Ahlaki Yarış

Abdurrahim Akdağ


[email protected]
A_Akdag47

Ahlaki Yarış

16 Mart 2011 Çarşamba Saat 14:11

               Farkında mısınız, ülkemizde ve genel olarak İslam dünyasında ahlâkla ilgili pek bir şey yazılmaz. Nedendir? Üstünde düşündünüz mü?

           Evet, temel sorun modern Müslüman zihnin, “ahlâk” meselesine yeterince odaklanmamış olmasıdır. Bireyselleşme ve çağdaş akımlardan insanımızın nasibini almış olmasıdır. Bu kavramı duyunca aklımıza hep sıradan birkaç husus geliyor olması çoraklığın bir işaretidir.

            Bir ülkenin maddi ve manevi değerlerinin nasıl üretileceği ve nasıl tüketileceği ahlakı ilgilendiren önemli bir alandır.

    Kuran’da; “merhametli ve fedakâr olma”, “kötülüğe iyilikle cevap verme” ya da “düşmanına bile adil davranma” gibi temel ilkeler önemli yer tutmaktadır.

           Ayrıca Kuranı Kerim de Allah’u Teâlâ Resulüne hitaben şöyle buyuruyor: “Ve sen elbette yüce bir ahlak üzeresin” (Kalem/4)

  Konumuz ile alakalı Peygamber (s.a.v.) den üç hadisi şerif:

Müminlerin imanca en kâmil olanı, ahlâkI en güzel olanıdır."

"İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en yakın olanlarınız, ahlaki en güzel olanlarınızdır.”

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.”

         Kuranı Kerimde, Adalet,  ahde vefa,  affetme, alçak gönüllülük, ana-babaya itaat, sevgi, kardeşlik, barış, güvenirlilik, doğruluk, iyilik, ihsan, iffet, cömertlik, merhamet, müsamaha, tatlı dilli olma, güler yüzlülük, temiz kalplilik gibi güzel ahlâki hasletleri teşvik eden nice önemli ahlaki ilke belirtilmiştir.

          Öncelikle sosyal ve manevi sorumluluk bilincini kuşanarak zevk tuzaklarından kurtulmak, “hedef” sahibi olmak gerekir. Karşımızda bu ilkeleri hayata geçirerek katkıda bulunabileceğimiz nice toplumsal mesele var

        Ticaret, sanat, bürokrasi, siyaset, komşuluk ve sosyal ilişkiler gibi…

         Zulüm, haksizlik, riya, haset, gıybet, çirkin sözlülük, asık suratlılık, cimrilik, bencillik, kıskançlık, kibir, kin, kötü zan, israf, bozgunculuk... gibi kötü hasletlerden kaçınmayı emreden pek çok ayetin yer alması,  Kuran'da ahlaka ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir.

         Dürüstlükten ayrılmama, güler yüzlü, nazik olma, ince ve hassas ruhlu olma, akrabaları gözetme, cömert olma, iffet ve hayâ sahibi olma, bütün insanları eşit görme, özgüven sahibi olma,  verdiği sözü tutma, böylece “Emin” sıfatını kazanma iyilerin hayatının ekseni olarak görülmektedir.

        Kati yürekli sert ve kırıcı olamama, başkasının ayıbını yüzüne vurmama,  kimsenin sözünü kesmeme,  konuşması bitinceye kadar dinleme, tartışmadan kaçınma, kendini ilgilendirmeyen şeylerle meşgul olmama, kimsenin gizli hallerini

araştırmama, Allah'a hürmetsizlik olmadıkça şahsına yapılan kötülükleri ne kadar büyük  olursa olsun bağışlama,  eline imkân geçince öç almayı düşünmeme yüksek ahlakın standartlarıdır.

           Önderler önderi şöyle buyurmaktadır: "Doğruluktan ayrılmayınız, çünkü doğruluk, iyilik ve hayra götürür. İyilik ve hayır da, kişiyi Cennete ulaştırır. Kişi doğru söyleyip doğruluğu aradıkça, Allah katında sıdıklar zümresine yazılır. Yalan sözden ve yalancılıktan sakınınız; Çünkü yalan insani kötülüğe sevk eder. Kötülük de kişiyi Cehennem'e götürür. İnsan yalan söylemeğe ve yalan aramağa devam ede ede, Allah katında nihayet yalancılardan yazılır".

             Bu bağlamda güncelliği nedeniyle; Bir siyasetçinin kendinde taşıması gereken üç temel özellik ”ahlak”, “marifet” ve ”cesaret”ten söz etmek gerekmektedir.(1)

Ahlak: Şu erdemleri içermektedir; İlim, adalet, gazap ve şehvet. Kişi gazap ve şehvetle mücadele edip onları kontrol altına almalıdır. Adaleti ilimle uygulamak ahlaki açıdan bireyi yetkinliğe ulaştırır.

Marifet: Yetenek, kabiliyet ve kişisel olarak bireyi farklılaştıran aynı zamanda ayrıcalıklı hale getiren bir meziyettir. Temelinde akıl ve feraset yer alır. Akıl özgür bir düşünce alanı ister. Kişisel hırs ve ihtiraslar bu özgürlüğün zindanıdır. Feraset, görünmeyene inanmak ve başkasının göremediğini görebilmektir.

Cesaret: Körü körüne öteki diye tanımlananın üstüne atlamak değildir. Cesaret bilgiyle temellendirilmelidir ki buna “akıllı cesaret” denilebilir. Cesaretin ilk merhalesi kendini bilmek, hedefini tayın etmek ve bu hedef doğrultusunda ilerlemektir. İkinci adımı galip gelmektir. Bunun yolu bilgiden, bilginin etkin kullanımından geçer.

Kendime ilke edindiğim ahlâki kurallardan bazıları:
*Kendisi için istediğini başkası için de istemek, kendisi için arzulamadığını başkaları için de arzulamamak,

*Olduğu gibi görünmek ya da göründüğü gibi olmak,

*Küçüklere sevgi büyüklere saygı,

*Affetmek, hoşgörülü davranmak, başkalarının kusurlarını araştırmamak,

*Öfkeye hâkim olmak,

*Sözünde durmak, ahde vefa göstermek,

*Doğruluk ve dürüstlükten taviz vermemek,

*Güvenilir olmak,

*Kibirden, gururdan sakınmak mütevazi olmak,

*Cimrilikten, tamahtan uzak durmak, cömert olmak,

*Her hususta sabırlı olmak,

*Asla adaletten ayrılmamak,

*Maddi ve manevi temizliğe riayet etmek,

*Allah’ın verdiği sağlığı ve sıhhate çok dikkat etmek,

*Boş vakitlerimi hayırlı işlerde değerlendirmek,

(1)Bu üç kavramın tarifinde Hasan Sarı’nın Siyasette Gençlik Aşısı adlı makalesinden yararlanılmıştır.


YORUMLAR :::

 1. Dijwar Kızıltepe
  27 Ekim 2013 Pazar Saat 12:05 CEVAPLA
  Sayın akdağ kızıltepede hastanede çalışıyorum.Bu saydıklarınızdan bir tanesi bile arkasında durduğunuz hastane yönetiminde yok. ...
 2. cici
  12 Eylül 2011 Pazartesi Saat 13:10 CEVAPLA
  sayın A.rahim akdağ biz mardin halkı en doğru tercihimizi yaptık inş sayın başbakanımız en doğru tercihini yapar bizi temsil edecek tek kişi ve mumudumuz abdurrahim akdağ başarılar diliyorum sonuna kadar sizinleyiz her zaman...
 3. Can FIRAT
  20 Ağustos 2011 Cumartesi Saat 01:46 CEVAPLA
  Bu yazdıklarınıza bütün AKP nin uyması temennisiyle... saygılar
 4. ali cemiloğlu
  18 Ağustos 2011 Perşembe Saat 03:25 CEVAPLA
  Abdurrahim Abi sizleri kutlar, başarılarınızın devamı temmi ederim. Allah yar ve yardımcınız olsun. selam ve dua ile
 5. AHMET KILIÇ
  11 Ağustos 2011 Perşembe Saat 13:47 CEVAPLA
  Sayın Abdurrahim Bey Mardin vekili olarak Mardinin eğitim sorunlarına karşı duyarlı olmanızı ,Mardinin eğitimideki başarısının artırılması için çaba göstermeniz gerektiğini düşünüyorum.Bir atasözünden yola çıkarak işe başlamanızı istiyorum.Atalarımız ^balık baştan kokar^derler gerçekten sorunları çözmek istiyorsanız neşteri baştan başlayarak ayaklara doğru götürmeniz gerekiyor.İlimizde Milli eğitim müdürlüğüne yönelik ufak bir eleştiri yazısına bile tahammül edilmemekte yazıyı yazan yazar linç edilmeye çalışılmakta oysaki eleştiriler kişileri geliştirir onlara yön vermesi gerekirken linç mantığı ile benim yaptığım doğru tarzıyla eğitim sistemimiz ayaklar altına alınmaktadır.Lütfen gerekli alakayı göstererek Mardin ilimizi gerektiği yere taşıyalım saygılarımla
 6. kemal yanıkk-2
  29 Mayıs 2011 Pazar Saat 00:06 CEVAPLA
  kemal yanık ...bence sen millet vekilliğine çok ama çokkkkkkk yakışırsın ?
 7. mehmet dağ
  11 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 13:10 CEVAPLA
  hocam yeni yazilarinizi bekliyoruz...
 8. kemal yanık
  03 Mayıs 2011 Salı Saat 15:36 CEVAPLA
  mrb yav arkadaşlar bu abdurrahim akdağın ne kadarda çok seveni varmış nedense aday olmadan hiçbirsey yoktu adamın CUMHURBAŞKANI olması lazım bence milletvekilliği gibi basit şeylerle uğraşmasın çok ama çokkkkkkkkkkk ciddiyim
 9. şükrü ademhan
  15 Nisan 2011 Cuma Saat 09:10 CEVAPLA
  sayın abdurrahim bey,yazılarını okur ve takdir ediyorum.şahsi kişiliğinize de saygılıyım.ama her nedense kişisel menfaatler nedeniyle insanlar susmayı tercih ederler.ama basın bu susmayı bitirirse gelecek için kandırmaların önü kesilir.sıralamalarda haksızlık revaçta.2 yi size veriebilirlerdi.ama olmadı bu tabloya bakılırsa akp ye anacak bir vekil düşer.çok merak ediyorum acaba 2015 saçimlerinde mardinde aday adayların müracaat sayısı ne olacak?aday adayları kandırıyormu kandırılıyormu?buna halk karar verecek.saygılar sunaeım.
 10. MERSİN'DEN SEVGİLER :)
  15 Nisan 2011 Cuma Saat 04:16 CEVAPLA
  adayları araştırırken tesadüfen dikkatimi çeken Abdurrahim Bey az çok makalelerinde kişiliğini , karakterini göstermiş . Donanımlı olmasının yanında , ahlaki değerlere bu denli önem veren milletvekillerine çok ihtiyacımız olacak ben Türk bi vatandaş olarak içie sürüklendiğimiz Türk - Kürt kargaşasından Abdurrahim Akdağ gibi seçkin insanların destekleriyle kurtulacağımızı ümit ediyorum Allah yar ve yardımcınız olsun başarılar .
 11. ABDURRAHİM ALTUNKAYNAK
  14 Nisan 2011 Perşembe Saat 18:11 CEVAPLA
  BEN KIZILTEPEDEN ABDURRAHİM ALTUNKAYNAK SEÇİMDE BAŞARILAR DİLİYORUM ALLAH SİZİNLE VE SEÇMENLERLE OLSUN SİZİN GİBİ DEĞERLİ BIR insan inşallah seçilir ve hızmet yapar ben bır SEYYIT OLARAK DUALARIM SİZİNLE ALLAH KAZA VE BELADAN KORUSUN
 12. Mehmet ABIŞKA
  12 Nisan 2011 Salı Saat 11:33 CEVAPLA
  SAYIN ABDURRAHİM AKDAĞA BAŞARILAR DİLİYORUM SEÇİMLERE KADAR HER TÜRLÜ SİZİN YANINIZDAYIZ İŞALLAH MARDİN HALKINA TÜRK KÜRT KARDEŞLERİMİZE HAYIRLI OLUR .
 13. METİN
  27 Mart 2011 Pazar Saat 09:38 CEVAPLA
  AHLAK, MARİFET VE CESARET,,,, YOLUNUZ AÇIK OLSUN ABDURRAHİM BEY
 14. KEMLİNNNNNN
  26 Mart 2011 Cumartesi Saat 22:42 CEVAPLA
  YAZINIZDA OKUDĞUM AHLAKİ İLKELERİNİZ BİR VEKİLDE BULUNMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERDR. BU VASIFLARA SAHİP OLDĞNUZDAN EMİNZ MARDİNİMİZİDE EN İYİ TEMSİL EDECEK ADAY SİZ OLMALISINIZ.UMARIM İLK 1 SIRA ADAYLĞ SİZE VERİLR ALLAH YAR VE YARDMCZ OLSUN SELAM VE DUAYLA
 15. deniz serdan
  26 Mart 2011 Cumartesi Saat 22:31 CEVAPLA
  mardinimizi en iyi temsil edecek adaysnz sizin vasıflarınızı başvuru yapmş olan diğer aday adaylarında göremyruz.gerçekten vekil olmayı en çok siz hakedyosunuz umarmda öyle olur.ALLAH YAR VE YARDMCNZ OLSUN.SELAM VE DUA İLE BAŞARILAR
 16. TALHA BARAN
  22 Mart 2011 Salı Saat 13:32 CEVAPLA
  ABDURRAHİM DAYIYA BAŞARILAR DİLERİM. CİCİ YEĞENİNİZ TALHA BARAN
 17. AGİT KARA
  22 Mart 2011 Salı Saat 13:24 CEVAPLA
  TEMAYÜL YOKLAMASI BAŞARI İLE GEÇTİĞİNİZ İÇİN SİZİ TEBRİK EDERİM. DEVAMI BEKLİYORUZ. 11 NİSAN DA GÖRÜŞMEK UMUDUYLA SELAMLAR
 18. Necip
  21 Mart 2011 Pazartesi Saat 14:28 CEVAPLA
  İnsan gibi insan olarak Mardin ve Mardin'liler için çalışacak yegane adayın Abdurrahim AKDAĞ olduğuna inanıyorum. İnşallah Mardin ve Ak Parti yönetimi kıymetini bilir. Başbakan'ın bunu görmemezlikten gelmesi büyük hüsran olur. Milletin özü sözü doğru olanlara ihtiyacı var. Allah yar ve yardımcın olsun. Muvaffak etsin. Seninleyiz.
 19. cici
  18 Mart 2011 Cuma Saat 16:07 CEVAPLA
  biz mardin halkı en doğru tercihimizi yaptık inş sayın başbakanımız en doğru tercihini yapar bizi temsil edecek tek kişi ve mumudumuz abdurrahim akdağ başarılar diliyorum sonuna kadar sizinleyiz her zaman
 20. SELAHATTİN
  18 Mart 2011 Cuma Saat 08:24 CEVAPLA
  HERŞEYİNLE ABDURRAHİM KARDEŞİMİZ MARDİN 1. SIRA MİLLETVEKİLİĞİNİ HAK EDİYOR. KENDİSİNE BAŞARILAR DİLERİM. SENİNLEYİZ.
 21. FİKRET ŞAN
  17 Mart 2011 Perşembe Saat 17:00 CEVAPLA
  \'Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme... Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır\' Henry Ford
  ÇALIŞMANIZDAKİ BAŞLANGIÇ SÜRDÜRÜRLÜLÜK, BERABERLİKTEKİ KİŞİLĞİNİZ ÖNEMLİ ROL OYNAMAKTADIR. ABDURRAHİM KARDEŞİME BAŞARILAR DİLERİM.
 22. HASAN ERTAŞ
  17 Mart 2011 Perşembe Saat 16:43 CEVAPLA
  DEMOKRATİK SEÇİMLERDE AHLAKİ VE İNSANİ DEĞERLERİ KORUMAK BİRAZ ZORDUR. BUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİNİZE OLAN İNANCIMIZ TAMDIR. SELAM VE DUA İLE SEÇİMDE BAŞARILAR DİLERİM
 23. ismail
  17 Mart 2011 Perşembe Saat 15:37 CEVAPLA
  yeni anayasanın yapılacağını umut ettiğimiz önümüdeki dönemde sizin gibi yaşadığı bölgeyi iyi okuyan samimi ve donanımlı bir değeri mecliste milletin temsilcisi olarak görmemek büyük bir kayıp olur. hayal kırıklığı yaşamamanızı ve yaşatmamanızı diliyorum.
 24. MAHSUM
  17 Mart 2011 Perşembe Saat 14:25 CEVAPLA
  GÜZEL MARDİNİMİZİN GÜZEL İNSANINA SEÇİMDE BAŞARILAR DİLERİM. ALLAAH YARDIMCIN OLSUN. KISMET OLURDA MİLLETVEKİLİ OLURSAN BİZİ ÇOK GÜZEL TEMSİL EDECEĞİNE OLAN İNANCIMIZLA TEKRAR BAŞARAILAR DİLERİM. MASUM
 25. NURİ KIZILTEPE
  17 Mart 2011 Perşembe Saat 10:58 CEVAPLA
  Bu kadar aday içinde en hayırlı adayın Abdurrahim AKDAĞ olduğunu biliyor ve destekliyoruz.İnşallah en hayırlısı olur o da Abdurrahim Akdağ olur.Selamlar.
 26. şirin
  17 Mart 2011 Perşembe Saat 01:38 CEVAPLA
  dayıcım bugüzel şehrimizin senin gibi özü sözü bir olan muntazam şahsiyetlere ihtiyacı var kazanacağını biliyoruz. allah yar ve yardımcın olsun yolun açık olsun.
 27. ali
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 22:00 CEVAPLA
  ABDURRAHİM BEY, DUYGULARIMIZA ÇOK GÜZEL TERCÜMAN OLDUNUZ. ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN. SEÇİMDE BAŞARILAR DİLERİM. ALLAH MÜVAFAKAT ETSİN.
 28. AHMET
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 21:59 CEVAPLA
  ''İnsanların en hayırlısı,insanlara faydalı olandır.''
  sizde insanlara faydalı bir insansınız A.rahim beyyy...
 29. İSMAİL
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 21:14 CEVAPLA
  A.RAHİM SENİSEÇİYORUZ HEPİZ SENİN KAZANACAĞINIZI BİLİYORUZ...
 30. cabbar
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 20:54 CEVAPLA
  A.RAHİM İNSANLIK EN HAYIRLI İNSANLARA FAYDALARI. :HAYIRLI OLSUN:...
 31. AHMET YASİN
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 20:48 CEVAPLA
  A.RAHİM SİZİN KAZANA CAĞINIZI BİLİYORUZ. HEPİMİZ SİZE OY VERE CEĞİZ...
 32. OSMAN ALİ
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 20:40 CEVAPLA
  'Dünyaya fazla önem verme ki, hür yaşayabilesin' Hz. OSMAN NE GÜZEL SÖYLEMİŞ, BU GÜZEL SÖZÜN İNSANLARIMIZ İÇİN ÖRNEK OLMASI DİLEĞİYLE......SEÇİM DE BAŞARILAR
 33. İSMAİL
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 20:37 CEVAPLA
  A.RAHİM İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. seçimde başarılar diler hayırlı olsun
 34. HASAN ŞEKER
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 20:29 CEVAPLA
  'Kibirden, gururdan sakınmak mütevazi olmak' HALKIMIZ YILLARCA KİBİRLİ AŞİRET VEKİLLERİNDEN ÇOK ÇEKTİ İNŞAALLAH HALKIMIZ BİR DAHA BÖYLELERİ İLE BİR DAH MUHATAT OLMAZ. ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN
 35. SİMİTÇİ
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 20:20 CEVAPLA
  AHLAKİ YARIŞ, İNSANI VE DEMOKRATİK YARIŞ TEMELİNDE BİR SEÇİM OLMASI DİLEĞİYLE, ABDURRAHİM BEYE BU ZORLU SEÇİM MARATONUNDA BAŞARILAR DİLERİM
 36. ferit
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 18:57 CEVAPLA
  AHLAKINLA, EDEBİNLE VE MÜKEMMEL SEÇİM KAMPANYANLA GÖNÜLLERİN VEKİLİ OLDUN. İNŞALLAH AK PARTİMİZİN MARDİN VEKİLİ OLARAKTA SİZİ MECLİSTE GÖRECEĞİZ.
 37. A.BASIT
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 16:40 CEVAPLA
  DİNLERİN VE DİLLERİN BULUŞTUĞU KENTİMİZDE SİZİN GİBİ DEĞERLİ BİR İNSANA İHTİYAÇ HER ZAMAN VAR.YOLUNUZ AÇIK OLSUN...
 38. deniz
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 16:32 CEVAPLA
  GÜZEL AHLAKA İHTİYAÇ DUYDUĞUM BU ZAMANDA DEĞİNDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM.SEÇİMLERDE HAYIRLI OLSUN BAŞARILAR DİLERİM
 39. BİLAL TEK
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 16:14 CEVAPLA
  "Doğruluktan ayrılmayınız, çünkü doğruluk, iyilik ve hayra götürür. İyilik ve hayır da, kişiyi Cennete ulaştırır. Kişi doğru söyleyip doğruluğu aradıkça, Allah katında sıdıklar zümresine yazılır. Yalan sözden ve yalancılıktan sakınınız; Çünkü yalan insani kötülüğe sevk eder. Kötülük de kişiyi Cehennem'e götürür. İnsan yalan söylemeğe ve yalan aramağa devam ede ede, Allah katında nihayet yalancılardan yazılır". HADİSİNİ BÜTÜN ADAYLARIMIZ OKUSUN. SONRA DA SİZİ UNUTMASINLAR! TEŞŞEKKÜRLER ABDURRAHİM KARDAŞ
 40. MEHMET
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 15:53 CEVAPLA
  ABDURRAHİM BEY, DUYGULARIMIZA ÇOK GÜZEL TERCÜMAN OLDUNUZ. ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN. SEÇİMDE BAŞARILAR DİLERİM. ALLAH MÜVAFAKAT ETSİN.
 41. AHMET
  16 Mart 2011 Çarşamba Saat 14:42 CEVAPLA
  “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” seçimde başarılar diler hayırlı olsun

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Teknolojik ve Sosyal Değişim Sonucu; Karakter Aşınması 30 Kasım 2019 Cumartesi Saat 21:37
2. Girdi, Sermaye, Kaynak 06 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 18:15
3. Endüstri 4.0 31 Mayıs 2019 Cuma Saat 10:57
4. Pozitif Yönetim (1) 23 Mart 2019 Cumartesi Saat 15:11
5. Manüfaktürün Kapitalist Niteliği’nin Analizi 09 Mart 2019 Cumartesi Saat 16:56
6. Rol Yetkilendirme 24 Ocak 2019 Perşembe Saat 17:48
7. Döviz Kuru, Dolar, Ambargo!... 13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 13:05
8. Acı Gerçek 23 Kasım 2016 Çarşamba Saat 21:55
9. Fil ve Ebabil 26 Temmuz 2016 Salı Saat 17:57
10. Misyoner Bakış 27 Kasım 2015 Cuma Saat 22:53

YORUMLANANLAR :::

Gençleri rahatlatan karar Dargeçit'te tarihi bir karar!

​Dargeçit İlçesinde Müftülük öncülüğünde yapılan ç [...]

18 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

1 gün önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in tek yerel gazetesi satışa çıkarıldı

Nusaybin'de yayın yapan tek haftalık yerel gazetes [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN