“Artuk Bey’den Selahattin Eyyubi’ye Kudüs”

“Artuk Bey’den Selahattin Eyyubi’ye Kudüs”
30 Eylül 2020 Çarşamba Saat 11:31 0

Mardin Artuklu Üniversitesi, Kadim Akademi Vakfı, Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı, İsra Vakfı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin katkılarıyla, Online olarak Uluslararası 20. Beytülmakdis Akademik Sempozyumu düzenlenecek.

Etkinlik, 2-3 Ekim tarihlerinde 9.00 ile 21.00 saatleri arasında Online olarak düzenlenecek.

Sempozyumda “Artuk Bey’den Selahattin Eyyubi’ye Kudüs” konusunun ele alınacak.

iki gün boyunca Türkçe ve Arapça tebliğlerin online olarak sunulacağı sempozyumun tüm hazırlıkları tamamlandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Beytülmakdis sempozyum çalışmalarının yirmi yıl boyunca binlerce katılımcı ile yüz yüze yapıldığını anımsatarak, sempozyumun bu yıl ilk kez online olarak düzenleneceğini belirtti.

Mardin'in bir şehir olarak şekillenmesinde büyük katkısı olan Artuklular’ın daha önce idare ettikleri Kudüs'ten etkilendiklerini ve Mardin’in bütün dünyada Kudüs mimarisi ve ruhunu en çok yaşatan şehir olduğu bilgisini veren Özcoşar, yakın zamanda akademik işbirliği projeleri yürütmek üzere Kudüs üniversitesi ile ‘Kardeş Üniversite’ protokolünün imzalandığını ve anlaşma imzalandıktan sonra bu doğrultuda gerçekleştirilen ilk faaliyet olduğunu dile getirdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi ile Ortadoğu Üniversitelerinden katılacak olan bilim insanlarının “Artukbey’den Selahattin Eyyubi’ye Kudüs” konusunu ele alan birbirinden değerli çalışmaların tebliğ edileceğini belirten Özcoşar, Kudüs dostlarının ve bilim meraklılarının online sempozyuma beklediklerini ifade etti.

2 Ekim Cuma günü saat:09.00’ da başlayacak olan ve açılış konuşmalarını: MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Mescidi Aksa İmamı ve Eski Kudüs Müftüsü Dr. Şeyh İkrime Sabri ve Beytül Makdis Çalışmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdülfettah el-Awaisi’nin yapacağı sempozyum; artuklu.edu.tr/canlı, youtube.com/mauniv ve instagram.com/artuklu.universitesi linklerinden canlı olarak takip edilebileceği bilgisi paylaşıldı.



YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Milletvekili Demirkaya'dan Mevlit kandil mesajı

AK Parti Mardin Milletvekili, İnsan Haklarını İnce [...]

1 gün önce...

Dolardan yeni rekor geldi: 8,23 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Yükselişini sürdüren dolar güne rekorla başladı. [...]

1 gün önce...

Kredi ve burs başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, [...]

1 gün önce...

Mardin’de hırsızlık zanlıları yakalandı

Artuklu ve Kızıltepe ilçelerinde yaşanan 2 ayrı hı [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş’tan ‘29 Ekim’ Kutlama Mesajı

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, ‘29 Ekim Cumhuriyet [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN