Ağırakça’nın Zamanında darbecileri övdüğü ortaya çıktı

Ağırakça’nın Zamanında darbecileri övdüğü ortaya çıktı
18 Haziran 2019 Salı Saat 16:46 2

Mardin'de Mısır`da darbe ile başa gelen Sisi rejimine bağlı mahkemenin hakkında idam kararı verdiği, Mısır`ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ilgili Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'nın zamanında Mısır’da darbe yapan cuntacıları övmekte sınır tanımadığı ortaya çıktı.

Zamanında AK Parti'li Adnan Boynukara'nın da kendi twiter hesabından "Ahmet Ağırakça'nın darbeciyi 'takdir eden' sözleri nedeniyle bize değil ama Mısır halkına özür borcu var"sözü ile tepki çektiği programla ilgili 5 Temmuz 2013 tarihinde Haber 10 merkezli ve birçok sitede haber yayınlanmıştı.

İşte yayınlanan o haberin metni

Ahmet Ağırakça askeri cuntayı övdü

Artuklu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Mısır’da darbe yapan cuntacıları övmekte sınır tanımadı.

28 Şubat döneminde profesörlüğü hile ile elinden alınan Ahmet Ağırakça, Mısır’da askeri cuntanın darbe ilan etmesinden sonra, Habertürk televizyonu ekranlarında kendi geçmişini inkar edecek tarzda darbecileri savundu.

Darbeyi masum ve meşru gösterdi

İyi derecede Arapça bilen Ağırakça, ordunun darbe bildirisini canlı izledikten sonra cuntacıları övmeye başladı. Ağırakça, ordunun başındaki General Sisi’nin darbe açıklamasını “yapıcı, makul, kucaklayıcı, herkesi kuşatıcı” olarak niteledi. Hızını alamayan Ağırakça, “Ordunun yapması gerekeni yaptığı kanaati bende oluştu…” dedi.

İlahiyatçı Ağırakça, darbeyi masum ve meşru göstermek için “Özellikle Ezher Şeyhi ile Kıpti Kilisesi’nin rahibinin bulunması başka bir güvenliği sağlıyor. Şimdi burada ordunun yapması gerekeni yaptığı kanaati oluştu bende…” ifadelerini kullandı.

Cuntacıları uzlaştırıcı gibi yansıttı

Ahmet Ağırakça, “iki meydanda toplanan halkın arasına birilerinin girip çağrı yapması gerekiyordu” diyerek, sanki iki tarafı uzlaştırmaya çalışan üçüncü siyasi bir aktörün uzlaşı çağrısı şeklinde değerlendirdi. Oysaki ordu darbe yapıp yönetime el koymuştu.

İslamcı, hatta radikal İslamcı diye nitelenerek üniversiteden atılan bir kişinin Mısır’da Mübarek yanlısı cuntanın İhvan’a karşı yaptığı darbeyi övmesi zihin çarpıklığını göstermesi açısından oldukça manidar. Bu kişi Mısır'ın onlarca yıldır askeri dikta tarafından yönetildiğini ya bilmeyecek kadar cahil ya da darbecileri hoş göstermeye çalışan küresel odakların şakşakçısı bir gözü dönmüşlük içinde. Bu cümleler, ulusalcı ve darbe yanlısı kemalistler dışında "normal bir insan tarafından sarfedilebilir mi?" sorusunu akıllara getirecek cinsten.

İşte Ağırkaça’nın kendisini tanıyanların inanamayacağı o cümleleri:
YORUMLAR :::

 1. Ğursi
  22 Haziran 2019 Cumartesi Saat 10:12 CEVAPLA
  Ak Partililerin bir bakış açısı yoktur. Her olayda bir iddialaşmaya girerek taraftar kazanmaya çalışıyor.
 2. Engin
  20 Haziran 2019 Perşembe Saat 20:19 CEVAPLA
  Ağırakça o sözleri 3 Temmuz 2013 günü askerlerin din adamlarını da yanına alarak yaptığı müdahalenin ilk saatlerinde sıcağı sıcağına ve meselenin ne olduğunu henüz tam anlamadan söylüyor. Nitekim birkaç gün sonra yaptığı be yine sizin sitenizin haber yaptığı açıklamadan aslında darbecileri desteklemediğini olayın sıcaklığıyla meseleyi tam olarak kavrayamadığını net bir şekilde görüyoruz.
  http://www.mardinlife.com/Agirakca-Misirda-ordu-kislasina-cekilip-ozur-dilemek-zorunda-kalacak-haberi-10645

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Basın merkezine mermi isabet etti, 2 yaralı

Nusaybin'de 'Barış Pınarı Harekatını' takip eden g [...]

1 gün önce...

Devlet Hastanesinde aksama yok

Nusaybin Devlet Hastanesinin hasta kabulünde herha [...]

1 gün önce...

Vali Yaman Nusaybin'deki yaralıları ziyaret etti

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili [...]

1 gün önce...

Kaymakamlık vatandaşları uyardı!

Suriye'nin Kamışlı kentinden teröristlerin attığı [...]

1 gün önce...

Şehit olan Demir, Nusaybin'de toprağa verildi

Nusaybin'de Cuma günü şehit olan ve aynı zamanda T [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN