Ahmet Türk: Süreç, Demokratik Bir Gelecek İçin Ortaklaşmanın Sürecidir!

Ahmet Türk: Süreç, Demokratik Bir Gelecek İçin Ortaklaşmanın Sürecidir!
01 Mart 2019 Cuma Saat 18:51 1

HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Türk, HDP Mardin Milletvekilleri Ebru Günay ile Tuma Çelik Mardin'de görev yapan ulusal ve yerel basının temsilcileriyle bir araya geldi.

HDP Mardin İl Başkanı Eylem Amak tarafından organize edilen basınla buluşma toplantısında HDP Mardin Milletvekilleri Tuma Çelik ile Ebru Günay, HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Türk, Artuklu Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Nurettin Turgay ile birlikte HDP İl yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Basın mensuplarına düzenlenen toplantıya katılımlarından dolayı teşekkür eden HDP İl Başkanı Eylem Amak, 31 Mart belediye seçimleri öncesinde toplumu gelişmelerden haberdar etme görevi bulunan basın mensuplarıyla; HDP milletvekilleri ve belediye başkan adaylarını seçim gündemiyle ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini söyledi.

31 Mart belediye seçimleriyle ilgili konuşan HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Türk, toplumun genelini kucaklayacak, demokratik bir belediyecilik anlayışıyla yapılacak seçimlere hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydederek, "Bütün halklara ama özellikle de kadınları önemseyen, kadınların haklarını ve özgürlüklerini esas alan, kadınları siyasetin içerisin olması gerektiğini esas alan bir belediyeciliği esas alarak yola çıkacağız. Kadınları ve toplumu genelini kapsayacak bir hizmet anlayışını tıpkı daha öncesinde yaptığımız ve başarıyla uygulanmış hizmetlerimizi aynı anlayışla uygulamaya koyacağız. Ortaya koyduğumuz projeler belli. Diyarbakır Kapı'da Mardin'e yakışır 5 katlı bir otopark projesine başlamış idik. Göreve geldiğimizde çeşitli sıkıntılardan dolayı tamamlanmayan projemizi tamamlayacağız. Kızıltepe'ye daha önce planladığımız çok katlı bir otopark projesi vardı. Maalesef hazırladığımız bu projeyi hayata geçirmemize izin verilmediği gibi geçen üç yıllık zaman içerisinde bir taş üstüne taş konulmadığını görüyoruz. Bizler her şeyden önce halkın belediyesini halka açacağız. Bugün bir karakola gitmenin bir belediyeye gitmenin daha rahat olduğunu görüyoruz. Kent konseylerini yok saydığınızda, mahalle komisyonlarını yok saydığınızda bu belediye halkın belediyesi olmaktan çıkar. Biz göreve geldiğimizde kent konseylerini de mahalle komisyonlarını da yeniden aktif hale getireceğiz. Köy pazarlarını oluşturarak, köylünün ürettiği ürünlerin doğrudan doğruya halka ulaşmasını sağlayacağız. Yine Turizm anlamında Mardin'i Türkiye'ye ve dünyaya daha iyi tanıtılmasını sağlamak için çeşitli programlarla tarih- turizm şehrini daha iyi tanıtarak, daha fazla turistin Mardin'e gelmesini sağlayacağız" dedi.

Mardin'de hayata geçirmek için fırsat verilmeyen bir diğer projelerinin içinde kültür merkezlerinin bulunduğu, Mardin'de günlük konuşulan Arapça, Kürtçe, Mıhelmice ve Süryanice dillerinin geliştirilmesine yönelik bölümler açmak olduğunu kaydeden Türk, "Zor bir süreçte, olağanüstü şartlarda farklı projeleri hayata geçirmek istedik. Başarılı olduğumuz çalışmalar oldu, başarılı olamadığımız, eksik kaldığımız çalışmalarda da hakımızdan özür dilemesini biliriz. Bizler olabildiğimiz kadar şeffaf bir belediyecilik yapmaya çalıştık. Yapılan bütün ihalelerin açık ve şeffaf yaptık. Ve buradan açık bir şekilde ifade etmem gerekiyor, ihalelerin şeffaf ve açık yapılması için her zaman talimat vermişim ancak bu ihalelerin kime verildiğini hala bugüne kadar öğrenmiş değilim. Süreç halkımızın taleplerini gerçekleştirme sürecidir, süreç demokratik bir gelecek için ortaklaşmanın, ortak bir gelecek, demokratik değerler etrafında buluşmanın sürecidir. Ben bu sürecin böyle işleyeceğine inanıyorum. Elbetteki büyük emekler vermiş, büyük bedeller ödemiş olan halkımız, bugün kürt düşmanlığı üzerinden yürütülen siyasete prim vermeyecektir ve gerçekten 31 Mart'ta kayyumların da, yürütülen siyasetin de cevabını sandıkta verecektir" şeklinde konuştu.

31 Mart'ta bütün belediyeleri kazanmayı, alınabilecek rekor oyu almayı önlerine hedef olarak koyduklarını belirten Büyükşehir adayı Ahmet Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaman zaman seçim meydanlarından yeniden kayyum atanacağı yönünde verdiği sinyallerin kendi gündemlerinde olmadığını ifade eden Türk, "Bizler demokrasiden yanayız, demokratik bir sistemden, demokratik bir gelecekten yanayız. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar halkımız demokrasi mücadelesinden asla kopmayacaktır. Benim burada beklentim halkımızın buna en güzel cevabı vermesidir. Bizler koltuklara yapışan başkanlar değiliz. Biz belediye başkanlığı koltuğuna oturmak için mücadele etmiyoruz. Biz halkımızın iradesini ortaya çıkmasını istiyoruz, Biz seçimi alalım, güçlü bir şekilde seçimi kazanalım eğer onlar istiyorlarsa ikinci gün kayyum atasından bizim için çok önemli değil" diye konuştu.

HDP Mardin Milletvekilleri Ebru Günay ile Tuma Çelik'in de birer konuşma yaparak yerel basının bütün siyasi partilere eşit mesafede bir habercilik yapmaları gerektiğine dikkat çekerek, daha fazla diyalog içerisinde olunması gerektiğine vurgu yapıp, haberlerinin yerel basında yer bulmamasına tepkilerini dile getirdiler.

Toplantı daha sonra karşılıklı soru cevap ve sohbet şeklinde devam etti.YORUMLAR :::

  1. Ahmet
    02 Mart 2019 Cumartesi Saat 00:28 CEVAPLA
    İnşallah kazanırsınız, bilgi beceri sahibi has mardinli.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Cezaevinden 2 defa firar eden hükümlü yakalandı

Kızıltepe'de 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulun [...]

1 gün önce...

Jandarma ikna etti, teslim oldu!

Mardin'de 2014 yılında terör örgütü PKK'ya katılan [...]

1 gün önce...

Umut Kervanı'ndan 105 muhtaç aileye yardım eli

Mardin Umut Kervanı yardım çalışmaları kapsamında [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi Ekranlara Merhaba Diyor!

Mardin Derikli Hasan Kızıl, yepyeni bir projeyle e [...]

1 gün önce...

Hükümlü koğuşu spor salonuna çevrildi

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve GAP Bölge Kalkın [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN