ABD’li subay ile Saddam’ın Musul’daki Sarayı’nda görüştük. Olayın kapanması için ABD’liler bize başsağlığı parası olarak 7 bin 500 dolar teklif ettiler. Ben de bu parayı kabul etmedim. Olaydan sonra ABD hakkında dava açtım. Şimdi oğlumdan müjdeli haber geldi. Oğlumun bulunması için yetkilerden bir kez daha yardım istiyorum.”dedi
Oğlunun bulunması için Cumhurbaşkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım isteyen gözü yaşlı anne Atiye İlan ise 7 yıldır gözüne uyku girmediğini söyledi.
Oğlunun bulunması için gece gündüz dua ettiğini belirten Şehmus İlan’ın annesi Atiye İlan, "Ailece perişan olduk. Oğlumun üç çocuğu ve eşi 7 yıldır babalarının acısını yaşıyorlar. Bir yandan oğlumun acısı bir yandan torunlarımın gözyaşları beni perişan etti. Oğlumun yaşadığı haberi geldi. Ne olur oğlumu kurtarsınlar. Sayın Emine Erdoğan’dan özellikle yardım istiyorum. O da bir anne benim oğlumu kurtarması için Başbakan’a rica etmesini istiyorum.”

"ABD’LİLER PARA TEKLİF ETTİ"
Şehmus İlan’ın kardeşi Ahmet İlan, kardeşinin yaşadığı haberinin gelmesi ile birlikte avukat aracılığı ile Türk Dışişleri Bakanlığı`na müracaat ettiklerini ancak 10 gündür haber alamadıklarını söyledi. Kardeş İlan, ”7 yıl önce ABD hakkında açtığımız dava sürüyor. Amerikalılar birkaç kez bize olayın kapanması için para teklif ettiler. Ama biz kabul etmedik. Kardeşimin bulunması için devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Ne olur kardeşimin bulunması için bize destek versinler.” şeklinde konuştu


TÜRK ŞOFÖRÜN ADINI `JOHN DOE` KOYDULAR
Mehmet İlan, yakınları ile Musul’a giderek ABD’li ve Irak’lı yetkililere oğlu Şeyhmus İlan’ın kayıp olduğunu bildirdi. İlan’ın ailesine 30 Mayıs’ta ABD’li Yüzbaşı Andrew S. Lunoff imzasını taşıyan bir mektup geldi. Mektupta Yüzbaşı Lunoff, Şeyhmus İlan’ın 18 Mart 2005’te ABD’li askerlerin dur ihtarına uymadığı için ateş edilerek vurulduğu, tedaviye alındığı Bağdat’taki hastanede yaşamını yitirdiğini anlatıyordu. Mektupta verilen bilgiye göre, kimliği belirlenememiş, bu yüzden ABD’de olduğu gibi "John Doe" adıyla kayıtlara geçirilip cesedi yakılmıştı. ABD’li subay, mektubu "Üzgünüz" diye bitirmişti. ABD’li Yüzbaşı Lunoff, daha sonra gönderdiği elektronik posta mesajıyla aileden bir kişiyi görüşmek üzere Musul’a çağırdı. Mehmet İlan ile Irak’a giden, Şeyhmus İlan’ın kuzeni Murat İlan, 4 ABD’li subay ile Gaziantepli tercüman Mustafa Uçar aracılığı ile görüştü. Görüşmede aileye olayın kapatılması için 7 bin 500 dolar (10 bin TL) tazminat önerildi. Aile bu parayı kabul etmeyerek, konuyu mahkemeye taşıdı.


İŞTE O MEKTUP: MORG YETKİLİSİ CESEDİ YAKTI, KÜLLERİNİ SAVURDU
ABD’li Yüzbaşı Andrew S. Lunoff’un İlan Ailesi’ne gönderdiği mektubun metni şöyle: "TC vatandaşı Şeyhmus İlan, 18 Mart 2005’te, Musul’daki FOB Courage’ın girişinde kazara öldürülmüştür. İlan, girişin 200 metre ilerisinde kurulmuş olan trafik kontrol noktasına yaklaştığında askerlerin dur ihtarına uymadı. ABD askerleri önce ilkyardım uyguladı, daha sonra da Muharebe Destek Hastanesi’ne tahliye edildi. İlan, kısa bir süre sonra da Irak’taki Beled Hastanesi’ne gönderildi. Tahliyede İlan’ın kimliği tespit edilemediğinden Irak’a (Beled’e) John Doe ismiyle gönderildi. Beled’de iki hafta boyunca yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Morg yetkilileri cesedi yaktı ve küllerini de savurdu. Olaydan sonra cesedin yerini tam olarak belirleyemediğimizden dolayı üzgünüz." denildi.



YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

1 gün önce...

Uzay kapsülü dünyaya döndü

Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan Soyuz M [...]

1 gün önce...

Oto yedek parça fiyatlarındaki artış esnafı mağdur ediyor

Yedek oto parça fiyatlarının dövize endeksli olmas [...]

1 gün önce...

21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kutlandı

AK Parti Nusaybin ilçe başkanı Mehmet Latif Özel, [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN