Avrupa'yı bırakıp köylerine döndüler

Avrupa'yı bırakıp köylerine döndüler
14 Temmuz 2017 Cuma Saat 17:41 0

Midyat İlçesi'nden 1980'li yıllarda Avrupa'ya göç eden Süryaniler, köylerine geri dönmeye başladı.

Midyat İlçesi'nden 1980'li yıllarda Avrupa'ya göç eden Süryaniler, son yıllarda Midyat'ın Bagok Dağı eteklerindeki köyleri olan Elbeğendi Köyü'ne geri döndü.

Köylerinde, gelmeden önce Midyat'a özgü Nahit Katori taşlarla modern tripleks villalar yaptıran Süryaniler, "Anavatan anadır, biz de anamızın yanındayız" dedi. Süryani 14 aile Avrupa ülkelerinden köye kesin dönüş yapıp inşa ettikleri modern evlerde yaşamlarını sürdürürken, 8 ailenin de köyde yaptıktıkları evlerde yaz tatillerini geçirdikleri belirtildi. Köy Muhtarı Aziz Demir, "Süryaniler buradan isteyerek gitmediler. Gittiklerinde de her zaman memleket hasretini yaşadılar. Rahmetli Ecevit bir genelge yayınlamıştı. İşte 'Süryaniler memleketlerine geri dönsünler, yasal ve anayasal güvence altındalar' diye. Biz de o genelgeyi dikkate aldık, değerlendirdik ve o zaman 12- 13 aile temelli dönüş için karar verdik" dedi.

Midyat İlçesi ile bağlı köylerde yaşayan ve 12 Eylül Darbesi'nden sonra 1980'li yıllarda Avrupa ülkelerine göç eden Süryaniler, 2000'li yıllardan sonra Avrupa'dan köylerine önce geçici sonra kalıcı dönmeye başladı. Süryanilerin döndüğü köylerden biri ise Midyat ile Nusaybin ilçeleri arasında kalan Bagok dağında bulunan Elbeğendi (Kafro) Köyü oldu. Köyde yöreye özgü Midyat taşlarından tripleks vilalar yaptıran Süryanilerden 14 ailenin temelli döndüğü belirtildi.

f994c26c9709868c92962e735663d579.jpg

"Süryaniler buradan isteyerek gitmedi"

Köy Muhtarı Aziz Demir kendisinin de 1980'li yıllarda İsviçre'ye göç ettiğini, 20 yıl sonra doğup büyüdüğü Elbeğendi Köyü'ne geri geldiğini söyledi. Kesin dönüş yaparak köyde tarih ve modern yaşantıyı sunan villalar inşa ettiklerini söyleyen Demir, Avrupa'ya neden göç ettikleri, geri dönüş kararları, inşa etikleri evler, çocuklarının köye uyumu ve geri dönüşler ile ilgili şöyle konuştu:


"Buradan göç ettim, İsviçre'ye yerleşmiştim. Süryaniler genelde 80- 90'lı yıllarda memleketten göç etmek zorunda kaldılar. Bilindiği gibi 80- 90'lı yıllarda acı şeyler yaşandı bu bölgede, durumlar malum. İşte o zamanlar Süryaniler de taraf olmak istemediler. Göç etmek zorunda kaldılar. Avrupa'nın değişik ülkelerinde Amerika'ya, Avustralya'ya kadar göç etmek zorunda kaldılar. Süryaniler buradan isteyerek gitmediler. Gittiklerinde de her zaman memleket hasretini yaşadılar.

4981883733d7af432ac600c94b3e8b92.jpg

Rahmetli Başbakan Ecevit bir genelge yayınlamıştı. İşte 'Süryaniler memleketlerine geri dönsünler, yasal ve anayasal güvence altındalar'. Biz de o genelgeyi ele aldık, değerlendirdik. İşte bizim köylüler, o zamanlarda daha tapu kadastro çalışmaları olmamış. 'Bizler de ne yapalım, ne edelim, nasıl memleketimize bir hizmet edelim, nasıl bir çalışma yapalım?' İlk önce İsviçre'de bir dernek kurduk, ondan sonra Almanya'da da bir dernek kuruldu köylüler tarafından. İşte biz dedik, 'yurtdışında bir çalışma olması mümkün değil, ancak bu çalışmanın memlekette olması mümkündür.' Biz de o zaman 12- 13 aile karar verdik temelli dönüş yapmak için. 2002- 2003 yıllarında köyümüz o zaman yasak bölgeydi. İşte bu yasak bölgenin kalkınması için yerel ve merkezi yönetimlere başvuru yapmıştık. Bunun kaldırılması için çaba harcadık. En sonunda yasak bölge kalktı ve altyapı çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar, 2006'ya kadar altyapı ve evlerin inşaatları zaman aldı. 2006'nın 1 Eylül günü temelli dönüşün, köyün açılışını yaptık. Ve o zamandan beri köyümüzde yaşıyoruz."

2d9686d36ff8d74fd387cc2c26c095bb.jpg

"Gençler dönmüyor"

Köyde 2007 yılında yapılan seçim ile muhtar seçilen Aziz Demir, köyde Avrupa'dan kesin dönüş yapıp kendilerine aynı özelliklere sahip Midyat taşlarından tripleks villalar inşa eden aileler dışında 8 ailenin de köyde evler yaptırdıklarını ve yaz aylarında tatillerini geçirmek için köye geldiklerini söyledi. Köydeki evlerin bahçelerine meyve ağaçları diken ve sebze eken Süryaniler, Avrupa'da kalan diğer Süryanilerin de dönmesini bekliyor. Köye gelip yaşayan aileler köyde çiftçilik ile uğraşırken, kesin dönüş yapan ailelerin büyük kısmının gençlerinin ise Avrupa'da kaldığı ve zaman zaman ailelerini köye gelip ziyaret ettiği belirtildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

13 saat önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

1 gün önce...

Kaymakamlar Kararnamesi Resmi Gazete'de

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazet [...]

1 gün önce...

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Mülki İdare Amirleri At [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN