Acur'un Faydaları

Acur'un Faydaları
12 Temmuz 2019 Cuma Saat 11:57 0

Ülkemizde daha çok Mardin, Midyat başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerde yetiştirilen acur, değeri her geçen gün daha iyi anlaşılan sebze türlerinden birisidir.

Yeşilli beyazlı karpuza benzeyen rengi ve kendine has tadı ile oldukça sevilen acur, birçok yararıyla birlikte sofralarımızı şenlendirmeye devam etmektedir. Acur, doğrudan tüketilebileceği gibi çekirdekleri çıkarılarak balla karıştırıldıktan sonra da yenebilen ve bu haliyle oldukça leziz olan bir sebzedir. Besleyici bir gıda türü olarak tanımlanabilecek olan acur, başlı başına yemek şeklinde de pişirilebilir ve bol su içeriği ile vücudun su dengesini sağlama konusunda olumlu etkilerini gösterebilir. Ayrıca günümüzde bazı yörelerde fenalık geçiren kişilere acur koklatıldığı ise ek bir bilgi olarak verilebilir.

Tüm bunların yanı sıra acurun faydaları nelerdir sorusuna da enfes tadı ile bu sebzenin en bilinen yararları üzerinden örneklendirme yapılabilir.

Acurun Faydaları Nelerdir?

Taze tüketmenin yanında dolma, turşu ya da salatalık olarak hazırlanabilen bu lezzetli sebzeyi tüketmesi halinde ne gibi yararlarını görebileceğini merak edenlere acurun en önemli faydalarından söz edilebilir. Buna göre kabakgiller ailesinin en değerli üyelerinden olan acur,

Vücuda serinlik verir.

Hazmı kolaylaştırıcı etki gösterir.

İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Böbrek taşlarını düşürme konusunda etkilidir.

Susuzluğun giderilmesini sağlar.

Daha uzun süre tok kalınmasına imkan verir.

Vücudu genel anlamda rahatlatır.

Sindirim sisteminin çok daha etkili şekilde çalışmasını sağlar.

Vücuda zindelik ve enerji verir.

Hurma ile birlikte tüketildiğinde kilo aldırıcı özellik gösterebilir.

Sarılık hastalığında destekleyici tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.

Kanı temizleyici etki gösterir.

Böbreklerde meydana gelen ağrıları giderir.

Sıcak yaz günlerinde harareti keser.

Yaprakları kullanılarak köpek ısırıklarında yaralı bölgeye sarılabilir.

İçerdiği birçok vitamin ile vitamin eksikliğine iyi gelir.

Acur ile İlgili Ek Bilgiler

Beyaza çalan yeşil renkli kabuğu, hafif tüylü dokusu ve uzunlamasına çizgileri ile acur, ülkemizde birçok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Türkiye’de evlerde genellikle turşusu yapılarak tüketilen acur ayrıca taze olarak da yenebilmektedir. Birçok ev hanımının merak ettiği acur turşunun tarifi ise aşağıdaki ölçülere uyulması halinde kolaylıkla hazırlanabilmektedir.

Acur Turşusu Tarifi

Malzemeler

2 kilogram taze acur

1 avuç kadar sarımsak

1 su bardağı sirke

1 avuç nohut

1 adet taze limon

1 çay bardağı kadar kaya tuzu

Yapılışı

Acurlar ilk olarak güzelce yıkanır ve baş kısımları kesilerek temizlenir. Temiz bir iğne alınır ve acurların çevresine birkaç adet delik açılır. Daha sonra ayrı bir kap içerisine 1 çay bardağı kaya tuzu atılarak ılık su ile tamamen eriyinceye kadar karıştırılır. Bir avuç sarımsak alınır ve kabukları soyulur. Daha sonra 1 taze limon da ince ince dilimlenerek kenarda bekletilir. Bir iğne yardımı ile delinmiş olan acurlar, temiz bir cam kavanoz içerisine araları olabildiğince boşluksuz olacak şekilde yerleştirilir. Yerleştirilen acurların üzerine nohut, sarımsak ve 1 su bardağı ölçüsünde sirke eklenir. En üst kısma da dilimlenen limon parçaları yerleştirilir ve kavanoz daha önceden hazırlanmış olan kaya tuzlu su karışımı ile ağzına kadar doldurulur. Ağzı kapatılmadan önce tuzunun tadı kontrol edilir ve yeterli oranda tuzlu olduğu düşünülüyorsa kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Hazırlanan acur turşusu, 3-4 gün kadar oda sıcaklığında bekletilir ve sonrasında güneş görmeyen ve serin bir odada beklemeye alınır. Minimum 7 gün bekletildikten sonra kavanozun ağzı açılarak acur turşusunun tadına bakılır. Yeterli kıvama gelmemesi halinde bekleme süresi 10 güne çıkarılır ve sonrasında acur turşusu kullanıma hazır hale gelir.

Acur Zararlı mı?

Acurun faydalarını öğrenen pek çok kişi taze hali ile olduğu kadar turşu halinde de fazlasıyla sevilen bu sebzenin herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını da merak etmektedir. aynı anda bir kilodan fazla tüketilmediği müddetçe acur zararlı mı diyenlere rahat bir şekilde yan etkisinin olmadığı söylenebilir.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Silahlı saldırıya uğrayan Nakşibendi Şeyhi vefat etti

Bölgenin tanınmış kanaat önderlerinden Şeyh Abdülk [...]

16 saat önce...

Özhaseki: "Milletin ümidi olmaya devam edeceğiz"

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan [...]

1 gün önce...

Sahte rapor operasyonu Mardin'e de sıçradı

Batman'da düzenlenen operasyonda, para karşılığınd [...]

15 saat önce...

Kayganlaşan zemin kazaya neden oldu

Diyarbakır kara yolunda otomobil sürücüsü, kayganl [...]

15 saat önce...

Kahraman Ailesi'nin acı günü

Mardin'de şeyhseydoş (Mala Bubê) ailesinin ileri g [...]

15 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN