Annelere sosyal, çocuklarına ise Kürtçe eğitim

Annelere sosyal, çocuklarına ise Kürtçe eğitim
03 Mayıs 2012 Perşembe Saat 12:52 0

Kızıltepe'de bir ay önce görkemli bir şekilde açılan Nuda Kadın Danışma Merkezi, verdiği kurslarla kadınlara hem kültürel hem de sosyal alanlar açtı. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği Merkeze gelen kadınların çocuklarına da ayrı odalarda anadilde eğitim kursu veriliyor.

Merkez Sosyologu Emine Konak, kadınlara yönelik seminer çalışmalarının olacağını ve daha sonra mahallelerde sağlık çalışması başlatacaklarını söyledi.

Kızıltepe Belediyesi Nuda Kadın Danışma Merkezi'nin açılışı 3 Mart'ta yapıldı. Görkemli bir şekilde açılışı yapıldıktan sonra çalışmalarına süratli bir şekilde başlayan Kadın Danışma Merkezi, bir aylık kısa zamanda Kızıltepe'de adından söz ettirmeyi başardı. Merkez, kadının sosyal ve kültürel hayata katılımını sağlama, kadın istihdamına yönelik projeler hazırlayarak uygulamaya koyma, ihtiyaç duyduğu her türlü eğitime ilişkin sorunlarına yönelik çözüm yolları üretmeyi amaçlıyor. Kadınlar arasında birliktelik ve dayanışma sağlayarak toplumsal statüsünü yücelterek cinsiyet eşitliğini temel alan sosyal bir yapı mücadelesini de veren Kadın Danışma Merkezi, okuma-yazma, Kürtçe eğitim, bilinç yükseltme, çocuk, genç, ergenlik gibi konularda psikolojik eğitimler; aile, evlilik, toplum, sosyal rol ve değerler konusunda sosyolojik eğitimler, çocuk gelişimine yönelik; psikolojik, sosyal, sağlık ve hukuki eğitimler, ana-çocuk sağlığı, hijyen, aile planlaması, ilk yardım gibi sağlık eğitimleri de veriyor.

KADINLAR SOSYALLEŞİYOR

Dikiş nakış kursları, bilgisayar kursları, bahçe ve gül yetiştiriciliği kursları, erbane kursu, bağlama-gitar kursu, resim kursu, müzik kursu gibi kursları da hayata geçiren Merkez, kadın istihdamını baz alan projeler oluşturup kadınların ekonomik yönden topluma katılımlarını sağlamayı da amaç edinmiş durumda. Öte yandan kurslara katılım sağlayan kadınlar içinde çocuk sahibi olanlar da düşünülerek, çocuklara özel oyun odaları ve zaman geçireceği mekanlar oluşturuldu. Kadınlar kurs görürken çocukları da hemen yanı başlarında güvenli bir ortamda zamanlarını geçiriyor. Çocuklara özel panolarda ise çocukların çizdiği resimler yer alıyor. Çocuklara ayrıca anadillerinde eğitim de verilirken, hem kurslara katılan kadınlar, hem de çocukları eğitim görmüş oluyor. Kadınlar için tek sosyal alan olan Nuda Kadın Danışma Merkezi, şimdiden kadınların ilgi odağı olmuş durumda.


KADINLARA YENİ ALANLAR AÇILDI

Nuda Kadın Danışma Merkezi çalışanlarından Sosyolog Emine Konak yoğun ilgi gördüklerini belirterek, verdikleri kurslarda sertifika vermemelerine rağmen kurslara büyük bir talebin olduğunu kaydetti. Açılışlarından önce 10 mahallede çalışma yürüttüklerini belirten Konak, yaklaşık olarak bin eve ulaştıklarını ve kadınlarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Konak, devletin kadınların sosyalleşebileceği alan konusunda duyarsız kaldığına işaret ederek, "Kızıltepe'de bulunan kafelere sadece erkekler girebiliyor. Bu yüzden kadınlarımızın da sosyalleşmesi adına çok önemli çalışmalar yoktur. Kurum olarak böyle çalışmalarımız var. Spor aktivitelerinden kendisini geliştirebilecek aktiviteler mevcut. Önümüzdeki günlerde kadınlara yönelik bir seminer vermek istiyoruz. Bu seminer de kadınların hukuksal açıdan haklarını bilmesi yönünde bir seminer olacak. Bize danışan kadınların çoğu hukuk haklarını bilmediğini beyan ediyorlar. Bununla ilgili bir çalışmamız var. Bunun yanı sıra bir anket çalışmamız olacak. Anket sonrasında mahallelere çıkarak sağlık çalışması başlatacağız. Diğer sivil toplum örgütleriyle böyle bir çalışma yapmayı düşünüyoruz."dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ömerli ilçesinin alt yapısı yenilenecek

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Vefa borcunu ödemek için memleketine 5 yıldızlı otel yaptırdı

Pandemiye rağmen kendi memleketine 5 yıldızlı otel [...]

1 gün önce...

Derik şehidini Kürtçe Ağıtlarla uğurladıI

Pençe-Kaplan Harekatı bölgesinde, teröristler tara [...]

19 saat önce...

İkinci el aracını satan ev alıyor

İkinci el araç fiyatlarının 1,5 yıl içerisinde yüz [...]

1 gün önce...

HÜDA-Par iki aile arasındaki husumeti barışla sonuçlandırdı

Dargeçit İlçesinde 3 yıl önce çıkan kavga nedeniyl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN