Afrika'daki Geçici Projelere Kalıcı Çözümler (8)

Her bağışçı Afrika'daki kardeşlerine yardım ulaştığına zannederken birçok STK'nın yardımları yerine ulaştırmadığına sahada görerek, buradaki kardeşlerimizden dinleyerek şahit olduk. Bağışçıların alın terleri ile hatırı sayılır paralarla uygulamaya konulan birçok proje ne yazık ki heba ediliyor.

Mesela her Ramazan döneminde dağıtılan gıda yardımları ve iftar yemekleri yerinde ve olması gerekiyor. Peki bir günlüğüne ya da bir aylığına derman olduğumuz insanların ramazan dışında diğer aylar geçimlerini nasıl sağladığını biliyor muyuz? Aynı sefalet içinde hayatlarını devam ettiklerini hepimiz biliyoruz. 

KÖY PROJELERİNE AĞIRLIK VERİLMELİ

Buna kalıcı çözüm üretmek çok da zor değil. Afrika doğası gereği özellikle de tropikal iklimin hakim olduğu coğrafyada yer alan, yılda en az 4 defa mahsul veren verimli topraklara sahip bir bölge olması hasebi ile çözümü çok basittir. Yapmamız gereken iftar yemekleri projeleri yerine köy projeleri adı altında her köye basit ölçekli tarım makineleri, traktör desteği, tohum tedariki veya sondaj su kuyusu gibi yapacağımız yardımlar ile orada bulunan her bir kardeşimizin gıda desteğini kalıcı olarak çözmüş oluruz.

Kendi topraklarını kendileri ekerek, işleyerek onların ihtiyaç duydukları gıda yardımını kökünden çözüme kavuşturmuş oluruz. Tarımsal endüstri makine sanayinde ve tohumculuk alanında ilerlemiş olan birçok firma var. Bu firmalarla irtibat sağlayarak gıda kolilerine verilen paralarla onlardan tedarik edilecek tarım makineleri ve kaliteli tohumlarla yeni projelere imza atılabilir. Bu şekilde onlara imece usulü ile topraklarını işleme olanağını verdiğimizde bu sorunu da kökten çözmüş oluruz.  Hayata geçirilecek her bir köy projesi kendi bölgesinde bir rol model olarak, diğer köylere de örnek olacak.

HAZIRA ALIŞTIRMAK YERİNE ÜRETİME YÖNLENDİRİLMELİ

Gıda kolisi ve iftar yemekleri ile onları sürekli hazıra alıştırarak sorunlarına geçici bir sürede çare olmak yerine köy projeleri ile üretim ve istihdam olanakları ile onların hayatlarına girip yaşadıkları sefaletten kurtarabilir, kendi ayakları üzerinde durmayı öğretebiliriz.

Yine aynı abimizden dinlediğim kadarı ile Afrika'da açılmış kapatılmış (su bulunamadığı için), sonradan kurumuş (yeterince derin olmadığı için), tahrip edilmiş (yanlış yerde açıldığı için), kullanılmamış (kirli suyudan kaynaklı), parçası bozulmuş (ucuz maliyetlerden kaynaklı) binlerce su kuyusu atılda durumda bulunuyor. Temiz su gerçekten Afrikalı kardeşlerimiz için çok önem arz ediyor. Bu talepten kaynaklı yardım kuruluşlarının hemen hepsi bu ülkelerde su kuyusu projesi hazırlıyor ve birbirilerinden koordinesiz bir şekilde uyguluyor. Bu projelerde gerekli olan en önemli ekipman sondaj makinesidir. Ortalama 50 metre için düşünüldüğünde bu makinenin Afrika şartlarında maliyetleri yüksek.

Türkiye'de çok daha düşük maliyetlere tedarik edilmesi mümkün olan bir sondaj makinesinin tedariği yapıldığı takdirde bu makine ile orada binlerce su kuyusu çok düşük maliyetlerle açılabilir. Bu sayede yapılan yardımlar ile maliyetler düşer doğru bir şekilde bir kuyu yerine birden fazla kuyu ile daha fazla insanın hayatına dokunulmuş olur. Yapılan bölgede kuyular bittiğinde diğer yardım kuruluşlarının koordinesi ile bu makine diğer bölgelere sevk edilir oradaki insanlar da faydalanmış olur.

VERİ TABANI OLUŞTURLUMALI

Yardım kuruluşları gittikleri bölgelerde bir birleriyle koordineli çalışsalar bu örnekte olduğu gibi başka alanlarda da başarılı çalışmalara imza atarlar. Bunun yolu da ya büyükelçilikler nezdinde proje bazlı bölge bölge bir veri tabanının hazırlanması ya da TİKA veya AFAD gibi kurumların yurtdışında bu alanlarda aktif olmasına bağlı.

Afrika'da yüksek maliyetli projelerden biri de yapılan mescitler. Yapılan inşaatlar 2-3 katı yüksek maliyetler ile sağlanmaktadır. Sebebi de yeterli sayıda inşaat için gerekli tedarik ürünlerinin olmayışı ve bunu diğer ülkelerden tedarik edilmesi. Bu projeleri hayata geçirmeden önce bu alanda kullanılacak briket yapma makinesi ya da çimento mikser makinesi gibi inşaat makinelerini tedarik etmek gerek.

Her köye olmasa da her bölgeye bu makinelerden birer tane alarak evvela orada cami, okul, yetimhane ve her köy imece usulü ile kendilerine bir ev inşa edebilirler. Bu sayede yardım kuruluşları onların refah seviyelerinin yükselmesine vesile olurlar. Bununla birlikte yapılacak mescitleri birer kültür ve eğitim merkezi olarak inşa etmek gerek.

EĞİTİME ÖNEM VERİLMELİ

Okuyucularımız yanlış anlamasın ancak buradaki insanlar için mescitlerden önce elzem olan eğitim görecekleri okullar.  Derme çatma mekanlarda ibadetlerini yerine getirebilirler ama eğitim imkanı bulamazlarsa sömürge anlayışına biatları devam eder. 

Maliyetleri de çok yüksek de olsa Maarif Okulları gibi geleceğin Afrika'sını yönetmeye talipli olacak gençlerin yetiştirileceği özel vakıf okulları kurmalı. Ya da kendi mahiyetlerinde kuracakları yetimhanelerle buraları birer ilim ve irfan merkezine dönüştürmeli.   

Son olarak Afrika'ya yardımda bulunacak bağışçılara tavsiyem yardım yapacağınız kurumu birebir tanımanız. Bunun yanında, ülkeye, bölgeye ve hayata geçireceğiniz projeye sizin karar vermeniz.

 

 

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı 2008-2014 Mardin STK Platformu Sekreteryası 2008-2022 Türkiye İnternet Medya Birliği Mardin Temsilcisi 2022 - Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Gene

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle