Adayların Cebi Yanacak

Adayların Cebi Yanacak
14 Mart 2011 Pazartesi Saat 19:46 1

Milletvekili adaylığı ücreti için genel merkeze ve il ve ilçe teşkilatlarına ödenecek parayla birlikte masraflar, minimum 100 bin TL olacak.

12 Haziran'da milletvekili olabilmek için ilk adımı atıp, adaylık başvurusu yapanların, ciddi bir bütçeyi de seçim harcamalarına ayırmaları gerekiyor. Nüfusu 1 milyonun üzerindeki bir şehirde seçmenlere ulaşabilmek için en az 80-90 bin TL'yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Ses donanımıyla birlikte adayın dev posterinin giydirildiği bir seçim otobüsünün kampanya dönemi boyunca maliyeti 50 bin TL'yi bulabiliyor. El ilanı bastırıp dağıtmanın maliyeti de 10 bin TL'den başlıyor. Seçim bürosunun masraflarıyla adayın cebinden çıkacak para 80 bin TL'yi aşıyor. Adaylık ücreti için genel merkeze ve il ve ilçe teşkilatlarına ödenecek parayla birlikte masraflar, minimum 100 bin TL olacak. İşte milletvekilinin seçim masrafları :

OTOBÜS KİRALAMAK ATEŞ PAHASI

Giydirilmiş minibüs, otobüs ve taksi (40 bin TL- 100 bin TL'ye kadar çıkıyor. Otobüs yerine 5 otomobil giydirmek isteyenler için de ortalama masraf 50 bin TL'yi buluyor. El ilanları için fotoğraf çekimi, ilanların hazırlanması ve basımı asgari 10 bin TL'den başlıyor. Seçim bölgesinin büyüklüğüne göre ilanların tek tek seçmene ulaştırılması, 20 bin TL'yi bulabiliyor. Afişlerde ise 70x100 ebadında hazırlanacak 10 bin tane afişin maliyeti ise 15 bin TL.

EN PAHALISI SEÇMENE TELEFONDAN ULAŞMAK

Son dönemde yaygınlayan, sms gönderme ve sesli arama sistemleriyle, seçmene sesini duyurmak isteyen milletvekili adayı, yüklü bir harcama yapmak zorunda. 1 milyon seçmene sesli arama göndermek isteyen bir aday, 50 bin TL'yi gözden çıkaracak. Bu yöntemi daha çok genel başkanların tercih etmesi bekleniyor. Seçmenlere, anahtarlık, şapka gibi minik promosyonlarla ulaşmanın maliyeti de bin TL'den başlıyor. Mitig için sahne kiralayan şirketler, saatine 2 bin 500-3 bin TL istiyor.

İLAN PANOLARI

Seçmene ulaşmak için bilboardları kullanmak isteyen milletvekili adayı, pano başına günlük, İstanbul'da 300-350 TL , Anadolu'da ise 200-250 TL'yi gözden çıkaracak. Işıklı panolarla, led ekranların kirası aylık kirası ise 5 bin TL'den başlıyor.
YORUMLAR :::

  1. Hasan Hadi
    14 Mart 2011 Pazartesi Saat 20:33 CEVAPLA
    Ee olacak o kadar. Artık milletvekili olunca o kaybını da aradan çıkarır...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Rehabilitasyon merkezi sokak hayvanlarını hayata bağlıyor

Mardin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, su [...]

1 gün önce...

Yapılış sırrı çözülemeyen bakır sabunluk

Mardin'de "yapılış sırrı çözülemeyen" bakır sabunl [...]

1 gün önce...

Nusaybin Kaymakamı Temizkan'dan Öğretmenler Günü mesajı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan Öğretmenler Günü Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenle [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş Başkanlığında 2. OSB Toplantısı Gerçekleştirildi

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında 2. Org [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
A.Vahap Kaya
A.Vahap Kaya

Bulmuşken

2
Doç.Dr. Mustafa Öztürk
Doç.Dr. Mustafa Öztürk

Derik’te Var “Ölmez Ağacı”

3
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen
Dilan Özgün Uzm. Diyetisyen

İnsülin direncine dikkat!

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Erdemli Yaşamak

7