Alanlı: 4 ilin kalkınmasına inovatif çözümler getirmeyi planlıyoruz!

Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan TRC-3 Bölgesi’nde hizmet veren Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) yeni Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, ajansın yeni vizyonunu basına anlattı.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, Mardin'de görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında buluştu.

Yeni vizyonuyla yola devam edecek olan DİKA'nın Genel Sekreteri Alanlı, “Ajansın beşeri ve maddi sermaye kaynaklarını kullanarak Mardin ilinin ihtiyaçlarını tespit etmeyi, bu ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ve etkili bir strateji ile sürdürülebilir ve katma değeri yüksek projeler ürütmeyi hedeflemektedir. Ajansımız bölgede pro aktif rol oynayan bir kurum olma özelliğini geliştirerek; yerel, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde proje geliştirme, uygulama ve destekleme süreçlerinde paydaşlarla yakın temasta olup, etkili kaynak kullanımı ile sorumlu olduğu 4 ilin kalkınmasına inovatif çözümler getirmeyi amaçlamaktadır.” dedi. 

Ajansın 10 yıllık süreçte 17 farklı mali destek programı düzenlediğini kaydeden Alanlı, “965 adet proje başvurusu almış, toplam bütçesi 299 Milyon 500 bin TL’yi bulan 336 adet proje desteklemiştir. Bu projelere Ajansımız tarafından 196 Milyon 832 bin TL hibe desteği sağlanmıştır. Ayrıca Teknik Destek Faaliyeti kapsamında 276 adet eğitim hizmetine 1 Milyon 610 bin TL hibe desteği verilmiştir. Mardin ili için Mali Destek Programı kapsamında devam eden 5 projenin yanı sıra, 4 adet Güdümlü Proje sürdürülmekte olup,  yeni dönemde Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programında (SOGEP) kapsamında Bölgede istihdam yaratmaya yönelik projelere ağırlık verilecektir. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında bu programa dahil edilen tek ilimiz olan Mardin için geliştirilmiş 3 proje bulunmaktadır. Ulusal kaynakların yanı sıra, IPA programı kapsamında Ajansımız yürütücülüğünde ve Mardin Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt Üniversitelerimizin ortaklığında geliştirilen 3,9 milyon Avro bütçeli TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamın Teşviki Projemiz hayata geçirilecektir.” diye konuştu.

Ahmet Alanlı kimdir?

1974 yılında Ordu’nun Korgan ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Samsun Terme’de yaptı. Lisans eğitimini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde 1999’da tamamladı. Yüksek Lisansını Sakarya Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme Bölümünde 2007’de bitirdi. Doktora eğitimi, Süleyman Demirel Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tez aşamasındadır.

İş hayatına 2000 yılında İstanbul’da Şekerbank’ta Mali Tahlil ve İstihbarat Uzmanı olarak başladı. 2004-2014 yılları arasında İstanbul’da Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdürlüğü’nde Birim Yönetici olarak görev aldı. 2014’ten 2020 yılına kadar Ankara’da Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Şube Müdürü olarak çalıştı. 1 Haziran 2020 tarihinde Dicle Kalkınma Ajansı’na Genel Sekreter olarak atandı.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle