Abdulkadir Kurtuluş, güven tazeledi

Abdulkadir Kurtuluş, güven tazeledi
10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 17:30 3

Diyanet-Sen Mardin Şubesi’nin 4. Olağan Genel Genel Kurulu gerçekleştirildi. Mevcut başkan Abdulkadir Kurtuluş yeniden başkan seçildi.

Diyanet-Sen Mardin Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu’nda güven tazeleyen mevcut başkan Abdulkadir Kurtuluş, Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıların kabul edilemez olduğunu belirterek tepkisini dile getirdi.

Mardin Öğretmenevi Konferans salonunda gerçekleştirilen kongreye, Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, Mardin Memur-Sen Başkanı Mustafa Aydın, Kızıltepe Müftüsü Masum Taşçı, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı M.Ali Dündar, Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanı Mustafa Akbaş, Bayındır Se- Mardin Şube Başkanı Abdulsamet Yılmaz ile Diyanet-Sen Mardin Şube Delegeleri katıldı.

Kur’an Kerim tilavetinin ardından divan kurulunun belirlenmesiyle başlayan kongrede açılış konuşmasını Diyanet-Sen Mardin Şube Başkanı Abdulkadir Kurtuluş gerçekleştirdi.

Diyanet Sen olarak büyük ve sıcak bir aileye sahip olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Başkan Kurtuluş, Memur-Sen gibi ve elbette ki Diyanet-Sen gibi kurulduğu günden itibaren her geçen gün daha da büyüyen ve hizmet çıtasını yükselten bir sendikaya mensup olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Diyanet çalışanı olmanın büyük bir dikkat ve sorumluluk istediğinin altını çizen Başkan Kurtulmuş, “Diyanet Çalışanları Hizmet süresi 8-5 mesaisi ile, çalışma alanı olarak muayyen bir mekan ile ve muhatap olarak da sınırlı bir kesim ile değil; zaman, mekan ve muhatap sınırlaması tanımayan yaygın ve sürekli hizmetler ile müstesna bir hizmet ifa ederler. Bunun maddi ve nesnel karşılığını kimse veremediği gibi, bizlerin de böyle bir talebi olamaz. Allah rızası, kulluk bilinci ve mü’min olma sorumluluğu dışında bir amacımız ve beklentimiz de yoktur. Ancak, insanca ve onurluca yaşamak, itibar ve haysiyet içinde kalma talebi de en doğal hakkımızdır. Diyanet hizmet kolunda yetkili sendika olarak Toplu sözleşme ve Kamu İdare Kurulu toplantılarına katılırken temel yaklaşımımız ve bakış açımız da budur. Mensuplarımızın itibar ve onuru zedelenmeden, amirlerin ve sosyal tarafların baskısı altında kalmadan hak ve hukuk mücadelemizi yapmaya devam ediyoruz.”dedi.

"ZALİMLEŞENLERDEN OLMAYACAĞIZ"

Sadece birilerinin; bir cemaatin, bir mezhebin, bir tarikatın, ya da bir fırkanın değil; Tevhid, Adalet, Ahlak ve Özgürlük diyen herkesin sesi olduğunu vurgulayan Başkan Kurtuluş sözlerine şöyle devam etti: “Kim olursa olsun zülmün ve zalimin karşısında, haklının ve mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Haklı davamızda meşruiyetin dışına çıkmayacak ve çıkanlara da itibar etmeyeceğiz. Hak talep etme iddiasıyla ortaya çıkıp yakıp yıkarak ve başkalarının canına, malına kıyarak zalimleşenlerden olmayacağız. Ülkemiz siyasal, sosyal ve hukuki açıdan büyük bir değişim yaşamaktadır. Bu değişim ve dönüşümün, milletin talep ve değerleriyle uyumlu olması için sendika olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Memur Sen olarak Türkiye’de 12 milyon 300 bin imza toplayarak başörtüsü yasağının kalkması için büyük bir kamuoyu oluşturduk. Anayasanın 24. Maddesi 2. Fıkrasının amir hükmü olup milletimizin de büyük talebi olan Din eğitimi ihtiyacını her platformda sile getirdik. Allaha şükürler olsun. Artık gerici ve çağdışı olan kamuda başörtüsü zulmü kalkmıştır. Öğrenci-öğretmen ve amir-memur herkes istediği kıyafetle devlet kurumlarına gidebilmektedir. Siyer, Kuran-ı Kerim ve Arapça her okulda seçmeli ders olarak tercih edilerek okunabilmektedir. Bu olumlu ve hayırlı gelişmelere katkısı olan sizlere ve tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Ayrıca ülkemiz ve bölgemiz için çok hayırlı gördüğümüz bir diğer gelişme de Barış Sürecidir. Irkçılığın, milliyetçiliğin, baskının, şiddetin, asimilasyonun ve tefrikanın reddedilmesi; kardeşlik, hukuk, adalet ve eşit yurttaşlığın ikamesi adına başlatılan bu sürecin güçlenerek devam etmesi gerekmektedir. Bundan vazgeçmek ve sabote etmek büyük bir vebaldir.” diye konuştu.

Son günlerde yaşanan şiddet olaylarına da konuşmasında dikkat çeken Başkan kurtulmuş, şiddet eylemleri ve açıklamalarla gerginleştirilen ortamın barışa ve huzura hiçbir faydasının olmayacağının sözlerini ekledi.

"İSLAM DÜNYASI MESCİD-İ AKSA İÇİN HAREKETE GEÇMELİDİR"
Suriye ve Irak başta olmak üzere milyonlarca Müslümanın iç savaşlar ve baskıcı rejimler yüzünden muhacir durumuna düştüğünü hatırlatan Kurtuluş, “Maalesef işgaller, hizipçilik ve mezhepçilik taassubu nedeniyle İslam dünyası büyük bir fitne ve helaki yaşamaktadır.Bütün bu gelişmelerle birlikte Müslümanların en kutsal mekanlarından biri olan, ilk kıblemiz olarak dinimizde önemli bir yere sahip olan Mescid-i Aksa’ya Siyonist İsrail, Katil İsrail devletinin kirli postallı askerleri tarafından saldırıya uğramıştır. Bu saldırıları kabul etmiyoruz. "Mescid-i Aksa yalnızca Arapların ya da Filistinlilerin değil, dünya üzerinde 1 milyardan fazla Müslümanı ilgilendiren bir meseledir. İslam dünyasını harekete geçirmeye ve uluslararası bir baskı oluşturmaya davet ediyoruz” dedi.

Kongrede söz alan Kızıltepe Müftüsü Masum Taşçı’da yönetime yeni dönem için başarılar diledikten sonra sendikal çalışmaların yanında; ilim insanlarını davet ederek çeşitli konularda bilgi paylaşıcı konferanslar, aktivitelerlede bulunulması tavsiyesinde bulundu.

Tek listeyle yapılan seçimde güven tazeleyen Kurtuluş, 3. dönem için kendisine destek veren delegelere teşekkür etti.

Dilek ve temenniler içeren konuşmaların ardından yapılan kongre katılımcıların onuruna verilen öğle yemeği ile son buldu.YORUMLAR :::

 1. cem doğru
  10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 20:15 CEVAPLA
  memur sen yetkilleri mardin ve kızıltepe başkanları üyelik sadece aidat ödemekmi sizce neden son olaylardan sonra memuru arayıp sormuyorsunuz.
 2. Mehmet ateş
  10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 20:15 CEVAPLA
  İnşaallah güzel şeyler yapacağına inanıyorm
 3. serhad
  10 Kasım 2014 Pazartesi Saat 20:07 CEVAPLA
  hayırlı olsun

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

13 saat önce...

MAR-TOD Başkanı Güngör'den Bayram Mesajı

Mardin Turizmciler ve Otelciler Derneği Yönetim Ku [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN