Asgariye Zam yerine, İstikrar Lazım

Bir süre önce açıklanan memur ve işçilere yapılan zamlardan sonra asgari ücretlere yapılan zamlar da açıklandı.

KÖŞE YAZISI

Sayın Cumhurbaşkanı tarafından asgari ücretin açıklandığı günde bile Türk Lirası döviz karşısında %5 oranın değer kaybetti.

Aynı gün içinde Dolar 14,50’den 15,50’ye çıktı. Bu artışla işçinin eline geçtiği maaşı bile piyasada enflasyon karşısında yüzde 4 oranında eridi.

Asgari ücrete yapılan rekor zam yerine fiyat istikrarı sağlansaydı işçileri de esnafı da vatandaşı da ha çok memnun ederdi. Türkiye’nin her şeyden önce fiyat istikrarına ihtiyacı var.

Asgari ücrete bugün yapılan zamlar rekor seviyede olsa da yarın ekmeğe, suya, elektriğe, doğalgaza, gıdaya ve giyime yapılacak zamlar maaş zammını kendiliğinden eritecek.

Hatta bu gidişle yapılan bu zamlara rağmen işçinin maaşı birkaç aya kalmaz bugünün değerinin bile altında kalacak.

Hükümetin istikrara bir çözüm bulması lazım. Fiyat politikasında kararlı olması gerekir.

Bu çalkantılı dönemde yapılan zamlar işçilere, memurlara faydadan çok zarar.

Bu gidişat, enflasyonu körükler ve ekonomiyi zora sokar. Ekonomik politikalarda fiyat istikrarı sağlanırsa ücretlere zam yapmaya ihtiyaç kalmayacak.

Bu şekilde Türk parası değer kaybetmezse ekonomi istikrara kavuşur, üretim artar.

Vatandaş da ücretli de esnaf da önünü görür, programını yapar ve geleceğe güvenle bakar.

Bugün itibariyle bunu dertlenen kimse yok gibi.

Herkes anlık çözümler peşinde.

Halkın geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak bir oluşum da yok.

Ortada bir çözüm önerisi de yok.

Bu kötü gidişatta herkesin homurdandığı süreçte artık hükümetin istenmediği bir gerçek.

Gel gör ki vatandaş ‘AK Parti giderse yerine kim gelecek?’sorusuna cevap bulamamanın çaresizliği içinde.

CHP’nin özellikle de tek partili süreçteki sabıkası Helalleşme ve özeleştiri süzgecinden geçmediği için geleceğinin önünü tıkıyor.

Bir araya gelmeleri halinde üçüncü bir ittifak olabilecek Saadet, Gelecek, Deva, Yeni Refah her biri ayrı bir alemde. Söylemleri birbirinde farklı. Biri şarkta, diğeri garpta duruyor.

Saat başı artış gösteren fiyatlar, anlık zamlar, dövizdeki, altındaki artışdaki muamma devam ediyor.

İnsanları sosyal patlamalar bekliyor. Geleceğe güvenle bakamayan insanların bir kısmı da alavere dalavere peşine düşmüş durumda. Esnaf ahlakı bozulmuş. Gazeteler, televizyonlar artık hırsızlık, dolandırıcılık, sahtekârlık haberleriyle dolup taşıyor.

Ekonomik alanda istikrar sağlanmadı müddetçe bu durum devam edecektir.

ASGARİ ÜCRET

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret zam toplantıları sonrası taraflar anlaşmaya vardı ve ASGARİ ÜCRET 2022 RESMEN BELLİ OLDU! İlki 1 Aralık'ta yapılan toplantının ikincisi de 7 Aralık tarihinde gerçekleştirildi. 9 Aralık Perşembe günü yapılan 3. toplantının ardından kesin rakamın 4. toplantıda açıklanacağı belirtilmişti. Bugün yapılan 4. toplantının ardından işçilerin 2022 yılında alacağı asgari ücreti Başkan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı: Son Dakika Asgari Ücret 4 Bin 250 Lira Oldu!

ASGARİ ÜCRET ARTIŞININ ETKİLEYECEĞİ KONULAR HANGİLERİ

AGİ ARTACAK: Tüm işçi ve memurlar 'vergi iadesi' olarak bilinen Asgari Geçim İndirimi (AGİ) alıyor. Bu rakam geçerli brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Şu anda AGİ, bekar bir çalışana 268 lira, eşi çalışmayan 3 çocuklu bir çalışana ise 456 lira olarak ödeniyor. Bu rakamlar asgari ücret artış oranına görü yükselecek.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI ARTACAK: Kıdem ve ihbar tazminatları hesaplanırken işçinin son brüt maaşı dikkate alınıyor. Asgari ücrete yapılacak zamla birlikte bu tutar da artacak. 2021 yılı için çalışanlara ödenen kıdem tazminatının tavanı şu anda 8.254 TL.

İŞSİZLİK MAAŞI ARTACAK: İşten çıkarılan vatandaşlara verilen işsizlik ödeneğinin alt ve üst sınırları da asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde 40'ı kadar oluyor. Üst sınır ise yine asgari ürcetin yüzde 80'i kadar oluyor. Şu anda en düşük işsizlik maaşı 1.431, en yüksek işsizlik maaşı 2.862 TL.

 

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

  • 3 dil biliyorum ,anadilim Türkçe ve size sade ve anlaşılır dilden milletin nasıl fakirleştirildiğini anlatıyorum.1 ocak 2021 Asgari ücret=2825 Tl 1 ekmek= 1.25 tl =2250 adet ekmek alınır. 2022 asgari ücret=4250 Tl Ekmek şuanda=3.Tl =1417 ekmek alınır.2250 ekmek -1417 ekmek=833 ekmeği birileri yiyor ama kim ?

Yorum Ekle