Abdullah Büyük Hoca'dan Aile Vurgusu

Abdullah Büyük Hoca'dan Aile Vurgusu
20 Eylül 2013 Cuma Saat 11:45 0

Çıkış noktası Aile olan ve Toplumsal, sosyal konularla ilgili birçok yerde konferanslara devam eden Abdullah Büyük Hocaefendi Mardin’de “İnsanın iktidarı ve Aile Mektebi” konulu bir konferans verdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Vali Koçaklar Konferans Salonunda Kızıltepe İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Mezunları Derneği tarafından organize edilen konferansa kurum müdürleri, Mardin’deki STK temsilci ve Başkanları ile bir grup vatandaş katıldı.
Program Kızıltepe İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Mezunları Derneği Başkanı Mehmet Timurağaoğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile başladı.
Kuran tilavetinden sonra kürsüye gelen Abdullah Büyük Hoca, toplumda huzur ve mutluluğun adresi olarak aileyi gösterdi. Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Büyük, asıl çözümün toplumsal barış için ailede başlaması gerektiğini söyledi.
Sosyal ve toplumsal meselelere ışık tutacak bilgiler veren Büyük, “Aile, insanlığın temelidir. İnsan sosyal bir varlıktır. Diğer bir ifade ile Rabbimiz insanı birlikte hayat sürmeye müsait bir özellikte yaratmıştır. İnsanın karakter ve özellikleri ailede şekillenmektedir. Hatta denilebilir ki, “Aile sadece beşeriyetin değil, aynı zamanda medeniyetin de ilk kaynağıdır.” Aile hayatı dünyevi mutluluk için küçük bir dünya, hatta küçük bir cennettir. Bu yüzden aileyi önemsiyoruz.”dedi.
Aile yapısı güçlü olan milletlerin devletleri de güçlü olacağını dikkat çeken Büyük, “Çünkü temelinde sağlam bir aile yapısı vardır. Manevi değerlerini kaybeden ailelerden oluşan bir ülkenin çöküşü de hızlı olacaktır. Bu ülkede, sevgi, saygı, sadakat yerine kıskançlık, ikiyüzlülük alay gibi kötü davranışlar ortaya çıkar. Güven, şefkat, adalet ve merhamet körelince, bireylerin bir arada huzur ve barış içinde yaşamaları da imkânsızlaşır.”diye konuştu.
Her insanın, her cemiyetin ve bazen devletlerin öncelik verdiği konular veya meseleler olduğunu hatırlatan Büyük Hoca, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Günümüzde eğer, önceliklerimizi gözden geçirecek olursak, aile birinci sırayı almaktadır. Bu önceliğin temin edilmesi ve saadetin huzurun sağlanmasının birinci şıkkı, eşlerin kaliteli zaman kullanmalarına riayet etmeleri gerekir. Çarpık bir ekonomik yapımız var. Çarpık bir şehirleşmemiz var. Ulaşım şartları değişti. Erkek işyerini kapatıyor, evine gelmesi için belki iki saat geçiyor. Yorgun, argın geliyor. Hanımefendi de bekliyor. Gelir gelmez de erkeğin televizyona, gazeteye yönelmesi hanımefendiyi sıkıntıya sokuyor. Bunun çözüme kavuşması için, eşler 15 dakika –fazla değil bak- 15 dakika taş çatlasın yirmi dakika birbirlerine zaman ayırsınlar, biri televizyonunu, gazetesini, diğeri elişini, ev işini bıraksınlar, yan yana gelsinler, ortak zamanı kullansınlar, ortak mekânı kullansınlar. Buna biz nitelikli kaliteli beraberlik diyoruz. Eşler arasındaki bu nitelikli, kaliteli beraberlik o aile hayatının huzurlu olmasını, mesud olmasını sağlayan temel faktörlerden bir tanesidir.
İkinci şık bir evde mutsuzluk varsa, bu, o evde yöneten ile yönetilenin belirsiz olduğuna bir alamettir. Bir devleti düşün. Yönetenler var, yönetilenler var. Yöneten nasıl yönettiğini bilmiyor, yönetilenler kimin yönettiğini bilmiyor, karmaşa çıkar değil mi? İtaat mekanizması orada dumura uğrar. Aynen öyle de, bir evde eşlerin problemsiz bir hayat yaşaması için, yöneten kim, yönetilen kim bunun belli olması gerekir. Hanım bilmeli ki “ben yönetilenim”, erkek de bilmeli ki “ben yönetenim.” Yöneten erkek nasıl olacak? Adil olacak. Adil yönettiği zaman, adaletli tavırlarıyla hanımının kalbini fetheder. Kalbin feth ettiği zaman hükmetmede zorlanmaz. Osmanlı ülkeler işgal etmedi, Osmanlı gittiği ülkeleri fethetti. Fethettiği yere hükmetti. Hiç kimse Osmanlıya karşı gelmedi. Zorlamayla, baskıyla kadın idare edilemez. İkincisi bu.
Üçüncüsü idare eden ve edilenin bu sorumluluğunu icra ederken de metodunu, usulünü bilmesi gerekir.

Dördüncüsü o evlerimiz bizim bir dershanedir. İlim öğretilen bir yerdir. Kur’an’a göre söylüyorum. Bir hastane gibidir. Sıhhiye merkezidir.. Ailecek bazen namaz kılacağımız bir mesciddir. Bir karargâhtır. Gece hayatımıza, seherimize davetiye çıkaran bir özelliğe sahiptir. “Geceleyin kalkıp ibadet eden ve hanımını uyandıran, uyanmadığı takdirde yüzüne su serpen kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah merhamet etsin" (Ebu Davud, Tatavvu, 18) buyuruyor Efendimiz (as) Bu basit gibi görülen ama her biri vitamin dolu, kalori dolu bir besin maddesi gibi, uygulandığı zaman eşlerin saadetini, mutluluğunu, huzurunu tavan yaptıran temel konulardır. Aslında bunlar lokomotiftir. Diğerleri vagon. Lokomotif olmadan sonra vagonlara ne doldurursan doldur, çekemez. Biz aile hayatımızın lokomotiflerini tespit etsek ve onu gerçekleştirsek, diğerleri çok kolay olacak. Ama biz lokomotif olan bölümleri sıkıntıya sokmuşuz, vagon bir türlü yürümüyor. Bunalıyor, bağırıyoruz; “hadi boşanalım o zaman.” Kavga, gürültü, dayak başlıyor. Lokomotif mesabesinde dediğimiz o temel konulara dikkat etmemiz lazım. Yoksa bir gün eve geç gelmiş, yemek zamanında ısınmamış, efendim hanımefendi pantolonu yıkamayı unutmuş, çorabı yıkanmamış, bunlar artık vagona koyacağın şeylerdir. Onlar pek sıkıntı vermez. Eğer böyle küçük şeyler sıkıntı vermişse, bu evliliğin lokomotifi yoktur demektir.”

 

 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

1 gün önce...

Muhtemel bir kısıtlamada; Mardin'in bulguru Türkiye'ye Yeter!

Korona virüs salgını nedeni ile Türkiye'de uygulan [...]

1 gün önce...

Girişimci kadınlara 11 yılda 9 milyon 900 bin lira kredi verdi

2003 yılından beri, mikrokredi faaliyetlerini sürd [...]

1 gün önce...

Trafik kazasında otomobil sürücüsü ağır yaralandı

Nusaybin ilçesi İpekyolu üzerinde meydana gelen tr [...]

1 gün önce...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren teklif Meclis'te kabul edildi!

Meclis'e sunulan 43 maddelik teklifin 30'u kabul e [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN