Asırlardır üzümün tarladan sofralara tatlı yolculuğu devam ediyor

Asırlardır üzümün tarladan sofralara tatlı yolculuğu devam ediyor
17 Ekim 2020 Cumartesi Saat 16:01 0

Mardin ve çevre illerde Bağ bozumu ile dallardan toplanan üzümler, yüzyıllardır devam eden usul ve yöntemlerle işlemlerini sürdüren köylüler tarafından, uzun günler süren zorlu yolculuğun ardından pekmez, cevizli sucuk, pestil gibi yöresel lezzetlere dönüştürülüyor.

Bağ bozumu ile toplanan üzümlerden pekmez, cevizli sucuk ve pestil yapımı asırlardır devam ediyor.

Yıl boyunca emek verdikleri üzümleri bağlardan toplayan köy sakinleri, at sırtında taşıdıkları üzümleri koydukları çuvallarda sıkıp suyunu çıkarıyorlar.

Üzümlerin sıkılmasıyla birlikte elde edilen üzüm suyu, köy meydanındaki büyük kazanlarda saatlerce odun ateşinde kaynatılarak pekmez haline getiriliyor.

Hem bağlarında yetişen üzümü ve hem de üzümden elde ettikleri ürünlerin bir kısmını kendileri için ayırıp bir kısmını ise satarak geçimlerini sağlayan köylüler, her yıl geleneksel halini alan bu işlemleri devam ettiriyor.

Üzümden birbirinden güzel ürünler elde eden köy sakinleri, yüzyıllardan beridir üzüm yetiştiriciliği ve üzümden pekmez, cevizli sucuk ve pestil gibi ürünler elde ettiklerini söylediler.

“KALİTELİ OLAN BİR PEKMEZ BALDAN EKSİK DEĞİL”

Köylerinin üzümüyle meşhur olduğunu belirten Mehmet Selami Altun, “Burası eskiden beridir üzümü ve pekmeziyle çok meşhur bir köydür. Bir gün önce üzüm hasadını yapıyoruz. Diğer gün hayvanlarla üzümlerimizi köy meydanına getiriyoruz. Burada çalışma alanımız bellidir. Her ailenin bir bidonu var, orada çalışıyorlar. Burada topladığımız üzümü eledikten ve elekten geçirdikten sonra bidonlara koyuyoruz, kaynatıyoruz. Üzerindeki köpüğü de yavaş yavaş aldıktan sonra onu beyaz toprakla buluşturuyoruz. Beyaz toprakla üzüm daha çok berraklaşıyor. Daha sonra pekmezden bir sürü ürün çıkıyor.” dedi.

Üzümden pekmez, cevizli sucuk gibi ürünler yaptıklarını anlatan Altun şöyle devam etti:

“Pekmezimiz yörenin en meşhur pekmezlerindendir, satıyoruz. Çok da satılıyor. Burada kaliteli ürün çıkarılıyor. Kaliteli olan bir pekmez baldan eksik değil. Kışın sabahleyin bir kaçık bile pekmez içen kişi donma tehlikesini atlatır. Kan eksikliği olan kişilerde de kanı çoğaltıyor. Bilhassa demir eksiği olanlarda pekmezin çok faydası var.”

“ESKİ ZAMANLARA GÖRE ÜZÜM ÇOK YETİŞMİYOR”

Asırlardır pekmez yapma geleneklerinin devam ettiğine işaret eden bir diğer köy sakinlerinden Muhyettin Gündüz, “Üzüm hasadının ardından pekmez yapıyoruz. Lakin eski zamanlara göre üzüm çok yetişmiyor. Eskiden üzüm, pekmez çoktu, bereket vardı. Çok sayıda pekmez satıyorduk. Hasankeyfliler gelip alıyorlardı. Ben 76 yaşındayım. Benden 200 yıl önce de dedelerimiz bu işi yapmışlar. Üzümden pekmez, pestil, sucuklu ceviz yapıyoruz. Bu ürünlerin tadı çok güzeldir. Bu ürünleri kendileri için yapanda var, satanda var.” diye konuştu.

“PEKMEZ YAPIMI ÇOK ZAHMETLİ BİR İŞTİR”

Yaptıkları ürünleri hem sattıklarını hem de kendileri için ayırdıklarını vurgulayan Kadriye Gündüz ise şunları söyledi:

“Köyde üzümden pekmez, pestil, sucuklu ceviz yapıyoruz. Yaptığımız pekmezin bir kısmını kendimize kaldırıyoruz, bir kısmını da satıyoruz. Pekmez yapımı çok zahmetli bir iştir. Her sene bu işlemleri yapıyoruz. Bu yaptığımız ürünleri kışın yiyoruz, komşularımıza, misafirlerimize veriyoruz.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'deki yolsuzluk iddialarına tutuklama kararı

Mardin eski Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V [...]

21 saat önce...

Macron'un İslam'ı Hedef Alan Sözlerine Tepki!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam dini hakkında [...]

1 gün önce...

Elektrik faturalarına yeni bir kalem daha ekleniyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla, bugüne [...]

17 saat önce...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren teklif Meclis'te kabul edildi!

Meclis'e sunulan 43 maddelik teklifin 30'u kabul e [...]

1 gün önce...

Kaymakam Temizkan, küçük Arin'e sahip çıktı

Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Emrul [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN