Arıtma çamur, gübre ve yakıta dönüştürülecek

Arıtma çamur, gübre ve yakıta dönüştürülecek
29 Ocak 2019 Salı Saat 14:36 0

Görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesinin Kızıltepe ve Yeşilli ilçelerinde kurduğu atık su arıtma tesisinde elde edilen çamurdan, gübre ve yakıt üretiliyor.

Geçen yıl 230 bin metreküp metan gazından elektrik de üretilen tesiste arıtılan su, toprakların sulanmasında kullanılıyor.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Vali Mustafa Yaman:

"Ovanın temiz olması ve çevre kirliliğinden etkilenmemesi bizim için çok önemli"

Mardin'de atık su arıtma tesislerinde elde edilen çamurdan gübre ve yakıt üretimi yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı desteğiyle Yeşilli ve Kızıltepe ilçelerinde kurulan Mardin Atık Su Arıtma Tesisi, ekonomi ve tarımın yanı sıra çevresel faktörlere katkı sağlıyor.

Tesiste, Mardin, Yeşilli ve Kızıltepe'nin atık suları arıtılıyor. Günlük 64 bin metreküp arıtılan su, tarımsal alanların sulanmasında kullanılıyor.

Tesiste arıtma çamurunun kurutulmasıyla elde edilen biokütle ise gübre ve yakıta dönüştürülüyor. İşlem sırasında ortaya çıkan metan gazından da elektrik elde ediliyor.

Geçen yıl arıtılmış 18 milyon 250 bin metreküp su Rijle ve Zergan derelerine bırakıldı, 230 bin metreküp metan gazından 97 bin 554 kilovatsaat enerji üretildi.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Vali Mustafa Yaman, AA muhabirine, kentin, çevreye duyarlı bir şehir olması yönünde önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Göreve başladıklarında yüzde 10 seviyesinde olan projeye ağırlık vererek bunu bir yılda tamamlamayı başardıklarını anlatan Yaman, faaliyete giren tesisin çevre ve ekonomiye önemli katkı sunduğunu belirtti.

Kızıltepe'deki tarımsal üretime değinen Yaman, şöyle konuştu:

"Bu ovanın temiz olması ve çevre kirliliğinden etkilenmemesi bizim için çok önemli. Bu nedenle çevre kirliliğini önleyici bütün faaliyetlerimizi ortaya koyuyoruz. Daha temiz ve yaşanabilir Mardin düşüncemiz var, çalışmalarımız bu yönde devam ediyor."

Yaman, "İl genelinde hem evsel atık hem de sanayi atığı sorununu gidermek için atık alanları oluşturmaya başladık. Belediye olarak koyduğumuz hedefleri yerine getiriyoruz." dedi.

Yüzde 90 arıtılıyor

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Eşref Dağdelen de kurulan tesisler sayesinde atık suların doğaya verdiği zararın ortadan kaldırıldığını söyledi.

Tesisin çevreye, ekonomiye, tarıma olumlu katkısı olduğuna dikkati çeken Dağdelen, "Kurutulmuş çamurların gerek gübre gerekse yakıt değeri de çok zengin. Arıtma çamurları bu nedenle çimento fabrikaları ve enerji dönüşüm tesislerinde yakıt olarak kullanılabiliyor. Atık su yüzde 90 düzeyinde arıtıldığı için tarımda kullanıma olanak sağlıyor." ifadelerini kullandı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hastalar artık gökyüzünü izleyerek tedavi olacaklar

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, THY Genel Mü [...]

1 gün önce...

Vali Erin, tebdili kıyafetle hastaneleri denetledi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, tebdili kıyafetle [...]

13 saat önce...

MARSU'dan Su'ya Zam Yapılmamış Açıklaması!

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Ge [...]

12 saat önce...

Ormanlık alanda yangın

Mardin'de ormanlık alanda yangın[Fotoğraf: AA]ABON [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Amine'nin talebini yerine getirdi

Mardin'de yetiştirme yurdunda kalan 18 yaşındaki g [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN