Ahmet Türk: İspatlasınlar istifa ederim

O İddiaya Sert Tepki! Ahmet Türk: İspatlasınlar istifa ederim
22 Nisan 2016 Cuma Saat 20:08 4

Bir ulusal gazetenin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk hakkında ortaya attığı, "Sınırın betonu Ahmet Türk’ten" iddiasına birinci ağızdan yalanlama geldi. Ömrü boyunca hiçbir ticari faaliyette bulunmadığını vurgulayan Ahmet Türk, iddia sahiplerinin bunu ispatlamaları halinde istifa edeceğini dile getirdi.

Nisebîn (Nusaybin) ve Rojava’nın Qamişlo kentleri arasında 2013 yılında yapımına başlanan duvarın yapımı devam ederken, sık sık duvarların yapımında kullanılan beton blokların Merdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün ailesinin şirketi tarafından temin edildiği iddia ediliyordu. Aynı iddia son olarak Doğu Perinçek’in Vatan Partisi yayını Aydınlık gazetesi tarafından “Sınırın betonu Ahmet Türk’ten” manşeti ile yayınlandı. Daha önce de benzer iddiaların gündeme getirildiğini söyleyen Ahmet Türk, bir ajansa verdiği açıklamasında iddialar üzerine “utanç duvarı” ihalesini alan şirketi araştırdığını ve Agirîli (Ağrı) bir iş insanı tarafından yapım işinin alındığı bilgisine ulaştığını belirtti.

'Hiçbir ticari işle uğraşmadım'
Türk, “Güya bu şirkete Ahmet Türk'ün şirketi ya da yakınları çimento tedariki yapıyormuş. Halkımıza bunu çok açık bir şekilde söylemek isterim; hayatımda hiçbir şekilde ticaret yapmadım ve hiçbir şekilde bu şirketle ne benim, ne ailemin ne de akrabalarımın bir bağlantısı vardır. Babadan kalma arazilerle, emekli maaşımla ve şuan konum itibari ile Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlığından aldığım ücret var. Hiçbir ticari işle uğraşmadım. Araştırmalarımda ailemde hiçbir şekilde bu şirkete çimento tedariki yapan yoktur. Ama nedense tüm şirketlerden bu şirkete çimento gidiyor ve ailem bunu kabul etmemesine rağmen spekülasyonlar yapılıyor" dedi.

‘Yıpratmaya yönelik bir anlayış ve siyasetle karşı karşıyayız’
Türk, bütün hesaplarının ve yaptığı işlerin açık olduğunu, 40 yıldır siyasetin içinde yer aldığını ve hiçbir yerde ticari menfaatler içine girerek, ticaretle uğraşmadığını vurguladı. Bu gibi spekülasyon içerikli haberlerin bilinçli bir şekilde havuz medyası tarafından yapıldığının altını çizen Türk, "Bizi yıpratmaya yönelik bir çalışma yapılıyor. Buraya geldiğimiz günden beri bütün müfettişler burada olmasına ve bütün hesapları incelemesine rağmen, müfettişlerin bile 'Hayır böyle değildir' dediği raporlar varken, siyasi söylemlere baktığımız zaman bizi bir şekilde hedef göstermeye, yıpratmaya çalışan bir anlayış ve siyasetle karşı karşıyayız" diye konuştu.

'İspatlasınlar istifa etmeye hazırım'
Duvar hakkında kendisi ve ailesine ilişkin çıkan haberleri yayımlayan medya kuruluşlarının bunu ispatlamakla yükümlü olduğunu belirten Türk, "Sadece yıpratmaya yönelik yalan haberlerle çamur atmak acizliğin ifadesidir. Bu konuda burada çağrı yapıyorum. Gelsinler bunu araştırsınlar. Burada düzeltme yapmak zorundadırlar. İftira atanlar buraya gelsin, onlara her türlü kolaylığı sağlarız. Gelsinler araştırsınlar, sorsunlar. Böyle bir şey varsa biz halkımızın önüne çıkarak açık bir yüreklilikle özür diler ve bugün, yarın hemen görevimizden ayrılırız. Ama bu dedikoduları ispatlamak zorundadırlar. İspatlayamazlarsa bu kirliliğin altında kendileri kalacaktır. Ama söz veriyorum, eğer bunu ispatlarlarsa belediye başkanlığından da hemen çekilirim" ifadelerini kullandı.

'Kürt siyasetini yürüttüğümüz için bunlar yapılıyor'
Merdîn Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yerel seçimlerinde AKP’den DBP’ye geçtiği günden bu yana belediyede müfettişlerin eksik olmadığının altını çizen Türk, şunları söyledi: "İktidarları döneminden ve yüzyıldan beri Mardin’e yapılan hizmetleri toplasınlar, birde bir iki yıl içinde yaptığımız hizmetleri toplayıp, aradaki farkı bulsunlar. Aslında bu yapılanlar sırf HDP'li olduğumuz ve Kürt siyasetini, Kürt halkının özgürlüğünü, özgür yönetimini savunduğumuz için bugün siyaset bizi hedef haline getirmiştir. Bizi yıpratmak istemektedir. Örneğin bugün spor alanında, kültür alanında yine şehircilikten tutun peyzaja kadar halkın ihtiyaç duyduğu hiçbir proje devlet tarafından destek görmemektedir. Niçin bunlar yapılıyor? Onlar gibi düşünmediğimiz ve siyasi anlayışımızdan kaynaklanıyor. Adeta bizi cezalandırarak, dolayısıyla halkın gözünde düşürmeye çalışıyorlar. Ama halk bu yapılanların hepsini çok iyi görüyor. Fakat bizler imkanlar dahilinde olabildiğince yaşananları çözmek için çaba gösteriyoruz."

Türk, seçimlerde AKP tarafından alınamayan belediyelerin yıpratılarak düşürülmeye çalışılan bir siyasetle karşı karşıya olduklarını söyledi. Kendilerinden önceki belediyelerin halka yönelik hiçbir çalışmasının olmadığına vurgu yapan Türk, "Şimdi biz bütün eksikleri ortadan kaldırmak için çaba gösteriyoruz. Ama sırf siyasi iktidardan yana olmadığımız, eleştirdiğimiz ve bu bölgedeki insanlık dışı uygulamaları söylediğimiz için bu şekilde hedef gösteriliyoruz. Mesele bu kadar basittir. Daha önce de çeşitli sözlerim çarpıtılarak başka şekilde lanse edildi" diye konuştu.

İŞTE AHMET TÜRK'ÜN TEPKİ GÖSTERDİĞİ O HABER
Sınırın betonu Ahmet Türk’ten
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün ‘ayıp’ olarak ifade ettiği sınırda yapılan duvar inşaatının hazır betonlarının Türk’ün aile şirketi tarafından tedarik edildiği ortaya çıktı
Füsun İkikardeş - Masum Gök / AYDINLIK GAZETESİ
Nusaybin’de Suriye’den kaçak geçişleri önlemek için sınıra yapılan duvarın betonlarını HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk’ün aile şirketi sağlıyor. Nusaybin şehir merkezinden Nezirhan Tesisleri’ne kadar olan 20 km’lik alanda yapılan beton duvar ihalesi Tank Yapı ve Akçadağ İnş. ortaklığına verildi. İhaleyi alan Tank Yapı ve Akçadağ İnşaat’ın hazır beton tedarikçisi ise Ahmet Türk’ün yeğenine ait aile şirketi Türkler Beton. HDP’nin karşı çıktığı sınırda duvar inşaatına, Ahmet Türk’ün aile şirketinin beton tedarikçisi olması dikkat çekti.

KIZILTEPE’DE HAZIRLANIYOR
Hazır betonlar Türkler Beton’un Kızıltepe ilçesi Organize Sanayi’deki beton santralinde hazırlanıp TIR’larla duvarın yapıldığı alana taşınıyor. Mardin’de Aydınlık’a konuşan bazı işadamları, “Sınırda inşa edilen duvarın betonlarının Ahmet Türk’ün aile şirketi tarafından yapıldığını Mardin’de herkes biliyor. Ahmet Türk, sözde bu duvarlara karşı çıkıyor. Ama betonlarını aile şirketi yapıyor. Karşı çıkıyorsa niye betonlarını veriyorlar? Ahmet Türk ve çevresi kendisiyle çelişiyor” dedi.

‘DUVARLAR KÜRTLERİ AYIRIYOR’
Sınırda beton duvar yapımı gündeme geldiği günden beri HDP sert tepki gösterdi. Hatta Nusyabin’de duvar yapımını protesto eden HDP’liler kent merkezinde güvenlik güçleriyle çatıştı. Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk de duvar yapımını o dönem sert bir dille eleştirmişti. Duvar inşaatların ilk gündeme geldiği 3 Kasım 2013 tarihinde Ahmet Türk şöyle konuşmuştu:
“Kürtler arasında sınırların yeniden duvarlarla örülmesi, Türkiye açısından da doğru olmayan bir imajın ortaya çıkmasına neden olur. Böyle bir politika Kürtlerin devletten beklentilerinin ortadan kalktığı sonuca gider. Berlin’de utanç duvarı kalktı. Kudüs’te utanç duvarının kaldırılması konusunda bütün dünya ayağa kalkarken bugün Türkiye’de duvarların örülmesi, gerçekten büyük bir ayıptır.”YORUMLAR :::

 1. has kurt
  26 Nisan 2016 Salı Saat 23:23 CEVAPLA
  Haksizsin ahmet turk
 2. Mardin sevdalisi
  24 Nisan 2016 Pazar Saat 22:58 CEVAPLA
  Birtek o duvara vermiyorki ayrica toki ile işbirliği yapip mardindeki tokiyide onlar yapiyor bu ne pehriz ne lahana turşusu
 3. Menduh Çakar Kızıltepe Çev-Gön
  24 Nisan 2016 Pazar Saat 10:03 CEVAPLA
  DEEĞERLİ DOSTLAR SAYIN AHMET TÜRKÜ BU TÜR UFAK BULANDIRICI ŞEYLERLE ELEŞTİRMEK ZAN ALTINDA BIRAKMAK DOĞRU DEĞİL SAYI TÜRKÜN GENİŞ AŞİRETİ VAR HER SOYADI TÜRK OLAN ONU BAĞLANMAZ Kİ ONU ELEŞTİRMEK İSTIYORSANIZ YEREL YÖNETİMLERLE İLGİLİ HİZMET İÇİN ÇALIŞMA İÇİN ADALETSIZLIK ELİNİZDE VARSA BÜYÜK BİR İDDİA AÇIKLAYIN ONU ELEŞTIRIN HİZMET YAPSIN BEN SAYIN TÜRKÜ DEFALARCA ELEŞTIRDIM YEREL YÖNETİM KONULARINDA HALKA HİZMET İÇİN HER ZAMAN KENDİSİNE RAPOR SUNDUM DEFALARCA BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜM BU ELEŞTİRİLERİME MEYİL VERİP GEREĞİ YAPIP GÖNDEME ALİYOR TABİKİ YETERLİ OLUPOLMADIĞI BU HALKIN TAKDİRİNE KALMİŞ MESELA ZERGAN ISLAHI İÇİN TERMİK SANTRAL İÇİN ÇARPIK KENTLEŞME İÇİN ÇEVER VE EKOLOJİYLE İLGİLİ HATA SİYASİ YÖNDE DE ONU ELEŞTIRIYORUM DÜNYACA TANINMİŞ EKOL BİR İNSAN BU ÜLKE İÇİN KENDİ ONURU İÇİN BEDEL VEREN BÖYLE BİR KİŞİYE BU GİBİ YAKIŞTIRMALAR DOĞRU BULMUYORUM.KENDİSİNİ HİZMETE YÖNLENDİRMEK İÇİN ELEŞTIRIN SAYGLARIMLA.
 4. L
  22 Nisan 2016 Cuma Saat 23:19 CEVAPLA
  Hendekler kazilmasaydi devler sınıra diwar ormezdi olsun diwar Kürtleri ayiriştirsin zaten hendekler Kürtleri ayiriştiriyor

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Ceviz Ağacı” Filmi bu akşam Mardin'de izleyicisi ile buluşuyor

Faysal Soysal’ın yazıp-yönettiği “Ceviz Ağacı” fil [...]

1 gün önce...

Şehrin en işlek caddesinde sigara içmek yasaklandı

Elazığ'da yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsam [...]

1 gün önce...

Türkiye ve dünyada yaşanan gıda israfına dikkat çektiler

Dünya genelinde yıllık gıda israfının 1,3 milyar t [...]

1 gün önce...

Çok tartışılacak iddialar! Türkiye'de vaka sayıları açıklanandan 5 kat fazla

Artan koronavirüs vaka sayılarına bağlı olarak gün [...]

1 gün önce...

Ruslar Ermenistan'ı altın yüzünden destekliyormuş

Ermenistan ile girdiği çatışmalarda sahada büyük ü [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN