Bakan Eroğlu'ndan Çevrecilere Hasankeyf Tepkisi

Bakan Eroğlu'ndan Çevrecilere Hasankeyf Tepkisi
10 Eylül 2011 Cumartesi Saat 16:04 0

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak Hasankeyf İlçesi'ni kurtaracaklarını belirtti.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak Hasankeyf İlçesi'ni kurtaracaklarını belirtti. Tarihi ilçenin sular altında kalmasına karşı çıkan çevrecilere de tepki gösteren Eroğlu, "Hasankeyf'i herkesten daha çok önemsiyoruz. Tarih savunucularının akılları şimdiye kadar neredeydi? Köprü yıkılırken, üstüne ev yapılırken neden tarihin yağmalanmasına seyirci kaldılar? Yabancıların yaptıkları fakirlik politikalarına kanmamamız gerekiyor. Biz burada kardeşliğin gerekliliğini yapıyoruz." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde yapımı süren Ilısu Barajı'nda incelemelerde bulundu. Ardından geçtiği Batman Valiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Eroğlu, baraj suları altında kalacak tarihi ilçe Hasankeyf'i kurtaracaklarını söyledi.

Hidroelektirik santrallerin en temiz enerji kaynağı olduğuna savunan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de barajlar olmazsa ne şehirlere su verilebilir ne de sulama suyu. Almanya ve Avrupa'da sürekli yağış var. Oralarda baraj yapmaya gerek yok. Türkiye'de belli mevsimlerde yağış var. Özellikle yaz mevsiminde ülkemizde suya gerek var. Su biriktirmezsek nasıl yaparız? Büyükşehirlerde ŞanlıUrfa ve Diyarbakır'da barajlar olmazsa o şehirlere su veremezsiniz. Yeni barajları yapmaya mecburuz. Elbette Avrupa ve Almanya'da yaşayan yurttaşlar haklı olarak oralarda 'Baraj yapımına gerek yok' derler. Fakat yabancıların yaptıkları fakirlik politikalarına kanmamamız gerekiyor. Biz burada kardeşliğin gerekliliğini yapıyoruz."

'Hasankeyf CAZİBE MERKEZİ OLACAK'

Mevcut Hasankeyf'i tüm boyutlarıyla belgelediklerini belirten Bakan Eroğlu, "Buradaki turizm potansiyelinden tutun da tarihi yönüne kadar Hasankeyf'i her yönüyle belgeledik. Hasankeyf'i Türkiye'nin en önemli cazibe merkezi haline getireceğiz." dedi.

ÇEVRECİLERE TEPKİ: AKLINIZ NEREDEYDİ?

Bakan Eroğlu, çevrecilere de tepki göstererek şunları söyledi:

"Hasankeyf en güzel şehir olacak. Buraya yapacağımız konutların mimarisi de bölgenin özelliğini taşıyacak. Zeynelbey türbesi yıkılmak üzere. Kaledeki saray yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Yeni proje Hasankeyf'i her yönüyle kurtaracak. Tabiat Varlıkları, ne talep ediyorsa anında yerine getiriyoruz. Ödenek sıkıntısı yok. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yakında Hasankeyf için geniş kapsamlı bir toplantı düzenleyeceğiz. Bugünkü teknoloji ile Hasankeyf'i tıpkı İstanbul'daki yarım ada şeklinde kültürel park alanına dönüştüreceğiz. Bazı tarih savunucularının akılları şimdiye kadar neredeydi. Köprü yıkılırken, üstüne ev yapılırken neden tarihin yağmalanmasına seyirci kaldılar? Bunları kurtaracak olan biziz. Tarihi eserleri kurtaracak biziz. Hasankeyf'in sahibi biziz. "YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

MARSU'dan sürpriz su tarifesi açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

6 saat önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

1 gün önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN