Ağırakça'nın Bıraktığı Miras: Yine Sondan ikinci sıradayız

Ağırakça'nın Bıraktığı Miras: Yine Sondan ikinci sıradayız
23 Ekim 2019 Çarşamba Saat 16:02 1

4 yıl boyunca rektörlüğünü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça'nın yaptığı Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Türkiye'deki üniversiteler arasında 2019-2020 sıralamasında da sondan ikinci sırada olduğu ortaya çıktı.

Akademik başarı ölçüsüne göre YÖK onayı ile kurulan ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, 2019/2020 yılı üniversiteler arası Türkiye başarı sıralamasını açıkladı.

Rektörlüğünü dört yıl boyunca Prof.Dr. Ahmet Ağırakça'nın yaptığı Mardin Artuklu Üniversitesi, geçen son sırada yer alan Bandırma Üniversitesini geçerek Türkiye'deki üniversiteler arasında en başarısız ikinci üniversite oldu. Listenin sonunda MAÜ'nün haricinden ayrıca YÖK tarafından bir süre önce yeni açılan Alanya İlçe Üniversitesi ile Şırnak Üniversitesi bulunuyor.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, 2018 yılı üniversiteler arası Türkiye sıralamasını açıkladı. 2009 yılından bu yana Türkiye’deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıralayan ve bu anlamda YÖK tarafından baz alınan ve en prestijli kuruluş olan URAP, sıralamayı Web of Science/InCites gibi uluslararası kaynaklar ile YÖK’ün yayınladığı verileri kullanarak yapıyor. URAP, genel sıralamasını yaparken makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi temel göstergeleri esas alıyor.

Mardin Artuklu Üniversitesinin Türkiye'nin en başarısız üniversitesi olarak URAP verilerine göre, devlet üniversiteleri arasında Türkiye'nin en iyi üniversitesi ise Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversiteleri oldu.

Bütün sıralamalara buradan ulaşabilirsiniz.

http://tr.urapcenter.org/2019/2019_t5.phpYORUMLAR :::

  1. Üründü
    23 Ekim 2019 Çarşamba Saat 21:10 CEVAPLA
    Umarım düzelir

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İl Sağlık Müdürlüğü'nde Promosyon rekoru

Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı tüm personeller [...]

1 gün önce...

Kış Sezonuna Özel Tesettür Giyim Modelleri

Kış sezonunda da tesettürde şıklık ve rahatlık sağ [...]

1 gün önce...

Ahmet Türk hastaneye kaldırıldı

HDP'li Ahmet Türk, Ankara'da hastaneye kaldırıldı. [...]

1 gün önce...

Artık Merkez Bankası belirleyecek

Bankacılık sektörünün net kârını aşan, tüketiciyi [...]

1 gün önce...

Çalışan başına 49 bin lira verilecek Yeni yılda istihdam desteği devam edecek!

2018'de başlatılan ilave istihdam desteği 2020'de [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN