Arslan: Ömerli İçin Kolları sıvadım!

Arslan: Ömerli İçin Kolları sıvadım!
30 Kasım 2018 Cuma Saat 20:01 4

Ömerli Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulunan Yüksek İnşaat Mühendisi Aslı Arslan, Ömerli'yi inşa ve ihya etmek üzere kollarını sıvadı.

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanlığı ile Mardin Life Gazetesi'ni ziyaret ederek, Gazeteci Kadir Üründü'ye Ömerli için hazırladığı projeleri anlattı.

AK Parti'den Ömerli Belediye Başkan Aday adayı olan Yüksek İnşaat Mühendisi Aslı Arslan, Ömerli'nin makus tarihini aşmanın zamanının geldiğini, bunun içinde alanında çok başarılı değişim ve dönüşüm projelerine imza atmış bir bayan olarak, Ömerli'ye kadın elinin değmiş olmasının farkının kısa süre içerisinde hissedileceğini söyledi.

Ömerli'de adaylık başvurusunda bulunduktan sonra Ömerli halkının çok büyük bir teveccühüyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Arslan, Ata toprağı olan Ömerli'nin bugüne kadar hak ettiği yere gelmemiş olmasına üzüldüğünü, bunun içinde insiyatif alarak, Ömerli için gecesini gündüzüne katarak, bütün Ömerli halkının daha mutlu bir gelecek daha güzel bir Ömerli'de yaşayabilmesi için projeler hazırladığını vurguladı.

Kuruluşundan bu yana AK Partili olduğunu belirten Arslan, AK Partinin ilkelerine güvendiği için Ömerli'yi ihya edecek projelerin AK Parti'nin yerel hizmetlerdeki tescillenmiş başarısıyla geleceğine inandığı için aday olmaya karar verdiğini anlatan Arslan, devlet terbiyesi ve bürokrasinin verdiği tecrübeyle Ömerli'ye katkıda bulunacağına inandığını, “Ömerli için Değişim Başlıyor” sloganı ve özünde kadın olmanın hamaratlığıyla da Ömerli ve Ömerli'li hemşireleri için kollarını sıvadığını ifade etti.

Kadim kültürü ve medeniyetiyle Dünya'nın model şehirlerinden olan Mardin'in turizm potansiyelinden tıpkı Midyat gibi, Ömerli'nin de bu potansiyelden yararlanması gerektiğine dikkat çeken Arslan, “Ömerli ilçemiz, bir çok alanda işlenmesi gereken ciddi potansiyele sahip. Başta turizm olmak üzere; gıda ve üretim sanayisinde hak ettiği değerin çok uzağında kaldığını üzülerek takip ediyorum. İnanç turizmi bağlamında yılda yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Mardin'den, Mardin ile Midyat arasında turistlerin mekik dokurken geçtiği yolun üzerinde bulunan Ömerli'de maalesef bu turizm sürkülasyonundan nasibini almamış olması irdelenmesi gereken sorunların başında gelir. Aslında çok küçük dokunuşlarla bunu gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Ömerli için turizm potansiyelini biran önce irdelenmeli ve ilçe halkının geçim kaynağını önemli ölçüde buradan sağlayabiliriz. Bu konun sadece bir yönü diğer taraftan, Ömerli'de bulunan tarihi değeri bulunan binaların tespiti, tescili ve tarihi taş evlerinin görsel zenginliğini, eski çarşı dediğimiz bölgeyi yeniden ihya edecek alt yapı ve sokak sağlıklaştırması çalışmaları projesini hayata geçireceğiz. Turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması ve işgücünün arttırılmasıyla birlikte ilçenin konaklama ihtiyacını karşılamak üzere Şehir Oteli yapılmasını teşvik edeceğiz. Mardin ve Midyat'a gelen turistleri ilçemizde kalıp, alışveriş yapmalarını, konaklama yapmaları için gerekli çalışmaları vakit kaybetmeden başlatacağız. İlçemizde Güneş Enerjisi Tarlası kuracağız. Güneş Enerji Santrali ile doğayı koruyacağız, elektrik enerjisini güneşten elde ederek giderleri düşürüp gelir elde etmek ve enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltarak, ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağız. İlçemizdeki tarıma elverişli araziler için su sıkıntısına çözüm bularak halkın tarım yapması için gerekli şartları sağlayacağız. Geri planda kalan tarımın canlandırılması sağlanacaktır.”

ÖMERLİ MARKALAŞACAK

Arslan, Ömerli´nin markalaşma süreci sonunda asıl hedefinin ürünlerin tüm dünyanın beğenisine sunmak ve ihracat yapacak noktaya gelerek daha fazla istihdam sağlayarak ilçeye maddi kaynak yaratılacağını belirterek, “Üzüm Birliği Kooperatifi kurularak vatandaşların tarım yaparak elde ettikleri ürünleri satın almak ve nihai tüketiciye satışı yapabilecek ürünlere dönüştürmek hedeflenmektedir. Kooperatif tarafından kurulacak “Üretim ve Paketleme Tesisi” sayesinde pestil, pekmez ve kuru üzüm gibi Ömerli´ye özel ürünler tüketici ile buluşturulabilecek. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların gerekli teknik ve hijyenik şartlara uygun bir mezbahanede kesilmesi, muayenesi, üretilmesi, soğutulması, muhafazası, ambalajlanması, nakledilmesi ile güvenli et ürünleri sağlamak hedefimizdir. Hayvancılığın geliştirilmesi için gerekli destekler sağlanacak. Su arıtma tesisi için çalışmalarımız olacak. Halk tarafından çevre temizliğinin sağlanması, gelişigüzel çöp atılımının önlenmesi için ilçemiz genelinde uygun noktalara çöp toplama merkezleri oluşturulacak. Böylece toplanan çöplerin modern yollarla taşınması, ayrıca katı atıkların; çevre ve insan sağlığına zarar vermemelerini önlemek amacıyla geliştirilen yöntemler ile toplanması, yeniden kullanımı, geri dönüşümü ve nihai depolanması olacak şekilde bir depolama merkezi yapılacaktır” dedi.

MİLLET BAHÇESİ İNŞA EDİLECEK

Ömerli´ye doğalgazın getirilmesi için gerekli çalışmaları göstereceğini ifade eden Arslan, ilçede yaşanan konut sıkıntısına yönelik olarak yöresel mimariyi yansıtacak az katlı, tüm sosyal donatlarıyla yapılacak konut projesinin TOKİ aracılığıyla uygulanmasının sağlanacağını söyledi. Arslan, ilçenin tanıtımına katkı sağlayacak ziyaret yerlerinin tanıtıcı tabela ve yollara yön levhalarının konulmasını sağlayacağını belirterek, İnanç Turizminin gelişmesini hedeflediğini kaydetti. Arslan, ilçeye kent kimliğini oluşturmak için kent meydanı yapacaklarını da sözlerine ekleyerek, şunları dedi:

“İlçenin açık ve yeşil alan ihtiyacı başta olmak üzere ailecek vakit geçirilebilecek tüm donatımlarıyla bir millet bahçesi inşa edilecektir. Mesire alanları, açık ve kapalı gösteri alanları, mini hayvanat bahçesi, özgün peyzaj alanları, botanik parklar, eğlence parkları, spor alanları, gölet, kültür merkezi, rekreasyon alanları yapılacak. Çocuk parkları ve oyun alanları yapılacak. İlçede çeşitli kültür, sanat ve sosyal aktivitelerin yapılabileceği bir Kültür Merkezi inşa edilecektir. Belediye Hizmet binası protokol kapsamında TOKİ´ye yaptırılması amaçlanacak. Kamu binalarının yenilenmesini öngörüyoruz. Günümüz şartlarına uygun kapalı spor salonu yapacağız. Mevcut şehir stadı daha modern hale getirilecek, spor tesisleri yapacağız. İlçede bulunan Ömerli Meslek Yüksekokulunun öğrencileri için ilçe merkezinde konaklamalarını sağlayacak yurt binası yapılması için gerekli çalışmalar başlatılacak.”

FESTİVALLER YAPILACAK

Arslan, ilçenin tanıtımının sağlanması amacıyla üzüm festivalinin uluslar arası nitelikte olmansın sağlanması ve bölge halkına gelir getirici etkinlikleri amaçladıklarını dile getirerek, “Kardeş şehirler, kardeş belediyeler projesini hayata geçireceğiz. Bölgede sanayinin geliştirilmesine yönelik olarak bir Organize Sanayi Sitesi kurulmasını amaçlıyoruz. Sokak hayvanları ile terk edilmiş evcil hayvanlar için modern ve hijyenik kurallara uygun bir Hayvan Barınağı yapılarak onlara sahip çıkılması ve kontrollü üremelerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Kadınlar için Kadın Eğitim Merkezleri kurulması sağlanacaktır. Spor, sanat ve kültür festivalleri ile gençlerin bireysel ihtiyaçları karşılamak, öğrencilerin sosyal ilişkilerini ve özgüvenlerini geliştirmek için projeler gerçekleştirilecek. İlçede yaşayan engelli vatandaşlar için mevcut yol ve kaldırımlara yönetmelikte uygun şekilde engelli rampası ve uyarıcı yüzeyler yapılacaktır” diye konuştu.

Arslan, Ömerli ilçesinin artık değişim istediğini bu yüzden vizyonlu projelerle ilçeye yeni bir yaşam alanı oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

ASLI ARSLAN KİMDİR?

25.09.1984 tarihinde Afyon´da doğdu. Aslen Mardin´in Ömerli ilçesindendir. Öğrenim hayatı boyunca Balıkesir´de bulundu. Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi inşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversiteden “Kentsel Alanlarda Taşınmaz Değerlemesi” konusunda yüksek lisansını yaparak Yüksek Mühendis unvanını aldı. Ayrıca B sınıfı iş Güvenliği Uzmanıdır.

Meslek hayatına özel bir proje firmasında başladıktan sonra 2008-2014 yılları arasında İstanbul il Özel İdaresi´nde kamu binalarının yeniden yapımı, onarımı ve güçlendirilmesi ile ilgili işlerde hem şantiye hem de proje kontrollüğü görevinde bulundu. 2014 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKl) İstanbul Hizmet Binasında 3 nolu Uygulama Dairesi Başkanlığında Uzman olarak göreve başladı. Batman Hasankeyf Yeni Yerleşim Bölgesi ve Şırnak İli Güçlükonak Koçtepe Köyü inşaat işleri ile Kastamonu merkez ve ilçelerindeki şantiyelerin kontrollüğünü yaptıktan sonra; Konut Kredileri Daire Başkanlığında Taşınmaz Kültür Varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu ile ilgili kredi verme işlemi ve kontrollüğünün yapılması ile Kamu Kurumlarıyla yapılan protokollerin takip edilmesi görevlerinde bulundu. İngilizce bilmektedir.

Yaklaşık 4 senedir Güneydoğu Anadolu Bölgesinde aktif bir şekilde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadır.
YORUMLAR :::

 1. yusuf ışık
  03 Aralık 2018 Pazartesi Saat 15:36 CEVAPLA
  şimdiye kadar neredeydiniz merak ediyorum ??
 2. Mehmet Soner Arslan
  01 Aralık 2018 Cumartesi Saat 23:39 CEVAPLA
  Hüsamettin Altındağ Başkan olacak
 3. Macit Behiye
  30 Kasım 2018 Cuma Saat 20:31 CEVAPLA
  Adaysan alırsın Ömerli değişim istiyor sıkıldık bu simalardan değişim şart
 4. Vildan altundağ
  30 Kasım 2018 Cuma Saat 20:22 CEVAPLA
  İnşallah aday sensin hayırlı uğurlu olsun

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Meclis toplantısı devam ediyor

Mardin Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi, ağustos a [...]

1 gün önce...

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünnet

Türk ve Çinli çiftin çocuklarına Nusaybin'de sünne [...]

1 gün önce...

Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması

Mardin’de bir süre önce bir eczacının darp edilmes [...]

1 gün önce...

52 ölü 427 yaralı Bayram tatilinde bilanço yine ağır

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 9 Ağustos Cuma [...]

1 gün önce...

'kabine değişikliği olacak'

Sinan Burhan 'kabine değişikliği olacak' deyip Ber [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7