AK Parti Sözcüsü Çelik'ten büyükelçilerin "Viyana Sözleşmesi" hatırlatmasına açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesinin temel ilke olduğunu belirterek, diplomatik misyonların bu ilkeye riayet ederek çalışmalarını sürdürmesinin ülkeler arasındaki ilişkileri geliştireceğine dikkat çekti.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Türkiye'de tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında açıklama yapan ABD ve diğer ülkelerin büyükelçilikleri, "Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41'nci maddesine riayet etmeyi teyit ettiklerini" belirttiler.

Büyükelçilerin bu açıklamalarının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabında değerlendirmelerde bulundu.

"Milletimizin ve devletimizin ülkemizde görev yapan diplomatlara karşı misafirperverliği dünyaca ünlüdür." diyen Çelik,  kurallara riayet ederek Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki bağları güçlendirmek için çalışan diplomatların her zaman takdir edildiğini söyledi.

Aynı şekilde devlet egemenliği konusunda da çok yüksek bir hassasiyete sahip olduklarını vurgulayan Çelik, "Ülkemizin içişlerine ve egemenlik haklarına karışma anlamına gelen her beyanı en güçlü şekilde reddettik ve reddedeceğiz. Cumhurbaşkanımız devletimizin başı olarak bu duruşu en net ve en güçlü şekilde ortaya koymuştur." dedi.

Çelik, "Devletler arası bağların güçlendirilmesi noktasında önemli misyona sahip büyükelçiliklerin bu çerçeveye bağlı kalarak görev yapmasından memnuniyet duyduğumuzu, buna karşılık iç işlerimize müdahale anlamına gelebilecek her türlü adımı reddettiğimizi bir kez daha ifade ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Çelik, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin bu hassasiyeti, Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesinde açıkça ifade edilmektedir. Norm niteliği taşıyan ve büyükelçilerin misyonlarını yürütürken riayet etmesi gerekenleri ortaya koyan bu ilke her zaman temeldir.

Diplomatik misyonların bu ilkeye riayet ederek çalışmalarını sürdürmesi ülkemizle ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirme bakımından her zaman olumlu karşılanacaktır...

Milletimiz, misyonunun gerekliliklerine riayet eden ve milletlerimiz arasındaki bağları güçlendiren tüm diplomatik temsilciliklere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaktadır. Devletimizin egemenlik hakları konusundaki hassasiyetimiz tartışma konusu değildir.

Türkiye Cumhuriyeti yüksek bir diplomatik birikime sahiptir. Ülkemizde görev yapan tüm diplomatlar için bu son derece değerli bir birikimdir."

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle