Akaryakıt indiriminde denetimsizlik tepkisi!

Akaryakıt indiriminde denetimsizlik tepkisi!
12 Mart 2020 Perşembe Saat 13:15 0

Mardinli araç sahipleri, akaryakıta yapılan zamların anında pompalara yansıtıldığını, indirimlerin yansımasının ise zamana bırakıldığını kaydederek, bu konuda denetimlerin arttırılmasını yetkililerden talep ettiler.

​Küresel piyasalarda petrolün varil fiyatının düşmesiyle birlikte Türkiye'de de akaryakıt fiyatlarında indirime gidilmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol üretimi konusunda yaşanan anlaşmazlığın ardından sert düşüşe geçen petrol fiyatları, 2016 yılından bu yana ilk defa en düşük seviyelere geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada benzinin litre fiyatında 60 motorinin litre fiyatında 55 kuruş indirim olacağını açıklamıştı.

İndirimlerden sonra Ankara'da ortalama 6,30 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,74 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,23 liradan 5,67 liraya, İzmir'de 6,31 liradan 5,75 liraya inecek.

Ankara'da ortalama 6,73 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,13 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,64 liradan 6,04 liraya, İzmir'de 6,74 liradan 6,14 liraya inecek.

Akaryakıta sık sık yapılan zamlardan yakınan Mardinli vatandaşlar da indirimlerin pompaya yansıtılmasını istiyor.

"Yapılan indirim bize nefes aldıracak"

İndirim haberini sevinçle karşıladıklarını söyleyen Arafat Sırdaş, "Ne kadar inerse o kadar iyidir, çünkü biz artık iş yapamaz duruma gelmiştik. Çok pahalı olduğu için zorunlu olmadıkça arabayla işe çıkmıyordum. Zamlardan sonra böyle bir indirimin yapılması gerçekten bize nefes aldıracak ve rahatlayacağız. İnşallah yapılan indirim bir an önce pompaya yansıtılacak." dedi.

"Petroldeki düşüşler pompaya yansıtılması lazım"

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının çok uzun yıllardan beri yüksek olduğunu dile getiren öğrenci servis şoförü Abdurrahman Akgül, "2014-15 yılından beri fiyatlar hep yükseliyor. Tabi bu da can sıkıyor. Çünkü çoğu zaman zarar ediyoruz. Petrol fiyatları şu an dünya genelinde düşüşte ama bizim ülkede halen pompaya yansıtılmadı. İnşallah bu düşüşler pompaya yansıtılacak. Kendi gelir ve giderlerimize baktığımız zaman motorinin en fazla 4, benzinin 5 TL olması lazım. Tabi bizim vergiler, araç bakımı var ama en önemlisi yakıttır. Bu yüzden yakıt fiyatlarının asgariye indirilmesi bizleri sevindirecektir." diye konuştu. 

"Akaryakıtın pahalı olması bizi zora sokuyordu"

İndirim kararını olumlu karşıladıklarını belirten emekli vatandaş Abdurrahman Aldemir,  şunu söyledi:

Yapılan indirim bizi oldukça memnun etti. Ancak fiyatlar halen çok yüksek. Bizim gibi emeklilere sorun oluyor. Akaryakıtın pahalı olması bizi gerçekten artık zora sokuyordu. Fiyatların indirilerek daha avantajlı olması bizi memnun edecektir.

"Yapılan zamlar nasıl ki hemen pompaya yansıtılıyorsa, indirimlerin de hemen yansıtılması lazım"

Akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olduğunu dile getiren araç sürücüsü Mustafa Demir, Akaryakıt fiyatlarına zam yapıldığında zammın anında fiyatlara yansıtıldığını, indirimlerin yansıtılmasında ise çok ağır davranıldığından şikayetçi oldu.

Demir, "Mazot çok pahalı olduğu için iş yapamaz duruma gelmiştik. Yapılan zamlar nasıl ki hemen pompaya yansıtılıyorsa indirimlerin de hemen yansıtılması lazım. Mazot almaya geldim ama litre fiyatı hala 6 lira düzeyinde oysaki indirim yapılmıştı ve bunun pompalara yansıtılmış olması fiyatların da daha makul bir orana gerilemiş olması gerekiyordu. Zam yapıldığında anında yansıyor ama indirim yapıldığında istasyon sahiplerinin biraz daha temkinli davrandıklarını görüyoruz. Bu konuda denetim mekanizmasının yeteri kadar işlemediğinin etkisi kuşkusuz ki büyüktür. Motorinde de benzinde de indirimin yansıtılmasını bekliyoruz. Bunu zamana bırakanların alınacak tedbirlerle caydırılmalarını bekliyoruz" diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

23 saat önce...

Devlet korumasındaki gençler kamuda kadroya alınacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Züm [...]

1 gün önce...

İşte Artuku'da Cuma Namazı Kılınabilecek Cami ve Mekân Bilgileri

Cuma Namazı Kılınabilecek Cami ve Mekân Bilgileri [...]

1 gün önce...

İşte Dargeçit'te Cuma Namazı Kılınabilecek Cami ve Mekân Bilgileri

İşte Dargeçit'te Cuma Namazı Kılınabilecek Cami ve [...]

1 gün önce...

İşte Derik'de Cuma Namazı Kılınabilecek Cami ve Mekân Bilgileri

İşte Derik'de Cuma Namazı Kılınabilecek Cami ve Me [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN