Bakan Fakıbaba: Elektrikler kesintisine gidilmeyecek!

Bakan Fakıbaba: Elektrikler kesintisine gidilmeyecek!
28 Mart 2018 Çarşamba Saat 17:45 1

Mardin’in bazı ilçe ve kırsalında yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım tarafından sorunu çözümü için görevlendirilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, sabaha saatlerinde kente gelerek temaslarda bulundu.

İlk olarak Mardin Valiliğini ziyaret eden Bakan Fakıbaba, burada DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel’in de katılımıyla yaklaşık 3 saat basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından Erdoba Elegans Otel'de Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, İşadamları, Tarım Üreticisi sanayiciler, Ziraat Oda başkanları, çitçi temsilcisi ve çiftçilerle bir araya gelen Bakan Fakıbaba, Sorunun çözümü için Mardin'de bulunduğunu, hep birlikte görüş alışverişinde bulunarak, fikir teatisinde bulunarak, çözüm önerilerini dinleyerek belli bir konsensüz sağlayacaklarına inandığını söyledi. 

AK Parti Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ile Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Valisi Mustafa Yaman, AK Parti İl Başkanı Nihat Eri, Mardin eski Milletvekili CHP İl Başkanı Dr. Mahmut Duyan, ilçe kaymakamları, protokol üyeleri ve bakanlık bürokratlarının da hazır bulunduğu toplantıda katılımcılara tek tek söz veren ve DEDAŞ ile alakalı şikayetleri dinleyen Bakan Fakıbaba, konuşmacıların taleplerini dinlerken notlar alması dikkat çekti.

ÇİFTÇİLERİN TALEPLERİNİ DİNLEDİ

Toplantıda söz alan konuşmacıların tarladaki ürünün tam da döllenme döneminde gidilen enerji kesintisinin art niyetli bir yaklaşım olduğunu, burada çiftçinin borcunu ödemeye zorlamaktan ziyade, çiftçinin mağdur edilmesine neden olduğunu kaydedildi. Mardinli çiftçilerin elektrik hırsızı olarak tanımlanıyor olmasından duydukları şikayetlerin de dile getirildiği toplantıda, yaşanan enerji kesiminden sadece tarımsal arazilerin değil, bölge tarımıyla birlikte sağlıktan eğitime kadar sosyal yaşamın her anında ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalındığını, sorununun çözümünün DEDAŞ'tan değil aslında Su ihtiyacı olduğunu ve bunun içinde biran önce GAP Sulama Kanalları'nın Mardin ovasına ulaşması gerektiğine, Çiftçi'nin DEDAŞ'a olan borçların uygun bir orana çekilerek, üreticinin mahsülünü kaldırdıktan sonraya ertelenmesi, prim desteğinin üzerindeki blokajın kaldırılması, verilen elektrik cezalarının bir defalığına mahsus affedilmesi, DEDAŞ'ın devlet tarafından kurulacak bir birim tarafından denetime tabi tutulması, Enerji nakil hatlarının yenilenmesi ve enerji altyapısına yatırım yapılması, Çiftçilerin kuruma olan borçlarının çiftçi temsilcilerinin görüşlerine başvurularak ödeme takviminin oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, taleplerini sıraladılar.

"KİMSE ELEKTRİK HIRSIZI DİYEMEZ"
Yapılan konuşmaların ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Fakıbaba, Mardin'i ve Mardinleri çok seven bölgenin bir insanı olarak her şeyden önce bölge insanın elektrik hırsızlığıyla yaftalanması gibi bir durumu asla kabul etmediğini ve bu tanımlamadan herkesten önce bir bölge insanı olarak kendisinin karşı çıktığını, bu tanımlamanın bundan sonra asla ve asla telaffuz dahi edilmemesi gerektiğini savundu.

"ÇÖZÜMDEN YANAYIZ, BU İŞİ HEP BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ"
Mardin'de devam eden Elektrik sorunuyla alakalı son günlerde bir çok görüşmede bulunduğunu; Mardin Milletvekilleriyle Mardin Valisiyle, İl Başkanıyla defalarca görüştüğünü ve konun çözümü için Başbakan Binali Yıldırım ile Ankara'da biraraya geldiklerini hatırlatarak, "Mardin'e geldik. Görüşmelerimizi yaptık, şimdide sizleri dinledik. İçinde bulunduğumuz bu sürecin tarladaki durumunu konuşmalarınızda anlattınız. Mardin'i ve Mardinlileri çok seven bir kardeşiniz olarak, şimdi Enerji Bakanımız Berat Albayrak beyle görüşeceğim ve Elektriklerin en azından bu sıkıntılı süreçte zarar görmemeleri için elektrik kesintisine gidilmemesini isteyeceğim. İnşallah bu bir haftalık süreci, hiç olmazsa elektrik kesintisi olmadan geçireceğiz. Madem sizler de, bizler de çözümden yanayız bu işi hep birlikte çözeceğiz. Hiç kimse elektrik borcumu vermeyeceğim demiyor. Bu aslında iyi niyetli olduğunuzu ve çözüm odaklı olduğunuzu gösteriyor. Asılsız ve abartılı faturalardan söz ediliyor. Faturalara itirazı olan arkadaşlarımız, Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımızın bünyesinde bulunan tüketici hakem heyetlerine gidecek ve bu itirazlar Devletimizin buradaki en tepe yöneticisi-temsilcisi konumunda olan Sayın valimizin gıyasetinde ivedilikle sonuca bağlanacak, haklarınız savunulacak. Ama tabi bununla birlikte "benim DEDAŞ'a borcum var, ben bu borcu şimdilik ödeyemiyorum, param yok " diyen çiftçimizi de zorluk çıkararak, hemen ödeyeceksiniz demek ve onları faizcilerin, tefecilerin eline zorlama gibi bir durum da olmamalıdır, olmayacaktır. DEDAŞ'a borcu olmayan çiftçilerimizin elektrikleri derhal verilecek. Borcu olmayanın üzerindeki blokeler derhal kaldırılacak, borcu olanlar da ilgili kurumun yetkilileriyle borçlu çiftçilerimiz bir hafta içinde araya gelecek ve çözüm yolunu her iki tarafı da sıkıntıya sokmayacak şekilde çözüm endeksli uzlaşmaya gidilecek." dedi

"PAMUK DESTEĞİNİ 80 KURUŞA ÇIKARACAĞIM"
Enerjide ve Su'da yaşanan israfa da dikkat çeken Bakan Fakıbaba, "Enerjisi, suyu olan bir ülke değiliz", diyerek, Osmaniye'de suyunu açıp, üç günlük taziye için farklı bir şehire gidip, döndüğünde musluğu kapatan bir üreticiden örnek vererek, "Arkadaşlar, bizler eğer bunu yaparsak herşeyden önce toprağımızı çoraklaştırmış oluruz, yarın çocuklarımıza bırakacağımız ne toprağımız, nede suyumuz olur. İsrafın önüne bilinçsiz sulamanın önüne geçmeliyiz. Diğer taraftan Mardin'e baktığımda önceki Şanlıurfa'yı hatırlıyorum. orada çözdük, burayı da çözeceğiz, hep birlikte yapacağız bunu. İkinci ürün için kaçınmayın, Pamuk ekin destekleme 60 kuruş diye kaçınmayın ben size söz veriyorum bu rakamı 80 kuruşa çıkaracağım. Ben bunun da sözünü sizlere veriyorum" dedi.

Bakan Fakıbaba; Ankara'ya döndüğünde ilk yapacağı girişimin Başbakan Binali Yıldırım ile görüşerek GAP Sulama Kanallarının biran önce bitirilmesine hükümetin yoğunlaşmasını isteyeceğin sözünü verdi.

"HEMEN ŞİMDİ ENERJİYİ VERİYORUZ"
Çiftçilerle bir araya geldikten sonra toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Hemen şimdi telefon edip enerjiyi verdireceğiz.” dedi.

Basının ve Mardinlilerin ilgisinden dolayı mutlu olduğunu ve kendilerine teşekkür ettikten sonra yaşanan enerji kesintisi hakkında açıklamada bulunan Fakıbaba, şunları söyledi:

“Hakikaten bir problem vardı. Ben gelirken Mardinli hemşerilerimin dürüstlüğünden, adaletinden çok emin olarak geldim. Bu sorunu çözeceğimize inanarak geldim. Tabi bu çözümde sayın valimizin, il başkanımızın, milletvekillerimizin, sivil toplum örgütlerinin, muhtarların ve bütün Mardinli hemşerilerimin katkısı oldu. Haklı istekleri vardı ‘Enerji yok’ dediler. Biz hemen iki tarafla da konuştuk. Şimdi hemen telefon edip enerjiyi verdireceğiz. Onlar mutlu olacaklar. Bizde tabi Mardin’imize bir şeyler kazandırmanın büyük bir mutluluğuyla Ankara’ya gideceğiz.”


YORUMLAR :::

  1. Mardini
    29 Mart 2018 Perşembe Saat 19:01 CEVAPLA
    Sabah saat 9 dan beri elektrik yok.Şu an saat 7 hala gelmedi.Hani kesinti olmayacaktı.Allah dedaşın bin belasını versin.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hastalar artık gökyüzünü izleyerek tedavi olacaklar

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, THY Genel Mü [...]

1 gün önce...

Vali Erin, tebdili kıyafetle hastaneleri denetledi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, tebdili kıyafetle [...]

13 saat önce...

MARSU'dan Su'ya Zam Yapılmamış Açıklaması!

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Ge [...]

12 saat önce...

Ormanlık alanda yangın

Mardin'de ormanlık alanda yangın[Fotoğraf: AA]ABON [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Amine'nin talebini yerine getirdi

Mardin'de yetiştirme yurdunda kalan 18 yaşındaki g [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN