Bakan Kurum: Nusaybin'e 1,5 Milyar TL harcandı

Bakan Kurum: Nusaybin'e 1,5 Milyar TL harcandı
30 Eylül 2018 Pazar Saat 14:31 1

İki günden beri bölgede terör olaylarından zarar gören yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum terör örgütüne karşı koyduğu tavırdan ötürü Mardinlilere teşekkür ederek "Belediye başkanları belediyelere gönderdiğimiz paraları şehirlere harcamadılar ve terör örgütleri bunları halka harcamak yerine terör örgütünü harcadılar tabii devlet bunların elini belini kırdı."dedi.

Basına kapalı bir şekilde Mardin'deki kayyum belediye başkanları ile bir toplantı düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Bakan Yardımcısı Fatma Varank ile birlikte daha sonra Kentsel Dönüşümün yapıldığı Yeşilli ilçesine geçti. Yeşilli Belediye Başkanlığı önünde, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili toplanan bir grupla görüşen Bakan Kurum, onların sorunlarını dinledi.

Bakan Kurum'un ''Vatandaşımızın istemediği, el birliğiyle çıkmayan hiçbir işleme izin vermeyiz. Vatandaşın anlaşmadığı bir sürece biz dahil olmayız. Bunun da yapılmasına müsaade etmeyiz.''sözleri üzerine gruptakiler, "Başkan Erdoğan, En büyük Erdoğan" diye slogan attı.

Bakan Kurum daha sonra Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ve gurup temsilcileriyle görüştü. Kurum ve beraberindekiler daha sonra kentsel dönüşüm projenin uygulandığı mahallelerde incelemelerde bulunduktan sonra Mardin Valiliğine geçti.

Burada kendisini çiçekle karşılayan ve Türkiye'nin en genç milletvekili Aday adayı olarak başvurusunu yapan Asuman Sülkü'yü "Sayın Vekilim" olarak hitap eden Bakan Kurum, valilik önünde kendisi ile bir süre ayakta sohbet etti. Daha sonra Vali Mustafa Yaman ve ilçe kaymakamları iletarafından karşılanan Bakan Kurum, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra valilik makamına geçti. Vali Yaman'dan brifing alan Bakan Kurum çıkışta bir basın açıklaması düzenledi.

Bakan Kurum açıklamasında Endonezya’daki depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayarak, İstanbul'daki selde zarar gören vatandaşların zararlarının karşılanacağını söyledi. Terörden zarar gören bölgede iki günden beri incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "Biliyorsunuz Mardin yıllardır bitmek bilmeyen terör olayları ile karşı karşıya kaldı. Tabi Mardin halkı her terör olayında gerekli cevabı net bir şekilde meşru olara sert tepkiler verdi. Mardin halkının bu tutumunu Türk milleti olarak her zaman takdirle karşıladık. Ve bir kez daha sizler aracılığıyla tüm Mardin halkına tutumlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Tabi bu terör olaylarında şehirlerde büyük zararlar meydana geldi. Geçen hafta Hakkari'den başladık. Dün Şırnaktaydık. Her yıl bizim belediyelerimize gönderdiğimiz paraları belediye başkanları şehirlere harcamadılar ve bunları halka harcamak yerine terör örgütünü harcadılar. Tabii devlet bunların elini belini kırdı. Gereken cevabı devletimiz, güvenlik güçlerimiz verdiler. Şimdi de biliyorsunuz Mardin’de kayyum belediyesi olarak Valimiz, belediye başkan vekili olarak yürütüyor. Yine diğer ilçelerimizde kaymakamlarımız belediye başkan sürecini yürütüyor. Devletin bütün verdiği kaynakların tamamını halk için harcıyorlar. Hepimizde görüyoruz şahit oluyoruz ki halk için harcandığında o zaman parklar, bahçeler, çocukların oynatıldığı oyun alanları, sosyal alanlar yapılabiliyor. İnşallah valimiz el ile sahada yapılması gerekenleri bire bir yaparak halkımızın hizmetine kullanımına alacağız. Bu noktada Mardin haklı şunu çok iyi bilmelidir ki valilerimiz kaymakamlarımız sadece devletin gönderdiği paraları değil inanın kendi şirketleriymiş gibi nasıl burada kaynak öğretirim nasıl iş yaparım derdindeler. Bu manada biz bugün tüm kayyumlarımızla birlikte toplantı gerçekleştirdik. Sadece belediyelerimize devletimizin gönderdiği kaynak dışında nasıl kaynak geliştirebilirizi tartıştık. Hep birlikte kararımızı aldık ilave olarak burada yatırımlar yapacağız. Yollar, içme suları, kanalizasyonların dışında sahada parklarımız, bahçelerimiz, çocuklarımız için gençlerimizin faydalanabileceği tüm alanlarda yine valiliğimizle kaynakları ile inşallah yapıyor olacağız."dedi.

Yeşilli'deki kentsel dönüşüme de dikkat çeken Bakan Kurum, "Vatandaşlarımızın şunu net bir şekilde bilmesini istiyoruz. Kentsel dönüşüm de sadece Mardin’e değil Türkiye’nin her yerinde vatandaşın gönül birliği, iş birliği, el birliği olmadığı hiçbir projeye biz bakanlık olarak izin vermeyiz. Burada çoğunluk sağlandığın da projelerde Kentsel Dönüşüme gireceğiz. Kentsel Dönüşüm tamamen yerinde hak sahipleri ile uzlaşı içerisinde bunun altını çizmek istiyorum. Bu konuda Mardin Yeşilli belediyesinde bir de Artuklu belediyemizde de çalışmalarını yapıyorlar ve buradan örnek diyebileceğimiz projeleri inşallah bakanlığımızın destekleriyle biz de onlara destek olacağız. Ama burada şartımız şudur çoğunluğun sağlanmasıdır. Vatandaşın istemediği bir süreçte bizim ne devlet olarak ne de bakanlık olarak müdahil olmayız. Bunun takibini de ben bizzat kendim yapacağım halkımızın bilmesini isterim."diye konuştu.

Konuşmasında Nusaybin'e 1,5 milyar TL değerinde bir yatırım yaptıklarına vurgu yapan Bakan Kurum, "Çukur siyasetinden zarar gören Nusaybin ilçemizde devletin imar ve inşası devam ediyor. Bu ilçemizde 6 bin 140 bağımsız bölümün inşaatına başladık. Nusaybin'de sahada incelemelerimizi yapacağız. 6 bin 140 konut için yaklaşık 1,5 milyar değerinde bir yatırımı Nusaybin İlçemizde yapıyoruz. Bu manada terörden zarar gören bütün vatandaşlarımıza devletin yaptığı konutları en kısa zamanda teslim edeceğiz. Genel proje ortalaması yaklaşık %85 seviyelerinde tamamlandı. Bunun dışında ne yapıyoruz? 16 adet taziye evi yapıyoruz. Yine beş adet cami ve üç adet okul binalarına da yapıyoruz ve inşallah kısa zamanda bitiriyor olacağız."

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Kurum, İmar Barışı ile ilgili "İmar bağışı ile alakalı süreç devam ediyor biliyorsunuz. 31 Ekim'de başvuru süresi sona eriyor ve 31 Aralık’ta da bedellerini yatırma süresi sona eriyor. Tabi Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Mardin’de de kaçak binaların mevcut barışı biliyorsunuz 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle yapılmış binaları konutları içeriyor. Mardin’de de kaçak binalarımız var. Bunların tespitleri il müdürlüğümüzce yaptılar valiliğimize bunları bildiriyoruz. Valimiz de bunları güvenlik güçlerimiz eliyle belediyemizle birlikte yıkımlarını gerçekleştirecek. İmar bağışı 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları ilgilendiriyor. Dolayısıyla vatandaşın elektriğini, suyunu, doğal gazını alamayan ve 31 Aralık 2017 önce yapı tamamlanmış yapıları ilgilendiriyor. Bu düzenleme vatandaşa daha çok hizmet götürmenin önünü açıyor. Bunlarla ilgili barış sürecini devam ediyor. Tavrımız nettir 2017’den sonraki kaçak binaların tespiti süreç içerisinde yapılacak."dedi.YORUMLAR :::

  1. Aydın Kara
    01 Ekim 2018 Pazartesi Saat 00:13 CEVAPLA
    Oslo gorusmesinde böyle demiyordunuz

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın acı günü

Gazeteci Mihdi Aydoğan'ın babası Sultan Aydoğan 56 [...]

1 gün önce...

Limakport limanı Mardin’de İş adamlarına tanıtıldı

LİMAKport İskenderun’un Mardin Merkezli Doğu ve Gü [...]

1 gün önce...

Kızıltepe operasyonundan 4 tutuklama kararı

Kızıltepe’de, PKK/PYD üyelerinin ülkeye yasa dışı [...]

1 gün önce...

Ulusal bir gazete daha kapandı

Türkiye'nin yazılı basın eserlerinden biri daha bu [...]

10 saat önce...

Maddi durumu yetersiz ailelere yardım

Midyat İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri, mad [...]

7 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN