Ak Parti listesinde sürpriz isimler iddiası

Ak Parti listesinde sürpriz isimler iddiası
08 Nisan 2011 Cuma Saat 18:44 0

Başbakan Erdoğan, son grup toplantısından sonra genel merkezde partisinin milletvekili adaylarını belirlemek için kampa çekildi. Kulislerde ilginç bilgiler var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 24. dönem milletvekili adaylarını belirlemek için bütün programlarını erteleyip genel merkezde kampa girdi.

Salı günü yaptığı son grup toplantısından sonra genel merkezde çalışmalarını yürüten Başbakan Erdoğan, sadece milletvekili adaylarını belirlemeyecek, aynı zamanda AK Parti'nin geleceğini de belirleyen kararlar alacak. Tüzük gereği son kez milletvekili adayı olacak Erdoğan, AK Parti'yi kendisinden sonra yönetecek kadroyu da bu çalışmalarla belirleyecek.

Bu nedenle Başbakan Erdoğan, son grup toplantısında, 3. dönemi gelmiş partinin bazı önemli isimleri gelecek dönem için dinlendireceğini belirtti. AK Parti'de 2 dönemdir milletvekilliği yapan 147 isim bulunuyor. 12 Haziran'da bu isimlerden aday gösterilenler AK Parti tüzüğünde yer alan 'bir kişi en fazla 3 dönem üst üste milletvekili olabilir' sınırlaması nedeniyle 2015'deki seçimlerde aday olamayacak. 147 isim arasında AK Parti'nin önde gelen pek çok ismi yer alıyor.

ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Bakanlar Kurulu'nun yarısından fazlası 12 Haziran'da tekrar milletvekili adayı olup seçilirse, 2015 seçimlerinde tekrar aday olamayacak. Bu isimlerin başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Erdoğan dahil olmak üzere 22 bakan bu dönemde aday olursa, 2015 seçimlerinde aday olamayacak. Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Bülent Arınç ve Ali Babacan, Devlet Bakanları Hayati Yazıcı, Faruk Özak, Faruk Çelik, Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile seçim nedeniyle görevlerini bırakan eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 12 Haziran'da aday olup seçilirse, 2015'de aday olamayacak. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, milletvekilliği için başvuru yapmadığından bu dönem milletvekili olmayacak.

BAZI İSİMLER DİNLENDİRİLECEK

AK Parti'nin önemli isimlerinin de dinlendirilmesi gündemde. AK Parti Grup Başkanvekillerinden Suat Kılıç, Mustafa Elitaş, Nurettin Canikli, Bekir Bozdağ 2 dönemdir milletvekilliği yapıyor. Bakanlar Kurulu'nda yer alan Zafer Çağlayan, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek, Ömer Dinçer, Ertuğrul Günay, Veysel Eroğlu ve Ahmet Davutoğlu bu dönem aday olursa 2015 seçimlerinde de aday olabilecek.

LİSTE ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Öte yandan Başbakan Erdoğan başkanlığındaki 11 kişilik komisyon, milletvekili listelerini belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. 1400 isim tek tek değerlendirilecek ve adaylar belirlenerek 11 Nisan akşamı Yüksek Seçim Kurulu'na bildirilecek. Başbakan Erdoğan, önceki günkü grup toplantısında, partinin önde gelen isimleri ve bakanların seçim bölgesinin değiştirilebileceğini ifade etmişti. AK Parti'nin önemli isimleri aday yapılsa bile seçim bölgesi değiştirilecek. AK Partili bakan ve genel başkan yardımcılarından bazıları Anadolu şehirlerden aday gösterilecek. Erdoğan'ın, "Bazı illere ağabeyler gönderilebilir" dediği öğrenildi.

ADAY OLMAYANLAR KÜSMESİN

Erdoğan aday olmayan milletvekillerinden ise küsmemelerini istedi. 2007 seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyen Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'i örnek gösteren Erdoğan, aday olamayan isimlerin seçim bölgesine giderek aday gibi çalışmasını istedi. Aday olamayan ancak parti çalışmalarına katılan isimlerin bir sonraki dönemde yeniden aday yapılabileceğini vurgulayan Erdoğan'ın "Geçen dönem aday yapmadıklarımızdan bazılarını aday yapacağız" ifadesini kullandı.

MYK'dan 17 kişi 2015'te yok

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) yer alan 20 isimden 17'si 2 dönem milletvekilliği yaptı. 17 isimden bu dönem milletvekili yapılacak isimler 2015'de milletvekili adayı olamayacak. Parti yönetiminde de çok önemli isimler bu dönem aday olduklarında 4 yıl sonra yapılacak genel seçimlerde tekrar aday olamayacak. Bu isimler arasında Genel Sekreter İdris Naim Şahin, Genel Başkan Yardımcıları Haluk İpek, Ömer Çelik, Hüseyin Çelik, Abdülkadir Aksu, Nükhet Hotar, Hüseyin Tanrıverdi, Bülent Gedikli, Salih Kapusuz, Ahmet Edip Uğur, Reha Denemeç ve Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin.

Vekillikte 2 dönemi doldurdular

Parlamentoda 2 dönemdir milletvekilliği yapan isimlerden bazıları şunlar: Dengir Mir Fırat, Vahit Kirişçi, Ali Küçükaydın, Şevket Gürsoy, Ali Rıza Alaboyun, Sait Yazıcıoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu, Ahmet Ertürk, Atilla Koç, Edip Uğur, Ahmet İnal, Fettani Battal, Fahrettin Poyraz, Kazım Ataoğlu, Zeki Ergezen, Vahit Kiler, Necati Çetinkaya, Murat Mercan, Kemal Unakıtan, Mahmut Durdu, Ali Temür, Güldal Akşit, Mustafa Ataş, Lokman Ayva, Nusret Bayraktar, Hüseyin Besli, Alaattin Büyükkaya, Ünal Kacır, Recep Koral, Burhan Kuzu, Köksal Toptan ve İdris Naim Şahin.

YENİ ŞAFAK

AĞIR TOPLAR BİR DÖNEM BEKLEMEYE Mİ ALINACAK?

Ak Parti yönetimi, 12 Haziran genel seçimlerinde başörtülü aday göstermeyecek. Silahlı saldırıya uğrayan ve tedavi için Almanya’ya giden ünlü türkücü İbrahim Tatlıses’in adaylığı ise partiçi tartışma nedeniyle kesinleşmedi.

Ak Parti’nin son grup toplantısında büyük değişime gideceği mesajını veren Erdoğan’ın 200’ye yakın vekili tekrar aday göstermeyeceği dile getiriliyor. Erdoğan’ın partide “ağabey” konumunda olan bazı isimleri gelecek dönem için saklayabileceği belirtiliyor. Başbakan’ın, bu isimlere Genel Merkez’de görev vereceği ve kendisinin aday olmayacağı bundan sonraki dönemde partiyi emanet edeceği kaydediliyor.

Bazı önemli isimlerin de vekil oldukları illerin dışında farklı bölgelerde aday gösterileceği konuşuluyor. Bu isimler arasında Abdülkadir Aksu’nun İstanbul yerine Diyarbakır’dan BDP’nin oyunu kesmek için aday gösterilebileceği belirtiliyor. Başbakan Yardımcısı Arınç’ın ise Manisa yerine bu defa Bursa’dan aday yapılabileceği ifade ediliyor.

Erzincan Milletvekili olan eski Bakan Binali Yıldırım ile Ankara Milletvekili Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bu defa oyları yükseltmek için CHP’nin kalesi olan İzmir’den aday gösterilebileceği dile getiriliyor.

SÜRPRİZ İSİMLER VAR İDDİASI

Gözler Erdoğan’ın 30 kişilik özel aday kontenjanına çevrilirken kulislerde sürpriz isimler konuşuluyor. Merhum Başbakan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes, eski ANAP lideri Ali Talip Özdemir, referandumda evet oyu kullanan eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu ile ülkücü camianın önde gelen isimlerinden Ramiz Ongun’un aday gösterilebileceği belirtiliyor. Menderes’in de Aydın’dan aday olabileceği iddia edildi. Ükücü hareketin tanınmış isimlerinden İrfan Sönmez’in de adaylığının gündemde olduğu kaydedildi. Sürpriz isimler arasında eski medya patronu Ethem Sancak’ın da ismi geçiyor.

BİR DİĞER İDDİA: TEKLİF GÖTÜRÜLEN GAZETECİLER

Gazeteci Şamil Tayyar aday adaylığı için Gaziantep'ten başvurusunu yapmıştı. Kulislere yansıyan bilgilere göre, Yiğit Bulut ile Fikri Akyüz’e AK Parti'den teklif gitti.

Milletvekili adaylarını belirlemeye çalışan AK Parti’yle ismi anılan gazetecilerin sayısı 3’e çıktı; Şamil Tayyar’ın yanına Yiğit Bulut ve Fikri Akyüz eklendi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türkiye'nin ilk bin ihracatçısı listesinde Mardin'den 5 firma

Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) tarafından düzen [...]

1 gün önce...

Altın fiyatlarındaki düşüş piyasayı canlandırır

Son aylarda altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmay [...]

1 gün önce...

Feci kazada motosiklet sürücüsü, hayatını kaybetti

Mardin'de bir motosiklet, kavşaktan dönüş alan yol [...]

1 gün önce...

Köpeğe araç lastiği bağlatıp işkence yaptı, savunmasıyla pes dedirtti

Mardin'de bir kişi, pitbull cinsi köpeğe araç last [...]

1 gün önce...

Mahkumlara Müjde! 2 ay uzatıldı

Adalet Bakanlığı, yeni tip corona virüs (Kovid-19) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN