Bakan Özhaseki: Nusaybin’de evler bir yıl içinde teslim edilecek

Bakan Özhaseki: Nusaybin’de evler bir yıl içinde teslim edilecek
06 Aralık 2016 Salı Saat 20:07 1

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Nusaybin’de önemli açıklamalarda bulundu.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu ile Ceyda Bölünmez Çankırı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte Nusaybin’e gelen Özhaseki; sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Yakın zamanda Nusaybin’de inşa çalışmalarına başlayacaklarını belirten Bakan Özhaseki, isteyenlere yapılacak konutlarda daire, hayvancılık ile uğraşanlara ise şehir dışında tek katlı evler yapacaklarını söyledi.

Özhaseki, “Burada gecikmemizin sebebini hepiniz biliyorsunuz. Alan temizlenemedi. Alan temizlenemeyince de birçok yerde başlamamıza rağmen burada başlayamadık. Burada biraz gecikmemizin sebebi de alanın temizlenememesi. 4 mahallemiz temizlendiği halde iki mahallemiz de önce aramalar yapılıyor sonra temizlik hareketi başlıyor. Bunları yaptığımız yerde de daha bir sürü bombalar çıkıyor ve patlamalar oluyor. Bazen şehit olan kardeşlerimiz de oluyor. Ama şimdi hazırladığımız taslağı ben size izah edeceğim. Sonradan doğru mu bu dediklerimiz değil mi sizlerden soracağız. Eğer sizler de onay verirseniz veya değişik fikriniz olursa onu da ben almak istiyorum. Yeniden asıl işimize bakacağız ve çok kısa süre içerisinde her yerde temeller attığımızı ve işe başladığımızı görürsünüz.” dedi.

Zeynelabidin Mahallesinde 600 metrelik güvenlik koridorunun yapılacağını belirten Özhaseki, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yalnız bir sıkıntımız var. Nusaybin’de 6 mahallede çatışma yaşandı. Zeynelabidin tarafında bir güvenlik koridorunun oluşturulması icap ediyor. Bu kanun göre 600 metrelik banttan dolayı orada çok inşaat yapamayacağız. Diğer mahallelerimizde yapabileceğiz. Diğer mahallelerimizde konutların planlamasını çok kısa sürede yaparız. Fakat tek katlı, biraz ufak tefek hayvancılıkla uğraşan, geleneksel biçimde yaşamını sürdürmek isteyenler için de ineği, danası, tavuğu olanlar için de doğrusu şehir içinde çok ev yapamayız. Onları rezerve alanlarda yapmayı düşünüyoruz.”

Yapılacak evleri fotoğraflarla gösteren Bakan Özhaseki, “Rezerve bölgelerde yapacağımız evleri 3 kilometre ilerde yapacağız. Gelirken oraya da baktık zaten, 500 metrelik bir bahçe içerisinde 135 metrelik, 160 metrelik, 185 metrelik yerler yapacağız. Herkesin durumuna göre yıkılan evine göre o bahçeli evlerden onlara vereceğiz. Yoksa boşalttığımız alanlardan yıkılan yerlerde temizlediğimiz alanlarda evlerini yapıp vermeyi düşünüyoruz. Aybaşına kadar mümkünse burada evleri yıkılan kardeşlerimiz, burada açtığımız irtibat bürosuna gidip nasıl bir ev tercih ettiklerini oradakilere bildirsinler. Bu bağlayıcı değil. Hiç kimseye illa buradan alacaksın diye zorlamayacağız. Ama en azından kaç tane bahçeli ev isteniyor. Ne kadar kat ev isteniyor onların da sayısını tespit edelim istiyoruz. Bu sitelerde iki taraftan gidiş gelişli yollar, otopark yerleri, yeşil alanlar, ayrıca okulu, spor alanları, camisi, sosyal tesisleri, taziye evleri hepsi yapılacak. Projelendirme böyle. Burada sizden gelecek talebe göre biz hareket edeceğiz. İkincisi Nusaybin’in su sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Aslında Cenab-ı Hak aşağıdan suyu vermiş ama yukarda her halde şebekelerde sıkıntı var. Belediyecilik de biraz zayıf olunca haliyle bu tür durumlar karşımıza geliyor.” diye belirtti.

İyi niyetle belediyecilik yapıldığında Allah’ın yardım edeceğini dile getiren Özhaseki, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Bakın ben 21 sene belediye başkanlığı yaptım. Eğer iyi niyetle belediyecilik yaparsanız vallahi başarırsınız. Allah yardım eder. Ama niyet bozuk olursa hiç belediyecilikte gözünüz olmasa niyetiniz hizmet değil de ‘Kandil’e nasıl para gönderirim, militanları nasıl beslerim, arka tarafı nasıl silah deposu yaparım… Vallahi o zaman da gelirler bir gün hesap sorarlar. Devlet yavaş yavaş gelir ama sıkı gelir. Ondan sonra hesabını sorar. Bundan sonra zaten güvenlik ön planda olacak artık. Hiç taviz yok bunu herkes bilsin. Hem güvenlikten taviz yok hem de hizmet başlayacak. Su şebekelerinin hepsini yenileyeceğiz. Nusaybin’in de tamamını yenileyeceğiz. Bir taraftan alt yapıya giriyoruz. Bir taraftan sosyal tesisler yapıyoruz. Şu anda 4 tane parkı, Kocaeli Belediye Başkanımız burada Allah razı olsun o yapıyor. Bugün temeli atılacak. Buradaki belediyelerimiz ne istese onlara göndereceğiz.”

Toplantının ardından Bakan Özhaseki, yeni yapılacak parkın temelini attıktan sonra yeni yapılan kentsel dönüşüm binasının açılışını yaptı ve ardından binada vatandaşlarla bir araya gelerek sıkıntılarını dinledi. Daha sonra esnafı ziyaret eden Özhaseki, ardından ilçeden ayrıldı.


YORUMLAR :::

  1. Zaim
    07 Aralık 2016 Çarşamba Saat 10:01 CEVAPLA
    Sayın Bakanım neden Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü ziyaret etmediniz personel olarak sizinle tanışmak isterdik buraya kadar gelmişken Müdürlüğe gelmenizi beklerdik

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN