Avrupa’ya Çin yerine Mardin’den ihracat yapılacak

2 bin 500 Kişilik İstihdam edilecek Avrupa’ya Çin yerine Mardin’den ihracat yapılacak
11 Şubat 2020 Salı Saat 15:57 0

Mardinli Akar Ailesi, Çin’de baş gösteren virüs salgını ile Çin mallarına karşı oluşan tepkiyi avantaja çevirmek için kendi memleketine Tekstil Kent yaptı.

2007 yılında nüfusu 36 binden 2019 sayımına göre 26 bine düşen Savur ilçesine talih kuşu kondu. İstihdam alanı olmadığı için her yıl göç veren Savurluların yüzün yapılacak yatırımla gülüyor.

Mardin Savurlu olan Akar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Akar memleketine olan vefa borcunu yerine getirmek için Savur’a yatırım kararı aldığını söyledi. 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak yatırım ile Savur’a tersine göçü başlatacağı için mutlu olduğunu belirten Akar, yatırım hakkında şu bilgileri verdi:

“Firmamız burada özellikle yatırım tutarı 47,5 milyonluk bir yatırım tutarında gerçekleştiriyor, 30 bin metrekare kapalı alanda hizmet verecek. Asıl burada en büyük çıktı yatırım sayesinde yılda yaklaşık 63 milyon avroluk bir ekonomik katkısı öngörülüyor. Yine kapasite olarak da 25 milyon tekstil ürününün üretimi gerçekleştirilecek.”

Mardin’in Savur ilçesinde Akar Tekstil tarafından yapılarak 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan ve beş ayrı üniteden oluşan Tekstil Kentte istihdam çağrısına yönelik Dicle Kalkınma Ajansında basın toplantısı düzenledi.

DİKA’nın teknik desteği aracılığıyla 47,5 Milyon TL tutarındaki yatırımın Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu yapması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanması ile Savur İlçesi Kayatepe Köyü’nde 30 Bin metrekare kapalı alana sahip fabrikanın inşaatı tamamlandı.

Üç ay içerisinde istihdam edilecek personelin eğitimleri tamamlandıktan sonra mayıs ayı itibariyle tesis aktif olarak faaliyete geçecek.

Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerin etkin bir şekilde yürütülmesi için belirlenen İstihdamın Artırılması Sonuç Odaklı Programı kapsamında entegre hazır giyim yatırımları başta olmak üzere büyük ölçekli yatırımların bölgemize çekilmesinin amaçlandığını söyledi.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, tanıtım toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kalkınma ajansı olarak bölgede gerçekten çok önemli bir yatırma öncülük yaptık. Türkiye’de hazır giyimde ilk 10’a giren kurumsal firmalardan olan Akar Tekstil’i ilimize davet ettik. Ve bu davetten sonra ajans kendi desteğini sundu burada altıncı bölge teşvikinden kendisini faydalandırdık. Bu firmamızın en büyük özelliği uluslararası çalışan bir firma, özellikle büyük firmalara üretim yapan değerli bir firma. Bu anlamda da altıncı bölge teşviklerinden KDV istisnası, vergi istisnası, işçi işveren stopaj gelir vergisi desteği, enerji desteği, faiz desteği gibi destekleri kendilerine sunduk. İnşallah Mayıs ayında firmamız 2 bin 500 gencimize ve özellikle dezavantajlı kadınlarımıza katkı sağlayabilecek bir potansiyelle başlayacak. Etap etap başlayacak bunda ilk etapta 500 çalışanla başlayacak.”dedi.

Yatırım sayesinde bölgeye tersine göçün başlanacağını anlatan Altındağ, şunları söyledi:

“Projeden özellikle üzerinde durduğumuz göç veren kenttin artık göç alan kent noktasında olduğunu görebileceğiz. Çünkü yıllar önce göç eden nüfusumuzun bu ve bunun gibi firmalarla beraber yine bölgemize tecrübelerle geri döndüğünü görüyoruz. Çünkü bu firmada özellikle İzmir'de yaşayan Mardinli vatandaşlarımıza üçte birinin buraya gelip çalışıp aynı zamanda da bildiklerini aktıracak eğitecekler yani eğiticiliğin eğitimini verecekler. Bu anlamda bu projenin çıktıları da gerçekten göç veren kentin göçün durdurulması, göçün geriye doğru sağlanması, işsizliğin ortadan kalkması ve bu arada da dediğim gibi uluslararası camiada bakış açısını buraya dönmesi, bu arada aldığımızda değişmesi açısından çok çok önemli.”

Son dönemde Çin’deki virüs salgını ile Türkiye’nin fırsatlar bölgesine dönüştüğünü dikkat çeken Altındağ, “Son dönemde Çin’de başlayan bu virüsün bir fırsatı da artık bütün yatırımların özellikle teşviklerin biraz daha önemsendiğini gördük. Çünkü tekstil sektörü Çin'den değil artık Türkiye’den sağlanmaya başlanıyor. Avrupa’ya Arap pazarına Çin’den giden tekstil de artık Türkiye’den Mardin’den gidecek artık. O anlamda bizde buna hazırlık yapmayız, bu da bizim için ayrı bir tecrübe oluyor. İnşallah bu ve bunun gibi büyük firmaları biz ilimizde ve bölgemizde ağırlarız. Biliyorsunuz yakın zamanda çağrı merkezimiz yine yabancı sermayeydi ve şu an çalışan sayısı 1000’e çıktı. Bizim geçen günlerde imzaladığınız 2. OSB fabrikamızın lansmanın da 3 yıl içinde hedeflediğimiz çalışan sayısı 10 bin, dolayısıyla kalkınma ajansı hem üretime, hem tanıtıma, hem de istihdama katkı sağlayan bir role bürünmek zorunda. ”diye konuştu.

Ajansın teknik desteğiyle alınan teşvik belgesi kapsamında firmaya KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşçi ve İşveren Hissesi Desteği, Faiz Desteği, KDV İadesi ve Gelir Vergisi Stopaj Desteği verileceğini vurgu yapan Altındağ, firmanın ayrıca ilk yıl için İŞKUR tarafından sağlanan işbaşı eğitim programından da yararlanacağını sözlerine ekledi.

İş başvurusu yapmak isteyen gençler, Savur ve Ömerli belediyelerine başvurarak forumları doldurarak başvurabilirler.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir Belediyesinin Borç Miktarı Açıklandı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Borç Batağında old [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de 3 Daire başkanı daha görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin 3 daire başkanı da [...]

1 gün önce...

DEDAŞ'tan Açıklama: Borcunu ödeyenlere elektrik vereceğiz

Mardin’de tarımsal sulama abonelerinin birikmiş 1. [...]

1 gün önce...

Ahmet Ceylan'ın Acı Günü

Mardin STK Platformu Sözcüsü, Eğitim-Bir-Sen Ünive [...]

17 saat önce...

Elektrik kesintileri hastaları da vurmaya başladı

Mardin’deki elektrik kesintileri, elektronik cihaz [...]

17 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN