Arkadaşlar aranızda Türk olmayan var mı?

06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 18:22

Bu uzun başlıktan dolayı hemen okurlardan özür dileyerek bu yazıya başlamak istiyorum!

Aslında bu başlık bir mal için yapılan bir reklamın ters yüz edilmesinden ortaya çıktı. Kesinlikle duymuşsunuz; arkadaşlar aranızda gofret sevmeyen var mı? Diye bir reklam yapılıyor. Bunu anons eden kızın temennisi tabi ki evettir ama toplulukta bu cevaba evet diyebilen bir babayiğit yoktur. Herkes nefsine düşkündür. Herkes nefsinin esiridir! Topluluktaki herkes malumunuz gofret sever. Reklamın temel amacı bu gerçeği hepimize benimsetmektir! Bizim tüketici olarak hiçbir tercihimiz olamaz, bu tercihi en iyi bilen reklamcılardır!

Elhamdullillah, hepimiz reklamcıyız!

Kimsenin böylesi basit hilebazlıklarla formüle edilen bir soruya hayır demesi makul bir tercih olarak görülmez. Reklamcıların dünyası böyle işliyor işte. Reklamcıların ellerinden şerefinin akı ile kurtulmak bir hayaldır!...

Yap yapabilirsen? Var mı cesaretin? Haydi göster bakalım!

O yüzden de söz konusu olan bir otobüste gofret konusunu anons eden zavallı kızımız da, gofretini herkesle paylaşma yoluna girecektir. Sonuçta herkes nasıl olsa gofret yiyecektir! Yaşasın Gofret Sevenlerin Birliği! Ne mutlu onlara!

Böylelikle de hepimiz istesekte istememezsekte birer gofret tüketicisi olacağız! O zaman da ortalıkta güllük gülistanlık olacak! Gofret bütün dertlerimize ilaç gibi gelecek…

Amin!

Özetlersek, hayatta öyle formüle edilen sorular var ki, soruya evet demekten başka bir seçeneğiniz kalmıyor! Sadece evet diyebilirsiniz! Başkaca seçeneğiniz yoktur! Mesela; arkadaşlar aranızda insan olmayan var mı? Evet var diyenler, acaba  kim olabilir ki?

Bunu bir kere daha düşünün…

Gofret reklamı ile Türk olmak arasında ne gibi bir bağlantı var diye sormayın. Bunu ben de bilmiyorum. En güzeli bunu reklamcılara sormaktır. Onlar gerçekleri bizden daha iyi bilirler!
Ama Türklüğü ilgilendiren tüm sorularda sorularınızı aynı gofret reklamında formüle edildiği gibi yaparsanız, o zaman da kaçınılmaz olarak herkes bu sorulara evet demek zorunda kalacaktır…

Sihirli formül böylelikle kökten çözülecektir!..

Bir milletin aidiyeti gerçekten bu kadar kolay olabilir mi? Herkes gönlüne göre mi yemek pişiriyor yoksa bunun kuralları mı var? Mesela şalgamdan baklava yapabilir misiniz? Ya da hamurdan kebap olur mu? Bir millete mensup olmanın da kuralları yok mudur sanki? Bu alanda etkin olan temel kuralları beğenip beğenmemek ayrı bir konudur. Ama onlar istek, bilinç ve niyetlerimizin dışında nesnel olarak vardırlar…

Herkes kendi açısından bu temel kuralları öğrenebilir, onlara katkı olarak yeni görüşler ileri sürebilir, bunları içine sindirebilir ya da bunları eksik bulabilir ama hiç kimsenin tek başına bu temel kuralları kendi istekleri doğrultusunda değiştirme gücüne sahip değildir..

Değiştirmeye kalkışırsanız da, o zaman gülünç durumlara düşersiniz…

Bakınız; son zamanlarda hem Etrüsklerin hem Sümerlerin hem de Kızılderilileri Türk olduğuna dair ciddi ciddi söylemlerle karşılaştım. Akademik unvanlı bazı şaşkın Türk milliyetçileri sağda solda yarı şaka yarı ciddi bu görüşleri dile getiriyorlar…

Etrüsklerin, Sümerlerin ve Kızılderililerin Türk olduğunu dair medya organlarında bazı önyargılarını düşünce adı altında bizlere anlatıyorlar.

Bunlar aslında saçmalama haklarını kullanıyorlar. Tabi bu da bir haktır…

Ama bu savlar sıradan düşünce ve görüşler değildir, sadece asılsız önyargılar, uluorta söylenmiş temenniler ve büyüklük komplekslerini tatmin etme arzusu ile söylenen saçmalıklardır.

Peki, herkesi Türk saymanın ne yararı var ki sizlere Allah aşkına? Büyüklük taslamak için midir bu? Yoksa basitliklerinizi örtbas etmek için mi bunları yapıyorsunuz? Aşağılık kompleksini üstünlük kompleksine dönüştürmenin tek aracı herkesi Türk saymak mıdır acaba? Kendinizi dev aynalarda görmenin ne yarar var sizlere? Her şey açık olarak orta da değil midir? Takke artık düşmüştür, kel kafa da ortalıkta çok net parlıyor…

Mübarek, ay yüzlüdür!

Bilen zaten bu saçmalıkları biliyor; bir kere bu konunun uzun bir tarihçesi var, Sağır Sultan bile bu saçmalıkları duymadı mı?. Sadece Etrüskler, Sümerler ve Kızılderililer mi Türk? Kesinlikle hayır! Yıllar boyunca egemenler tarafından Cumhuriyet döneminden bugüne kadar Türk Tarih Tezi adıyla piyasaya sürülmüş, şarlatanlık ve düzmecelerle dolu bir ideoloji formüle edildi. Anadolu ve Mezopotamya’da uygarlık kuran tüm halklara, dillere, kültürlere ve eserlere Türk adı verildi.

Neden?

Çünkü o zaman egemen sınıfın ayakta kalabilmesi için böyle bir sahte ideolojiye ihtiyacı vardı. Cumhuriyet ideolojisini o nedenle de egemen sınıfların manevi değerlerine göre yenide formüle etmek gerekiyordu.

Ve hemen öyle de yapıldı…

Mesela Sümerler, Akadlar, Huriler, Babiller, Asurlar, Mitanniler, Hititler, Kürtler, Hattiler ve daha niceleri etnik açıdan Türk olarak gösterildiler! Bu halk ve uygarlıkların tümü ne dil açısından ne ırk açısından ne tarihsel açıdan Orta Asya’dan gelen Türklerle hiçbir bağlantıları yoktu!

Ama olsun! Bunların maksatları başkaydı…

Bütün dünya dillerinin de Türkçe kökenli olduğunu ileri süren şaşkın kimseler vardı bir zamanlar. Amatör arkeologlar misali, önlerine gelen her şeyi basit benzetmelerle, zayıf bağlantılarla, yüzeysel görüşlerle birbirlerine bağladılar. Kendi aralarında bunlardan bir de kültürel bir ucube yarattılar. Hakikatları bulma yerine şarlatanlıklar üretmeye başladılar. Her şeyi sadece kendi pencerelerinden görmeye çalıştılar.

Bir tek sizlerin mi bu dünya da bir penceresi vardı? Bu dünyada başka binalar ve pencereler yok muydu hiç?
Tüm ciddi savları aynı yukarda anlatmaya çalıştığım basit nedenlere dayandırarak, hiçbir ciddi gerekçesi olmayan görüşleri “bilim” diye ileri sürdüler. İnsanların beyinlerini körelttiler. Saçma tezler yazarak akademik unvanlar elde ettiler.

Hala günümüzde aynı kafada olanlar var.

Ama biliyoruz eski dünya çok değişti. Fakat bunlar hala değişmediler. Değişmeye niyetleri de yok. Bozuk plak gibi hala eski bildiklerini tekrar ediyorlar.

O nedenle şimdi yine temel soruya geri dönüyorum; arkadaşlar aranızda Türk olmayan var mı?

Evet var! Ne olacak?

Bunu hala görmek istemeyenlere ne demek gerekiyor şimdi?

Bozuk plak satan hurdacı dükkanı!

Kazançları bol olsun!


YORUMLAR :::

 1. efe
  27 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 19:44 CEVAPLA
  benimde demek istediğim budur zaten ben kürtsem başkaları istediği kadar türk desin veya alman desin veya yahudi desin hem onlarda insan sonuçta dürüst olduktan sonra hiçbir şeyin önemi yok bence bütün halklar içiçe geçmiştir bence evliliklerden akrabalık doğmuştur artık.yok efendim ben kürdüm bana niye türk diyorlar kardeşim küstüm oynamıyorum demeninde bir manası yok bu topraklar hepimizin vatanı ama illede özerklik veyahut farklı pasaport ise mesele o zaman selçuklular anadoluyu fethedince biz kürtler buyur etmeyip din kardeşi diye yardım etmeyip biz fethetseydik anadoluyu veya mezapotamyayı şimdi artık çok geç hele bu demokratik ortamda imkansız
 2. nısebin
  09 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 13:57 CEVAPLA
  efe arkadaşa
  torunların kürt olmuş türk olmuş ya da afrikadan bir ırka mensup olmuş sen çocuklarına dürüst bir kişilik öğrettikten sonra ne farkeder senin çocuklarına verdiğin dini,ahlaki,insani eğitimi çocukların da senin torunlarına verir. bir de kaldı ki bugün SEYİT olduğunu söyleyen bir sürü kürt var.peki bunlar nasıl kürt oldular sorarım size? Bu zaman ve makana göre belli bir süreçten sonra gelinen noktadır.Yani bugün senin ailenden biri belki onlarca belki de yüzlerce yıl sonra başka bir ırka mensup olabilir aynı SEYİTler gibi.Bu ailenin içine diğer ırklardan çok insanların dahil olmasıyla ilgilidir.Sen bunun önüne geçemezsin ama diyorsan ki ben yaparım o zaman kendini diğer ırklara karşı kapatman gerek.Yazının başında belirttiğim gibi kürt olmuş, türk olmuş ya da fars olmuş;insani özellikler,ni kaybetmediği müddetçe benim için sorun olmaz kaldı ki biz bugün arapları,türkleri,farsları,ingilizleri,fransızları vs. sevmediğimizi mi söylüyoruz? Kattiyen böyle bir şey doğru değildir.Bu ırklardan hep kötü insanlarla karşı karşıya gelmiş olsanız bile bu onların hepsini aynı kefeye sokturmaz.Son olarak nasıl senin torunlarından biri kuşaklar sonunda başka bir ırka mensup olmaya başlamışsa aynı şekilde kuşaklar sonra başka bir ırktan senin ırkına mensup olan insanlar olacaktır
  Şerefhan hocamı da bu yazısından dolayı kutlarım çok güzel bir yazı dile getirmiş.Korku imparatorluğu kuran devletler içerdeki insanların değerlerini görmezden geliyor.
 3. EFE
  08 Temmuz 2011 Cuma Saat 21:31 CEVAPLA
  öncelikle beni aydınlatmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.elbette ben kürt olduğumu biliyorum.ben torunlarımı kastetmiştim.sizinde dediğiniz gibi baba neyse esas odur fakat benim çoçuklarım kız bir kürtle evlenseler sorun yokta bir türkle evlenseler benim torunlarım dolayısıyla türk olarak kalacaklar ve bir gün bana gelip sen kürtsün bizde türküz nasıl dede torun oluyoruz derlerse ne cevap vereyim sizce yoksa herkes kendi yolunamı diyeyim torunlarıma ve aramızda ince bir çizgi olduğunumu söyliyeyim babalarından dolayı ve babalarının kürt olmuş olsaydı aramızda ince bir çizgi olamıyacağını çok şanssız olduklarınımı anlatayım onlara birde bakarsınız onların dedelerinin benim dedemlerime baskı ayırım yaptığını anlatırım
 4. efe arkadaşa
  08 Temmuz 2011 Cuma Saat 17:20 CEVAPLA
  baba neyse esas olan odur. baban kürt ise sen de kürtsün. Annenin türk veya arap olması durumu değiştirmez. hanımın iranlı bir fars ise senin de çocukların kürttür, çünkü sen kürtsün babandan dolayı. usul budur. pasaport konusunu ise hukukidir. devletler arası hukuk çifte vatandaşlığa izin veriyorsa çocuğunda anneden dolayı hükmen aynı zamanda iran vatandaşı. bunlar bilinen şeylerdir.
 5. efe
  08 Temmuz 2011 Cuma Saat 00:17 CEVAPLA
  benim babam kürt annem türk şimdi ben kürtmüyüm türkmüyüm benim eşim iranlı çocuklarım kürtmü türkmü yoksa iranlımı lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz çoçuklarım bir mısırlı ile evlense onların çoçukları kürtmü türkmü iranlımı yoksa arap mı olacak hangi pasaportu kullanmaları gerek ne tavsiye edersiniz istermisiniz iran pasaportu kullanan çoçuklarım iran türk karışımı bir pasaport vermediği için iranı protesto edip dağa çıksın
 6. inadına kürdüm
  07 Temmuz 2011 Perşembe Saat 11:23 CEVAPLA
  brez ciziri
  tespitleriniz çok yerinde
  verdiğiniz örnek gerçekten trejedikomik bir vaka..
  allah hepimizin sonunu hayr eylesin. çok ince bir çizgiden geçiyoruz. bizleri türkleştiremiyen zihniyet şimdi de kendi eli ile bizleri kürtleştirmek istiyor.
  okuyucuları ve mardin halkını aydınlatma adına bu konuya da değinirseniz sevinirm.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Ol Û Ziman 26 Haziran 2019 Çarşamba Saat 14:27
2. Saziya Zimanê Kurdî. 11 Mart 2019 Pazartesi Saat 16:09
3. Rewşenbîr û Helwesteke Zimanî 10 Şubat 2019 Pazar Saat 15:45
4. Hilbijartina Şaredarîyan. 01 Aralık 2018 Cumartesi Saat 16:24
5. Siyasette Asalet, Ehliyet Ve Kabiliyetin yeri 23 Kasım 2018 Cuma Saat 02:29
6. Ditîn Li Ser Ziman û Kultura Kurdî. 08 Kasım 2018 Perşembe Saat 15:35
7. Dua û Rastîya Kurdan… 08 Ekim 2018 Pazartesi Saat 13:16
8. Yerel Basının Önemi 20 Eylül 2018 Perşembe Saat 13:58
9. Ziman Hebûna Me Ye… 15 Eylül 2018 Cumartesi Saat 12:02
10. Ma Ji Şeliman Peqlawe Çêdibe? 12 Haziran 2018 Salı Saat 16:08

YORUMLANANLAR :::

Böcek ve sineklere karşı ilaçlama çalışması yapıldı

Mardin merkez ve bağlı ilçelerde geçtiğimiz günler [...]

1 gün önce...

Evde kalan çocuklara bayram şekeri

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, yeni tip koro [...]

1 gün önce...

Başıboş köpekler korku salıyor

Ramazan Bayramı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı [...]

1 gün önce...

Kumar baskınında 7 kişiye ceza

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri [...]

1 gün önce...

Kavga ihbarına giden polislere bayram sürprizi

Kızıltepe'de vatandaşlar 155'e kavga ihbarında bul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN