Artuklu Üniversitesi Mardin’in Çırasını Söndürdü

02 Ekim 2014 Perşembe Saat 17:48


 

Bilebildiğim kadarıyla üniversite demek, sorgulamak, eleştirmek, aydınlatmak ve yarınlara taşımak demektir. Bu bir süreçtir ve bu sürecin sonunda bilim denen olgu oluşur.

Çıra bir aydınlatma aracıdır ve zifiri karanlığı yırtar. Henüz elektriğin olmadığı zamanlarda, atalarımız aydınlığı sağlamak üzere çırayı kullanmışlardır. Çıra sayesinde kafalardaki karanlıklar parçalanmış ve insanlık, bu aracın sağlamış olduğu aydınlık bir ortamda boy göstermiştir.

Çırayı söndürmek ağır bir cezadır. Zira böyle bir cezayı kime reva görürseniz sadece ona değil kendinize de ceza vermiş oluyorsunuz. Çünkü çırayı söndürdüğünüz an, siz de karanlıkta kalmışsınız, demektir. Mardin Artuklu Üniversitesi olarak Güner Coşkunsu’yu bölüm başkanlığından almakla verdiğiniz yaptığınız gibi…

Basından öğrendiğimiz kadarıyla Harvard mezunu arkeolog Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkunsu’nun  görevden alınmasına ilişkin Dekan vekili Prof. Dr. Ahmet Erkol imzasını taşıyan tebliğde şöyle deniliyordu.
“Fakültemiz Arkeoloji bölüm başkalığı görevi 16/09/2014 tarihi itibariyle sona eren Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkunsu'nun yerine Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ercan Gümüş, 2547 Sayılı Kanunun 21. Maddesi gereğince, Arkeoloji Bölüm Başkanlığı görevini yürütmek üzere asaleten 16/09/2014 tarihinden itibaren atanmış olup, adı geçenin göreve başlama tarihinin bildirilmesi hususunda; bilgi ve gereğini rica ederim.”
http://www.baskahaber.org/2014/09/artuklu-universitesinde-uygulanan.html 19 Eylül 2014) Yine basın yoluyla edindiğimiz bilgiler ışığında kendi açıklamalarıyla Coşkunsu,  “Önümdeki bir dosya dolusu rezalet belgeyi yeniden incelerken dışa vurmak istediğim düşüncelerimden bir özet:
Mardin'de çok kanunsuzluk var, çok. Neyse ki arkalarında kolektif aptallıkları sonucu suçlarına dair epey somut kanıt bıraktıkları için dokunulmaz olduklarını sanan o gafil kuklalar ve kuklaların ipini tutan büyük kuklalar bir gün adaletin hükmünden kaçamayacaklar. Bu ülkeyi sahipsiz, akademisyeni (bu unvanı hak eden akademisyenlerden bahsediyorum, zira gerisi de zaten kukla) aciz sanıyorlar. Usulsüzlüklere, yolsuzluklara, haksızlıklara, nepotizme, anti bilimselliğe, intihale, her türlü kadrolaşmaya (ajanlar dahil olmak üzere), bölücülüğe, fişlemeye, kısacası kurumsal ahlaksızlığa karşı duran, gerekli yasal işlemleri talep eden veya uygulayan akademisyene mobbing yapmanın yanında aba altından sopa gösterenlerden veciz sözler,”
dedikten sonra, kendisine hakaret ve tehdit dolu sözler sıralanmaya başladı.

Üniversitelerdeki anti demokratik uygulamalar dün başkalarına, bugün Coşkunsu’ya, yarın bir başkalarına yapılma olasılığı vardır. Öyleyse ihtiyaç halinde susup yanlızlaştığında demokrat kesilen Artuklu Üniversitesi’nin yapay ve “demokrat” bilim adamlarına seslenmek lazım. Sizler nerede duruyorsunuz? Yanı başınızda bir bilim insanının görevine son veriliyor. Sizde “Tık” bile yok. Yoksa yapılan bu kırıma ortak mısınız veya makam ve mevkii kaybetmekten korktuğunuz için mi susmayı tercih ediyorsunuz?

Bay Omay’a soruyorum. Güner Coşkunsu’ya yapılanlara karşı, sesiniz niçin çıkmadı? Hani yönettiğiniz üniversite Mardin’in ‘farklı kültürler, farklı inançlar diyarı ve hoşgörü kenti’ karakterine göre şekillenecekti? Yoksa mücadele edilen “oligarşik” yapının bir parçası da siz misiniz? Ya da kimden ve kimlerden korktunuz da en kolayını yaparak Arkeoloji Bölümü Başkanı Güner Coşkunsu’nun görevine son veriyorsunuz?

Artuklu Üniversitesi içerisinde adeta bir “yavru üniversite” olan “Postiche” Kürdolojinin demokrat ve öncü olan yönetici ve öğretim üyelerine de birkaç soru sormak lazım. Bay Prof. Qedrî Beg, siz niçin bir şey söylemiyorsun? Yoksa hala “aşamadığınız” bazı şeyler mi var? Aşamadığınız şeyler varsa şayet, hangi güçler ve hangi karanlık odaklar bu işin parçası oluyorlar? Yoksa Bay Qedrî de aşılamayanların bir parçası mıdır?

Hayrullah Efendi ve Abdurahman Ağa sizin tavırlarınız çok “bilinmez”. Biz yazı yazarken lehinizde övgü varsa zevkten “dört köşe” oluyorsunuz ama eleştiriliyorsanız, “kim yönlendiriyor” diye sorular sormaya başlarsınız. Bu etik dışı bir yaklaşım değil midir? Öyle anlaşılıyor ki, yönlendirme ve yönlendirilme işini siz daha iyi bir şekilde beceriyorsunuz.

Kürdoloji Bölüm Başkan Yardımcısı “Demokrat Bülbül’e” de sormak lazım. Sizden ve ekibinizden niçin herhangi bir tepki çıkmıyor? O koltuğa ve o makama o kadar yapışmışsın ki, dünya yansa umurunda değil. Bay Bülbül, siz Kürtçe gramer uzmanısın. Bu konuda hakkınızı da teslim edelim. Gramerde iyisiniz ve Kürt dilinin gramerini yazdınız. Peki, Sayın “Demokrat Bülbül”  neyin karşılığında Bay Prof’a Bölüm Başkan “yardımcısı” oldunuz? ‘Emeğim’ diyeceksiniz. Ama neyin karşılığında? Kürtçe’de bir atasözü vardır. “Hinek dikin hinek dixwin.” Siz o “Dixwin”lerden misiniz?

Artuklu’nun Postiche Akademisyenleri, Güner Coşkunsu Olayını iyi irdelemeliler. Çünkü bu olay akademisyenler için bir katalizördür. Evet, tavrınız renginizi belli eder. Bu durum, sizin için bir onur davası olmalıydı. Durumu netleştirmek bakımından size bir olay anlatayım, belki tavrınızı gözden geçirmenizde faydalı olur.

Geçenlerde habere giden bir gazeteci meslektaşım, Park Hastanesi yetkilileri tarafından dövüldü ve bu rezaletin görüntülerde mevcuttur. Bu arkadaşla siyasi görüşlerimiz zıt olmakla birlikte, mesleki dayanışma ruhuyla olayı hastane önünde, basın mensuplarıyla birlikte ve oturma eylemiyle protesto ettik. Siz görevden alınan bir akademisyen meslektaşınız için niçin bir tepki göstermiyorsunuz ya da bu akademisyenin işlediği bir suç varsa bunu niçin kamuoyuyla paylaşmıyorsunuz?

Bu gidişle ve bu anlayışla sizler üniversitede “farklı” bir yapı mı oluşturmak istiyorsunuz? Bu gibi yaklaşımlarla önümüzdeki süreçte üniversitede birilerinizin ‘sevgili, eş, kardeş, amcaoğlu vs. akrabalarınızı görsek şaşırmayacağız.

Farklı kültürlerin rengini yansıtan üniversiteniz bu mudur? Bu tavırla toplumu aydınlatmak bir yana karanlığa mahkûm edersiniz. Çünkü Güner Coşkunsu gibi bir bilim insanını görevden almak demek, Mardin’in çırasını söndürmek demektir. Hâlbuki Güner Hanım’ın varlığı sizler için bir şanstır. Biliniz ki, şu anda sizler “karanlık” günlere adım atıyorsunuz. Zira sizleri aydınlatan o “çırayı” söndürmeye çalışıyorsunuz. Unutmayın. Aydınlığa set çekmeye devam eden karanlık ellerin mahkûm olduğu tarihteki yer bellidir.

 

NOT: Bir okurumuz soruyor: Tarih Bölümünde neler oluyor? Sahi, neler oluyor Bay Rektör ve Rektör Yardımcısı? Bay Omay, gerçekten bu bölümden ne istiyorsunuz? Lütfen, Mardin kültürlerinin sahibi olan halklarla yüzleşin

Bir not daha basın şehitlerimiz onurumuzdur, her zaman can feda. Bu böyle biline!

 

 


YORUMLAR :::

 1. avaz avaz
  20 Kasım 2014 Perşembe Saat 17:46 CEVAPLA
  sayın Farac madem bu kadar hak ve hukuktan bahsediyorsun, milli eğitim müdürlüklerince müdür görevlendirmelerinde dönderilen fırıldakları ve EBS li olmayanların nasıl elendiklerini ,3 saat bile müdür olarak görevli olduğu okulda müdürlük yapmadığı halde 98 puan alan il mem yöneticisi olarak görev yapanları ne zaman yazacaksın? sıra mı gelmedi? yoksa aynı dümenin içindesin de deşifre olmaktan mı çekiniyorsun?
 2. furkan
  22 Ekim 2014 Çarşamba Saat 11:52 CEVAPLA
  iyi bir yazı olmuş
 3. Çözüm basit
  04 Ekim 2014 Cumartesi Saat 15:24 CEVAPLA
  Artuklu Üniversitesi kurulduğu günden beri beş kuruş etmiyor zaten. Her yıl Türkiyenin en gerşzekalı üniversitesi seçiliyor tek bir bilimsel çalışma yok. Akademik personelin %99u üç koyunu teslim etmeyeceğiniz kişiler. Çözüm ise basit Mimarlık Fakültesi ile Sağlık Bölümleri dışında kalan tüm ıvır zıvır bölümleri kapatmak
 4. Akıllı Bir Deli
  03 Ekim 2014 Cuma Saat 13:49 CEVAPLA
  Bu Üniversite Çakması Kamu Kurumunu Niye Açık Tututorlar ?

  Torpille Üniversiteye Giren memnun değil ..
  Kürdoloji diye tutturanlar , memnun değil..
  Harvard mezunu olupta diploması ile hava atan kişi mutlu değil..
  Harvard mezunu olmayıpta hava atmayanlar memnun değil..
  kapısındaki güvenlikçi içeri giren ziyatetçiden bile memnun değil..
  Mardinliye sorsanız bu üniversitenin çalışmalarından memnun değil..
  YÖKe sorsanız bu üniversitenin başarılarından ! memnun değil

  Ya Bu Üniversitede Yükseköğrenim Verilecekti , Öğrenciler Okuyacaktı Ne Oldu Ona ?
 5. Hasan doğru
  03 Ekim 2014 Cuma Saat 11:18 CEVAPLA
  Gerçekten doğru şeyler. Artuklu açık hava hapishanesine dönmüştür.
 6. sadece gerçekler
  03 Ekim 2014 Cuma Saat 01:19 CEVAPLA
  Faraç Bey,
  Yazlarınızı takip ediyorum. Konuşulması gerekenleri yazıyorsunuz...
  • aynalar
   29 Temmuz 2016 Cuma Saat 15:00 CEVAPLA
   Senin o ağır mobbinge uğradığını söylediğin kişiler hocaya tehditleri işlemeyen mobbingci, iftiracı FETÖ-PDY-ajan çetesi olabilir mi? Hani şimdi bir kısmı gözaltında olan idari kadronuz, bir kısmı haberlere düşen ajanlarınız ve meczup FETOnuzun ve SEROK Aponuzun şakirtleriyle teröristleri. Bana dokunan devlete, orduya, emniyete, basına, ekonomiye dokunur diyen FETO'nun kıymetlisi Abdulgaffur Has Hocaefendinin torunu ve FETÖ-PDYli bölüm ve örgüt arkadaşları için bütün üniversiteyi işgal etmiş olan FETÖ-PDY üyeleri kadına saldıracak kadar arkaları kuvvetliyken mi mobbinge uğradılar? Siz gerçekten akıldan ve vicdandan mahrumsunuz.
  • hainlerin sonu
   29 Temmuz 2016 Cuma Saat 14:26 CEVAPLA
   Seni iftiracı, sinsi,beş para etmez, vatan haini, FETÖ ve PKK teröristi.sen bu yorumu yazdığından beri kim olduğun biliniyordu.burada bunları yazıp dışarıda yüze gülen ahlaksız. şimdi hocaya neden bu iftiraları attığınız ve mobbing yaptığınızı sadece Mardin değil bütün Türkiye biliyor. Günahlarınız ve suçlarınız hep yakanızda.Baş şimdi nasıl rezil oldunuz. Tutuklananacaksınız.
  • hainlerin sonu
   29 Temmuz 2016 Cuma Saat 14:22 CEVAPLA
   Seni iftiracı, sinsi,beş para etmez, vatan haini, FETÖ ve PKK teröristi.sen bu yorumu yazdığından beri kim olduğun biliniyordu.burada bunları yazıp dışarıda yüze gülen ahlaksız. şimdi hocaya neden bu iftiraları attığınız ve mobbing yaptığınızı sadece Mardin değil bütün Türkiye biliyor. Günahlarınız ve suçlarınız hep yakanızda.Baş şimdi nasıl rezil oldunuz. Tutuklananacaksınız.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Şenol Güneş'in Milli Takımı 15 Ekim 2020 Perşembe Saat 17:41
2. Kızıltepe mahallelerinin sokakları ne zaman tamamlanacak? 07 Ekim 2020 Çarşamba Saat 13:21
3. Hangi CHP? 30 Eylül 2020 Çarşamba Saat 12:00
4. Tarih Zulümatına (mülakat) tutumunuz ne olacak sayın Rektörüm? 23 Eylül 2020 Çarşamba Saat 12:49
5. Artuklu Tarih Bölümü Doktora Mülakatında Rezalet 15 Eylül 2020 Salı Saat 19:26
6. "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" 01 Mayıs 2020 Cuma Saat 02:19
7. Artuklu Üniversitesi'nin Korona Performansı 21 Nisan 2020 Salı Saat 01:33
8. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
9. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
10. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe’de inşaatı tamamlanan 7 okul eğitim-öğretime açıldı

Mardin’in Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet [...]

19 saat önce...

işte rakamlar Korona denetimlerine takılanlara cezai işlem yapılıyor

Mardin genelinde denetim ekipleri koronavirüs salg [...]

1 gün önce...

Otobüs Terminali'nde Koronavirüs Tedbirleri Denetimi

Vali Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanlığınca 81 il [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'den Çocuklara Özel Merkez

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başka [...]

1 gün önce...

İHH'lı Gençler Doğadan bir ton çöp topladı

Mardin Genç İHH tarafından organize edilen etkinli [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN