Bağ Bozumu sezonu devam ediyor

Bağ Bozumu sezonu devam ediyor
23 Eylül 2019 Pazartesi Saat 09:47 0

Her yıl geleneksel olarak yapılan bağbozumu sezonu devam ediyor. Eylül ayının ilk haftasından başlayarak Ekim ayının sonuna kadar süren bağ bozumu geleneği sürüyor.

Bölge genelinde başlayan Bağbozumu her ilde olduğu gibi Mardin’in Midyat, Dargeçit, Savur, Ömerli ve Mazıdağı ilçesinde de geleneksel bağbozumu çalışmaları hız kazandı.

Kırsal mahallelerde bulunan üzüm bağlarında her sene Eylül ve Ekim aylarında üzümlerin olgunlaşmasıyla bağ bozumu ve pekmez yapımı telaşı kendini göstermeye başladı.

Üzümüyle meşhur olan Mazıdağı ilçesi ve kırsal mahallelerdeki bağ sahipleri, tüm aile bireylerinin katılımı ile adeta bir şenlik içerisinde bağ bozumu için hazırlıklarını tamamlayarak bağlara akın ediyor.

“ÜZÜMLER MAHZENLERDE EZİLİYOR”

Mazıdağı’nda üzüm yetiştiriciliğiyle uğraşan çiftçiler, sonbaharın gelmesiyle ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde hummalı bir çalışma içerisine girerken, sonbahar rengini alan üzüm bağlarında ise buhar dumanları yükseliyor. Vatandaşlar sezonunun başlamasıyla birlikte bir yıl boyunca yetiştirdikleri üzümleri toplamak için sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bağın yolunu tutuyor. Baharla birlikte üzüm bağlarının bakımı için büyük emek ve zahmetler harcayan çiftçiler, emeklerinin karşılığını almak için üzümleri tarlalardan toplamaya başladı. Yoğun mesai harcayan köylüler, gün boyu toplanan üzümleri sandıklara yerleştirildikten sonra, bağda ya da evlerine getirip burada hazırlanan çardak altında geleneksel yöntemlerle pekmez yapıyorlar. Mahzen adı verilen bölümde çuval içerisine konulan üzümler ezilerek suyu çıkarılıyor ve daha sonra büyük kazanlarda kaynatılarak elde edilen üzüm suyundan da pekmez, pestil, kesme ve cevizli sucuk elde ediliyor.

“ÇİFTÇİLER DERTLİ, BAĞCILIK DİBE VURDU”

Mazıdağı’nda hemen hemen her mahallede üzüm yetiştiriciliği yapılırken, bu mahallelerden şire üzümünün en çok yetiştirildiği köyler arasında Gümüşyuva, Göktaş, Burç köyü ile ilçe merkezine yakın birçok mahallede yaşayan vatandaşlara ait bağlar gelmektedir.

Bu yıl yaz mevsiminde yaşanan aşırı hava sıcaklıkların mevsim seviyelerin üstünde geçmesi sonucu ciddi anlamda bağlarda üzüm kalitesinin düştüğü belirtilirken birçok bağda ise üzümler hemen hemen yok denecek kadar azdır. Bağcılığın dibe vurduğu ve birçok bağ alanında ise üzüm yetiştiriciliğinin zor ve zahmetli olduğu yıllardan geçiyoruz. Bağcı çiftçiler dertlerini şu şekilde açıkladı; “Bağcılık ve bağ bozumu geleneğini atalarımız başlattı bizlerde devam ettiriyoruz. Bağ bozumu oldukça zahmetli bir iştir ancak geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Artık bağlar eskisi gibi ürün ve randıman vermiyor. Üzüm rekoltesi ve bağcılık dibe vurdu. Ama yine de gelenek haline gelmiş bağ bozumunu devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.

“ATA GELENEĞİ SÜRÜYOR”

Bağbozumunun geleneksel hale geldiği için her türlü zorluğuna katlandıklarını belirten çiftçiler; “Dedelerimizden, babalarımızdan bunu öğrendik. Zor ve zahmetli bir iş olmakla birlikte eğlenceli bir çalışma. Biz gidip üzümü bağdan getiriyoruz, torbaların içine koyup, ayaklarımızla çiğneyerek şire dediğimiz üzüm suyunu elde ediyoruz. Sonra şireyi büyük kazanlara koyup birkaç saat kaynatıyoruz, kaynattıktan sonra kazanın altındaki ateşi söndürerek, şireyi birkaç saat dinlendirmeye bırakıyoruz. Dinlenen şire arıtıldıktan sonra büyük kazandan şireyi çıkararak daha küçük leğen dediğimiz kazanlara koyup burada tekrardan dört beş saat kaynattıktan sonra pekmez, pestil ve kesme sucuk yapıyoruz. Yaptığımız pekmezleri de yıl boyunca bize yetecek kadarını saklayıp arta kalanı da satarak geçimimizi sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

8 saat önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

23 saat önce...

TOKİ'nin arsaları açık arttırma ile satışa çıkıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) onlarca nitelikte arsay [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

22 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN