Bagok’ta Bahar; Turabdin  Gözlemleri

31 Mart 2018 Cumartesi Saat 16:15

Bagok  dağlarında bahar tüm renkleri ve kokularıyla  göz kamaştırıyor adeta. Sert meşe-palamut ağaçlarının asi ve inatçı karakteri bu zorlu coğrafyada her şeye rağmen ve yeniden baharı müjdeliyor. Badem ağaçları çağla ile bezenmiş, summaklar taze fideleriyle tomurcuklanmış. Dört mevsim yemyeşil yapraklarıyla zeytin ağaçları ayrı bir renk katıyor buraya. Nar ağaçları mütevazi bodur boylarıyla yeniden sarı-turuncu ve yeşili harmanlıyor.

Baharın yedi rengi yeşilin tüm tonlarıyla bir doğa harikası oluşturuyor.  Yer zemini binbir çiçek, ot ve farklı yemişlerle kilim gibi serilmiş.

Midyat-Nusaybin yolunda Botaş yolu ayırımından doğu-güney  istikametine doğru yol aldığınızda yüzyılları geri sararak ve modenizmin sahte-yanıltıcı ve yalnızlaştırıcı atmosferinden sıyrılıp tarih ve doğa tüneline geçmekte olduğunuzu hemen farkedersiniz. Ruhunuzun bir diriltici nefesle ve yüreğinizin sıcacık bir esintiyle başkalaştığını hissedersiniz.

On yıllardır terörün ve güvensizliğin hüküm-ferma olduğu bu göz kamaştırıcı güzellikteki coğrafyada tabiat baharla beraber yeniden gülümsüyor insana. Onlarca kez yakılıp kesilmesine rağmen meşe ağaçları daha güçlü kökleriyle dal-budak kaplıyor kayaları,dereleri ve yamaçları. Birkaç yıldır ağaçlar kesilmediği gibi onbinlerce meyve ağaçları yeniden ekilerek toprakla buluşuyor. Toprak sürülüp bahçeler çapalanıyor…

Turabdin, aynı zamanda farklı din, etnisite ve kültürlerin bir ebru gibi içiçe geçtiği ve her bir rengin kilimi oluşturan desendeki armoniyi hatırlattığı bir bölge.

Turabdin; dinin toprağı ya da abidler diyarı, azizler dağı anlamına da geliyor. Tori kelimesi de bunun kısaltılması olabilir. Nusaybin’in kuzeyinden İdil sınırına ve yaklaşık Dargeçit’e kadar uzanıp Omeryan’la birleşen sınıra kadar ulaşan bölgede meskun olanlara Tori’ler denmektedir. Bu bölgede Süryaniler,Müslümanlar ve kısmen de Yezidiler yaşamaktadır. Ağız ve şiveleri belirgin bir özgünlük içindedir.

Turabdin’le ilgili ilk yazılı belgelerin M.Ö. 13. Yüzyıla kadar uzandığı rivayet edilir. Aşurnasipal’in M.Ö. 879 yılında ‘Matiate’ (Midyat) ve köylerini  buyrğu altına alıp bol ganimet edinerek onları haraca bağladığını gururla anlatır. (Sebastian Brock-Eski Süryani-Arami Kültürünün Anavatanı makalesi)

Coğrafyamızın kadim halklarından olup ‘herşeye rağmen’ varlıklarını (kültür, din, dil ve mezhepleriyle) sürdüren Süryaniler için Turabdin müstesna bir bölge konumundadır. Onlarca manastır ve yüzlerce kilisesi yanında bu bölgede yetişen azizler ve din adamlarının hatıratı bulunmaktadır.

Süryanilere ait (Ortodoks) kiliselerinin Turabidin bölgesindeki varlığı M.4. yüzyılın ortalarına kadar uzanır. Avrupalı yazarlar manastırların çokluğu nedeniyle bu yüksek bölgeyi ‘Doğunun Athos Dağı’ olarak tanımlar. (Hans Hollerweger- Turabdin Kitabı)

Bölgede güneşe tapan’ Şemsi’ler, ateşe tapaan ‘mecusi’ler, babilden kaçan Yahudiler , ilk-Roma dönemi  ‘pagan’istler ve İznik Konsülü sonrası  Bizansın teolojik dayatmalarına boyun eğmediği için anayurtları ve ilk-dini merkezleri olan Antakyadan can havliyle kaçıp  M. 4. Yüzyılın ortalarında buraya gelip yerleşen  Ortodoks Süryanilerin ve 639 yılından sonra da arap-islam nüfusunun yurt tuttuğu renkli bir kilim desenidir Turabdin.

Bagok dağları ise Nusaybin’in kuzeyinden Midyat’a doğru  uzanır  ve en yüksek noktası Dibek tepesidir. Bir tarafı Midyat'a, diğer tarafı Nusaybin'e bakar. Dibek tepesinin zirvesinde bir kaya üzerine Mor Yakub Manastırı inşa edilmiş olup Londra Üniversitesi Teoloji bölümü mezunu bir rahip burada yaşamakta ve hizmet vermektedir.

Turabdin’de bulunan 13 Manastırdan dokuz tanesi ayakta ve üç tanesi aktif olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca onlarca kilise bulunmaktadır. Toplam beş rahip, iki rahibe ve onlarca papaz Ortodoks Süryani metropoliti olan Mor Gabriel’deki Samuel Aktaş’ın maiyetinde görev yapmaktadır.

Bagok dağında yedi Süryani köyü ve iki Yezidi köyü bulunmaktadır.

Köylerin tümünde belirgin bir temizlik ve ma’mur luk göze çarpmaktadır.  Özellikle manastırların mutfağından avlusuna, lavabolarından misafirhanesine kadar çok derli toplu ve tertemiz olması dikkat çekmektedir.

Süryaniler, Midyat şehir merkezi ve mıhallemi yöresinde anadillerinin yanında arapça konuşurken, Bagok yöresinde ve diğer kırsalda kürtçe konuşmaktadır. Sosyal ilişki, dayanışma ve ilişkilerde bu nedenle pek bir sorun yaşamamaktadırlar. Giyim-kuşam, mutfak ve kültürel açıdan da belirgin bir ayrışma ve farklılık gözükmemektedir.

Mezopotamyanın kadim halkları, doğunun duygusal insanları ve semavi dinlerin mensupları olarak kişilik, karakter, fizyonomi, inanç,  kültür, tarih ve inanç açısından ciddi yakınlıklar ve ortaklıklar bulunmaktadır. Bunda ortak coğrafya ve beşeri yapı kadar -hatta bundan çok- miladi 640 yılından bugüne kadar  (yaklaşık 1400 yıllık) farklılıkların birarada yaşamasını modelleyen İslam’ın toplum ve yönetim anlayışını görmek mümkündür. İstisnai dönemler bunu aşındırmış olsa da ana mihver hep çoğulculuk olmuştur.

Bu zorlu coğrafyada düzen ve dirlik kurmanın kolay olmadığı, bu nedenle tarih akışı içinde kısmi -hatta doğal- bir özerk yaşamın sürdüğü söylenebilir…

Bagok şimdilerde daha yeşil ve cıvıl cıvıl. Ağaçlar ve bitkiler baharla beraber rengarenk açarken; insanlar güvenlik açısından yapılan ciddi operasyonlar ve denetimler neticesinde kendisini daha güvenli ve umutlu görmektedir.

Sadece manastırlar ve kiliseler değil, köylerdeki evler, kasırlar da yeniden inşa edilerek toplumsal hayat canlanıyor. Batıya göç edenlerin bir kısmı bu güvenli atmosferi değerlendirerek köylerine geri dönüp dubleks-tripleks kasırlar ve bağevleri inşa ediyor.

Turabdin bölgesi beşeri ve mistik havasıyla rayihalar saçıyor.. Bagokta serpilen ölü toprağı savrularak hayat yeniden neşvu nema buluyor.

Bir sonraki yazıda farklı boyutlarıyla Bagok ve Turabdini yazmaya devam edeceğim.

30 Mart 2018


YORUMLAR :::

  1. İsmail Ünal
    31 Mart 2018 Cumartesi Saat 20:14 CEVAPLA
    Başkanım dünya gözüyle görülmesi gereken yerler...
    Sizin gibi değerli insanların oraları daha çok anlatması ve tanıtması lazım.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. İyi İnsan, Kötü İnsan! 29 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 18:40
2. Ahlak Üzerine Denemeler 16 Temmuz 2019 Salı Saat 11:59
3. Ben Neyim, Öteki Kimdir ve Ötesi… 18 Ocak 2019 Cuma Saat 19:15
4. Mardin İçin Büyük Bir Onur Olarak Hatırlanacak 20 Aralık 2018 Perşembe Saat 23:37
5. Camilerde Göze Batan Hususlar 15 Ekim 2018 Pazartesi Saat 19:09
6. Tam 10 Yıl Oldu; Hatırlamak İyidir 12 Eylül 2018 Çarşamba Saat 13:29
7. Dini Düşünce ve Yorumda Dar Kafalılığı Aşmak 02 Ağustos 2018 Perşembe Saat 19:35
8. Mardin’de Ramazan; Üç Cami Örneği 12 Haziran 2018 Salı Saat 02:26
9. Fıtratı Baskılamak; Rahiplik 21 Nisan 2018 Cumartesi Saat 16:04
10. Turabdin ve Süryaniler (3) 16 Nisan 2018 Pazartesi Saat 11:07

YORUMLANANLAR :::

Yolcu denetimini kim yapıyor?

Mardin'de Artuklu - Kızıltepe arasında yolcu taşım [...]

1 gün önce...

Belediye Önünde Açıklama

HDP’li Ahmet Türk tarafından işten çıkarılan 11 şe [...]

1 gün önce...

SONDAKİKA! Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine operasyon

HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanla [...]

1 gün önce...

Mardin'de 1 ay boyunca 'eylem yasağı'

Mardin Valiliği, kent merkezi ve ilçelerinde topl [...]

20 saat önce...

Nusaybin'de çöpler vatandaşı mağdur ediyor

Nusaybin ilçesinde yapımı tamamlanan TOKİ konutlar [...]

1 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Bugün günlerden...!

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yolum Maraş'a Düşünce

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Yaşamın Adaleti

3
Mustafa Aydın
4
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

5
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

6
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

7