AK Parti'de Seçimler Üzerine...

Kadir Üründü


[email protected]

AK Parti'de Seçimler Üzerine...

30 Kasım 2018 Cuma Saat 16:05

AK Parti’de 31 Mart Genel Seçimleri öncesi hızlı gelişmeler yaşanıyor, bu gelişmeler öyle hızlı oluyor ki inanın takip etmekte bizler dahi zorlanıyoruz.

AK Parti Kurucularından eski il başkanı Nihat Eri ve yönetiminin görevden alınmasıyla birlikte yeni dönem İl Başkanlığı için adaylık başvurusu alınmadan genel merkezin değerlendirmesiyle bu görevi yapabileceklerine inanılan dört isim genel merkeze davet edildi ve bu dört isimden Faruk Kılıç beyin ismi üzerine karar kılındı.

Kızıltepe’de ilçe başkanlığı görevini yürütmüş olan, teşkilat deneyimi bulunan Faruk Kılıç Bey, yeni yapılan görevlendirmenin hemen ardından Mardin’e geldi ve ayağının tozuyla 'Mardin Büyükşehir Belediyesini alma hedefiyle birlikte kimseyi ötekileştirmeden AK Parti’ye aidiyet hisseden herkesi kucaklayacak bir çalışma anlayışı içerisinde hareket edeceğini’ kamuoyuna ifade etti.  Kılıç, yaptığı açıklamanın ardından henüz tam anlamıyla tebrik ziyaretlerini kabul edemeden bu kez de iki resmi başvuruyla sınırlı kalan Büyükşehir adayının açıklanacağı toplantı için Ankara’ya davet edildi.

Siyasetin hızlı gündeminde; Mardin için daha önce de Büyükşehir adayı olmuş ve ciddi de bir oy oranını almayı başarmış olan Mehmet Vejdi Kahraman Sayın Cumhurbaşkanı tarafından grup toplantısında büyükşehir adayı olarak açıklandı.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday toplantısında birlikte fotoğraf verdiği büyükşehir adayı Mehmet Vejdi Kahraman’ın kulağına; “Bu kez Mardin’i istiyorum” dediğini daha sonra orada bulunanlardan öğrenmiş oluyoruz. 

Vejdi Bey’in, bu süreç için önceki adaylığına göre çok daha avantajlı olduğu kesin. Öyle ya, Büyükşehir belediyesine olumlu ya da olumsuz yansıması olabilecek ilçe belediye başkan adayları henüz açıklanmadı. 

Bu isimlerin tespitinde mutlaka ki büyükşehir adayının görüşüne başvurulur.  Belediye başkan adayları açıklanmadığı gibi aslında alanda önemli bir avantaj da henüz Faruk Kılıç ile çalışacak il yönetiminin oluşturulmamış olmasıdır.


Hem il yönetiminin hem de belediye başkanlarının, sahada karşılığı olan, partiye oy getirebilecek  potansiyele sahip insanlardan tespit edilip, ortak paydada değerlendirilip, adaylık ya da yönetim için göreve davet edilmeleri  hem il başkanlığının başarısı, hem de büyükşehir başkanının genel merkeze karşı elini güçlendirecek çok önemli bir avantaj ve argüman olarak ortada duruyor. Bunun ne kadarının gerçekleşeceğini hep beraber takip edip göreceğiz.

Tabii yapılacak bu çalışmanın muhatapları sadece Sayın Kılıç ile Sayın Kahraman da değildir elbetteki. Bu çalışmaların özellikle de başkan adaylarının tespitindeki paydaşları, AK Parti Mardin Milletvekilleri Şeyhmus  Dinçel ve Cengiz Demirkaya, Mardin eski Milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu ile Genel Merkez bölge koordinatörü Azmi Ekinci, Mardin İl Koordinatörü Metin Bulut, Yerel Yönetimlerdeki Bölge Koordinatörlüğü görevi nedeniyle Salih Fırat’ın da etkisi olacak mutlaka. Olması da doğal.

Ki zaten bu saydığım isimler, ilçe başkanlarının da görüşüne başvurarak ilçe belediye başkanlıkları için bir toplantı gerçekleştirdiklerini biliyorum.

Bu buz dağının görünen ve görünmesi gereken tarafıdır.

Ancak bir de görünmeyen tarafı var; aday adaylığı için resmi başvurusu olmadığı halde üzerinde çalışılan ya da tavsiye edilen farklı isimler de kulağımıza gelmiyor değil. Bu konuda en doğru kararı yetki makamında bulunanlar vereceklerdir mutlaka ama delik olan kulaklarımıza gelen fısıltılara göre kendisini Cumhurbaşkanımızın Mardin Temsilcisi olarak ilan ederek, kendini dev aynasında görüp, durumdan vazife çıkaran kumdan kalelerin de müdahalesi olmuyor değil!..

Cumhurbaşkanımızın Mardin Temsilcisi olduklarını iddia eden bu kumdan kaleler, AK Parti’nin yeteri kadar belediye başkan adayı bulmakta zorladığı ilçelere aday bulma çabasına girmek yerine, 21 adayın başvurusunun bulunduğu ve aralarında gerçekten de bu işi hakkıyla yapabileceğine inandığımız aday adaylarını beğenmeyip, kendilerince yalnızca Artuklu’yu ihya -ki bize göre Artuklu’yu bozguna uğratıp- dağıtma çabası içerisine girdiklerini duyuyoruz.  Tanımam, bilmem ama 'Ekinci'! diye bir soy isim dolaşıyor kulislerde, bu ismi öneren ‘Sayın temsilciye daha önce “işini yap” demiştim ama belli ki boş bulduğu sahada, boş kaleye top yuvarlayıp, aklı sıra galibiyet alacağını düşünüyor. 

Ne olacağını hep birlikte göreceğiz ama şunu yazmasam içimde kalacak.

Hoş görün lütfen!.. 

Ahir ömründe bulduğu makamı bir defa olsun basitleştirmemek, O makama bir defa olsun yakışır şekilde davranmak bu kadar mı zor geliyor insana. Anlam vermekte zorlanıyorum, benimle aynı görüşü paylaştıklarını bildiğim halde sessiz kalmakta ısrar eden memleketimin etkin ve yetkin insanlarını gördükçe de kadim şehrimin ahalisi adına üzülüyor ve  hayıflanıyorum….. 


YORUMLAR :::

 1. Mazidagli
  21 Aralık 2018 Cuma Saat 16:31 CEVAPLA
  Bosuna yalakalik yapma kardes, haberleri yaparken halkin istek ve taleplerini anlatsan, tarafsiz haber yapsaydin daha iyiydi ama sende cok iyi biliyorsun ki Mardin HDP nin kalesidir, dusmez :) burda mesajim duruyor 31 marta kadar ....
 2. Mardin4747
  03 Aralık 2018 Pazartesi Saat 18:13 CEVAPLA
  Büyükşehir Adayı Sn.Mehmet Vejdi Kahraman Çok Doğru Bir Karar ama ilçelerde doğru karar verilirmi bilemiyoruz Sn.Kadir Üründü Abim Çok Haklısın Bu Tür Makam Ve mevkilere Hak eden Kişiler getirilmesi Lazım Saygılarımla.
 3. Angara
  30 Kasım 2018 Cuma Saat 21:35 CEVAPLA
  kadir bey kulağına iyi üflenmemiş. soyadı doğrudur. ama isim yanlış. İşitme kaybı varsa fısıltılara kulağı iyi kabart
 4. selahattin
  30 Kasım 2018 Cuma Saat 21:28 CEVAPLA
  Eşşehli, marahli, en eyş, Bana ne, boş ver Eşittir Mardin.
 5. Ahmet Demir
  30 Kasım 2018 Cuma Saat 18:07 CEVAPLA
  Kadir bey suskun vicdanların sesi olmak böyle bişey. Tebrik ediyorum. harfiyen katılıyorum, imzamı atıyorum.
 6. salih
  30 Kasım 2018 Cuma Saat 17:35 CEVAPLA
  hava alanında yediği azar yetmedimi buna. akılanmıyor bu adam yavvv
  • Mardin4747
   03 Aralık 2018 Pazartesi Saat 18:02 CEVAPLA
   hava limanında kim azarlandı isim verebilirmisin

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Gün Dayanışma Günüdür… 02 Nisan 2020 Perşembe Saat 14:13
2. Ters Açı... 11 Temmuz 2019 Perşembe Saat 20:01
3. Sevsinler Ödülünü!.. 05 Mayıs 2019 Pazar Saat 17:51
4. İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olmamalı!.. 06 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 20:34
5. Milletvekillerimizin Dikkatine!... 25 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 19:57
6. Bir seçimi daha geride bıraktık.. 26 Haziran 2018 Salı Saat 12:04
7. Ahmet hoca işini yap işini! 23 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 22:11
8. Çocukluğumun Kızıltepesi 17 Nisan 2018 Salı Saat 23:06
9. Cumhurbaşkanımızın Dikkatine Ahval-ı Mardin! 15 Mart 2018 Perşembe Saat 19:04
10. AK Parti'de Yeni Dönem! 29 Aralık 2017 Cuma Saat 17:15

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

12 saat önce...

Siirt İl Sağlık Müdürü Covid19 virüsüne yakalandı

Türkiye’de corona virüsü bulaşan isimler listesine [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

15 saat önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

13 saat önce...

Vatandaşların yüzde 84'ü sokağa çıkma yasağını destekliyor

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından ya [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar