Alkış, "Kadın Gözüyle Çözüm Süreci" Paneli'nde konuştu

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür merkezinde gerçekleştirilen panele Töre ve Kadın Cinayetlerini İzleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği (TÖRKAD) Başkanı Zeynep Alkış, Gazeteci Yazar Fadime Özkan konuşmacı olarak katıldı.

Diyanet-Sen Diyarbakır şubesi tarafından düzenlenen Panelde konuşan AK Paqri Mardin Milletvekili Aday Adayı Zeynep Alkış, “Çözüm sürecinin mimarı kim tartışmaları yapılırken bence bu sürecin mimarı 'baldıran zehri olsa içerim' diyerek gövdesini taşın altına koyan Recep Tayyip Erdoğan'dır” dedi. Fadime Özkan ise, AK Parti hükümetlerinin aldığı inisiyatifin çok önemli olduğunu ve başlatılan çözüm sürecinin çok değerli olduğunu söyledi.

Programın açılışını yapan Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, Çözüm sürecini “Çağ açıp çağ kapatma, yeniden dirilme ve özgürlüğe sahip çıkma süreci” olarak değerlendirdi.

Ömer Evsen’in ardından ilk sunumu Töre ve Kadın Cinayetlerini İzleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği (TÖRKAD) Başkanı Zeynep Alkış yaptı. Alkış, çözüm sürecinden bahsederken geçmişi unutulmaması gerektiğini ve yaşanan 1978 yılında sıkıyönetimin ilanından, olağan üstü halin kaldırılmasına kadar geçen sıkıntılı süreçte en büyük yarayı kadınların aldığını söyledi.

SÜRECİN MİMARI ERDOĞAN’DIR

1990'lı yıllarda köyden zorla göç ettirilen ailelere şahit olduğunu anlatan Alkış, "bu süreçte sıkıntıyı çeken ve çocuklarına yeni umutlar aşılamak zorunda olan kadınlar, her türlü zorluğu da başardı" diye konuştu.

"Bir sabah kalktı bir çocuğunun dağda olduğunu gördü. Bir çocuğunun askerde şehit edildiğini gördü. Çocuklarını hırsız çetelerine, uyuşturucu çetelerine kaptırdı" ifadelerini kullanan Alkış, herkesin dağda ve askerde öldürülenler için ağlarken kirli savaşın görünmeyen yüzünün kaybolan bir nesil olduğunu belirtti.

Barışın dilinin olduğu gibi kadının dilinin de olması gerektiğine vurgu yapan Alkış, kadına en çok yakışanın adalet, merhamet ve hakikat dilinin olduğuna dikkat çekti.

Alkış, şunları söyledi:

"Çocuklarını buna göre sağlıklı bireyler olarak yetiştirmeli. Anne taşı kaldıran çocuğun elinden o taşı alabilmeli. 6-7 Ekim olaylarında şiddeti ve vahşeti alkışlayan kadınlar olmuştu. Şiddetle kendi haklılığımızı asla ispat edemeyiz. O gün annelerimiz bazı şeylerin önüne geçebilselerdi belki elli kişi ölmezdi."

Modernite adı altında kadınların farklı bir çizgiye çekilmek istendiğini ve kendi toplumsal değerlerimizin içinde kalarak kadın hareketini güçlendirebileceklerini ifade eden Alkış, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Diyarbakır'da eylem yapan annelerimiz çocuklarının gelmesi için isyan ettiler. Bu sürecin geldiği noktayı gösteriyor. 3 veya 4 yıl önce böyle bir alanda örgüte karşı ben çocuğumu istiyorum diyebilirler miydi? Çözüm sürecinin mimarı kim tartışmaları yapılırken bence bu sürecin mimarı 'baldıran zehri olsa içerim' diyerek gövdesini taşın altına koyan Recep Tayyip Erdoğan'dır."

“ANNELER ARTIK ÇOCUKLARININ NEDEN ÖLDÜĞÜNÜ SORGULUYOR”

Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan ise; Türkiye’de algıların değiştiğini söyledi. Annelerin çocukları için yaptığı eyleme değinen Özkan; “Evladı şehit olan anneler, ‘vatan sağolsun, 3 evladım daha var onları da bu vatan için şehit veririm’ diyen anneler, zaman geçtikçe savaşın anlamsızlığı, kardeşin kardeşe öldürülmesi, gençlerin dağlarda heder olması gibi yanlışları gördükçe şehit anneleri çıkıp ‘benim evladım neden öldü?’ diye sorgulamaya başladılar” dedi.

1990’lı yıllarda yanlış bir politika uygulandığının altını çizen Özkan, devletin artık bu yanlışlardan vazgeçtiğini söyledi. Türkiye’nin önünde zorlu bir süreç olduğunu ifade eden Özkan; AK Parti hükümetinin aldığı inisiyatifin çok önemli olduğunu ve başlatılan çözüm sürecinin çok değerli olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • bu kadın bu lafları konuşabilecek kabiliyette biri değildir.Nedense 14 yıldır bir defa demeç görmedik.

    Ne çözümü! Ne süreci! Ağanız sorun yok diyordu. Sorun yoksa çözüm de olmaz.

Yorum Ekle