Bakan Güler, Önemli Mesajlar Verdi

Bakan Güler, Önemli Mesajlar Verdi
28 Temmuz 2013 Pazar Saat 01:04 0

İçişleri Bakanı Muammer Güler, AK Parti il Başkanlığı’nın düzenlediği iftar programında Mardinli hemşerileriyle bir araya geldi.

AK Parti Mardin Milletvekilleri Abdurrahim Akdağ ile Gönül Bekin Şahkulubey’in de hazır bulunduğu iftar programında, iftara katılan bütün misafirlerin masalarını tek tek dolaşarak vatandaşlarla sohbet eden Bakan Güler, son günlerin güncel siyasi gelişmelerle ilgili açıklamalarda da bulundu.
Mısır ve Suriye’deki yaşanan iç karışıklığın yanı sıra yurt içinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak da konuşan Bakan Güler, konuşmasının başında Bismil’de aşiretler arasında yaşanan kavgada yaşamını yitiren 8 vatandaş ve Somali’de hayatını kaybeden özel hareket polisi için başsağlığı diledi.

SÜREÇ DAR AJANDALARA MAHKUM OLMAYACAK
Konuşmasında Çözüm Sürecine dikkat çeken Bakan Güler, ülke olarak zorlu ve bir o kadar da mutlu bir yolculuk için hep beraber hareket ettiklerini ifade etti. Bakan Güler, bir taraftan büyük Türkiye inşası için gece gündüz çalıştıklarını diğer taraftan da yılların birikimi olan sorunları millet ile teker teker çözmenin gayretini yaşadıklarını anlattı. Sürecin riskli ve zorlu olduğunu bilerek yola çıktıklarını dikkat çeken Güler, “Geçmişten beri kalkınmamızda ayak bağı olan özellikle bu bölge insanını çok yakından ilgilendiren terör sorununu çözmek içinde büyük bir gayretin içindeyiz. Biz bu sürecin riskli ve zorlu olduğunu biliyoruz. Ama hükümetimiz devletimiz ve halkımız bu süreçte samimi bir şekilde ve sorumluluk bilinci ile hareket ediyor. Bölge insanı barışın kardeşliğin huzur ortamının ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Bunu da dalga dalga ülkenin her tarafına yansıtıyor. Elbette bu çözüm sürecini içine sindiremeyenler Türkiye’nin önünde her zaman bir ayak bağının bulunmasını, gelişmesinin ve kalkınmasının önünde mutlaka setler olmasını isteyenler var. Bu sürecin bir tarafındayız diyerek bir yandan demokratik hak taleplerini öne süren ama bir yandan da terörün argümanlarını tehdidin ve şiddetin bütün argümanlarını kullanmaya çalışanlar da var. Herkesi sorumluluğa davet ediyoruz. Bu süreç kendi dar ajandalarına mahkum etmek isteyenlerin süreci değildir. Böylesine bir davranış tarih önünde bölge insanın önünde büyük bir vebal altında kalacaklardır.”dedi.
Bakan Güler, konuşmasında Türkiye’ye komşu ülke Suriye'de, 2 yılı aşkın süredir kendi halkını katleden ve ramazanda bile cinayetlerini sürdüren bir rejim bulunduğunu belirterek, Türkiye olarak farklı din ve inançların bir ve beraber olarak barış içinde yaşadığı bir Suriye’den yana olduklarını söyledi.

PYD’YE ESED ORTAĞI MESAJI
Bakan Güler, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
"Toprak bütünlüğü olan bir Suriye’den yanayız. Suriye’de halkın demokratik iradesini yansıtan bir yönetimden yanayız. Suriye’deki çatışmalardan kaçan kardeşlerimize tüm Türkiye olarak kucak açtık. Onları bu zor zamanlarında yalnız bırakmadık ve tabii ki yalnız bırakmayacağız. Bu bizim insanı İslami görevimizdir. Suriye'deki çatışma ortamını kendileri açısından tek taraflı bir oldu bittiye dönüştürmek isteyenler eli kanlı rejimle ortaklık yapmış olurlar. Bu tür bir yaklaşım her şeyden önce Suriye’de yaşayan insanlara en büyük kötülüktür. Zaman zaman sınır güvenliğimizi tehdit eden çatışmalarda yaşanmaktadır. Türkiye olarak biz sınır güvenliğimizi tehdit edebilecek gelişmelere karşı her türlü tedbirleri almaktayız. “

DÜNYA MISIR'DAKİ İNSANLARIN SESİNE KULAK VERSİN
Mısır'da demokrasi yanlılarının üzerine ateş açılmasını konuşmasında kınayan Bakan Güler, saldırıyı lanetleyerek, dünyanın Mısır'daki insanların sesine kulak vermesi gerektiğini dikkat çekti..
Son zamanlarda Mısır'da da çok acı olayların yaşandığını anlatan Güler, "Mısır'da demokratik seçimle iktidar olan bir yönetim askeri darbeyle sindirilmeye çalışılıyor. Bu kardeş ülkede maalesef çok üzücü olaylar yaşandı, yaşanmaya da maalesef devam ediliyor. Mısır'da yaşanan katliamı burada huzurlarınızda tekrar lanetliyorum. Bu mübarek günde meydana gelen çatışmalarda hayatını kaybeden o insanlara da mutlaka dünyanın ses vermesini kulak tıkamamasını da buradan bekliyoruz. Mısırlı kardeşlerimizin maruz kaldığı bu insanlık dışı saldırılar gerçekten de vahimdir. Mısır'da yaşanan katliamlardan darbeye karşı ilkeli bir duruş sergileyemeyen herkes sorumludur."şeklinde konuştu.

“MESELE ÇEPEÇEVRE BİR KUŞATMA MESELESİ”
Gezi parkı odaklı gelişmeleri de değerlendiren Güler şunları söyledi:
"Mesele Gezi parkı meselesi değil kardeşim, mesele çevre meselesi değil diyenlerin amaçlarının ne olduğunu bütün Türk milleti yakılan otobüslerde yaralanan polislerde dağıtılan kamu mallarında ve millet iradesinin kuşatılması için gösterilen gayretler ile açıkça ortaya koydu. Evet biz de anlıyoruz mesele çevre meselesi değil. Mesele çepeçevre bir kuşatma meselesi. Meseleyi biz çözmesini bileceğiz. Zor oyunu bozar. O zor da sandıkta milletin iradesini dayatarak ortaya koyduğu zordur. Ne varsa millette vardır. Milletin istemediği bir şey olmaz. Biz de milletimizin başını öne eğdirecek bölge insanını mahcup edecek hiçbir yaklaşımın hiçbir hareketin içinde olmayız."

METROPOLİT DE KATILDI
Güler, Türkiye'de her vatandaşın her makama gelebileceğini bunun da fırsat eşitliği ile gerçekleştiğini bunun örneklerinden birinin de kendisi olduğunu vurgu yaparak, “Birliğimiz beraberliğimiz hepimizin menfaatinedir. Hangi etnik kökenden olursa olsun bakın bu soframızı Metropolit Saliba Özmen de paylaştı. Düşüncelerimiz dini anlayışlarımız farklı olabilir. Binlerce yıldır bu topraklarda her etnik mensubu insan bir arada kardeşçe kendi inancını yaşayabildi. Herkes kendi dili ile konuşabildi meramını anlatabildi. Burada 8 çocuklu bir PTT memurunun oğlu olarak şu anda size İçişleri Bakanı olarak hitap etmenin onurunu yaşıyorum. Bu onur Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşlarına sağladığı imkan ve fırsat eşitliğinin herkesin her yere gelebileceğinin işaretidir. Yeter ki aramıza nifak girmesin."ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ve Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şaran, Bakan Güler'e torba yasasında muhtarlara sağlanan sosyal haklardan ötürü bir plaket verdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Elektriği kesilen çiftçiler, yolu trafiğe kapattı

Mardin’de elektriği kesilen çiftçiler, Kızıltepe-C [...]

13 saat önce...

Kızıltepe'nin sevilen simasi hayatını kaybetti

Kızıltepe'nin sevilen simalarından ve 40 yıldır bö [...]

1 gün önce...

Nusaybin'in Yeni Kaymakamı Emrullah Temizkan kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararna [...]

1 gün önce...

Kaymakamlar Kararnamesi Resmi Gazete'de

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazet [...]

1 gün önce...

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Mülki İdare Amirleri At [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN