Bakan Soylu işadamları ve STK'larla bir araya geldi

Bakan Soylu işadamları ve STK'larla bir araya geldi
03 Eylül 2016 Cumartesi Saat 01:44 0

İlk ziyaretini Mardin'e yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti İl Başkanlığı tarafından Kocaeli'den gelen misafirler onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Gönül Köprüsü kapsamında düzenlenen Mardin ve Kocaelin'den gelen STK temsilcileri ve iş adamlarının katıldığı yemeğe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı Orhan Miroğlu, Abdurrahman Kurt, Abdurrahim Akdağ ve eşleri katıldı.
Programda heyetler adına Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ve Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker'in yaptığı açılış konuşmasından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir konuşma yaptı.
Konuşmasında Mardin'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Soylu, “Bugün Mardin’deyiz, Mardin güzel memleketimizin bize bu büyük medeniyette iz bıraktığı ve geleceğe en önemli cevher olarak taşıyacağımız mirasımızdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Medeniyetler sadece masalarda bakılan fotoğraflar değildir. Her medeniyetin bıraktığı izler vardır ve izlerle insanlık övülmüştür. Mardin etnik ayrım üzerinden Türkiye’de bir şeyler oluşturmaya çalışanlara ayrı bir derstir. Bugün bu dersi okumayan be dersi anlamayan ve insan unsurunda bu dersi görmeyenlerin oluşturmak istedikleri tablo aslında hem geçmişlerine hem de geleceklerine yaptıkları büyük bir yanlıştır.”ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin Ortadoğu'da ve komşu bölgelerde her zaman sığınılan ilk liman olduğuna dikkat çeken Soylu, şunları söyledi:
"FETÖ PKK DEAŞ’ın saldırdığı gibi biz bunun farkındayız bilincindeyiz biz hedeflerimize ulaştıkça Türkiye’ye türü türlü planlar kurmaya başlıyorlar. Her girdikleri mücadele bizi daha güçlü hale getiriyor. 15 Temmuz hep söyledim 15 Temmuz akşamı Türkiye büyük bir mücadele ortaya koydu. Hep annelerimizden dedelerimizden şunu duyduk keşke Adnan Menderes asılırken Eskişehir’de gözaltına alınırken millet sahip çıksaydı. 15 Temmuz’da bir daha bu acıyı yaşamamak için meydanlara indi. Demokrasisine sahip çıktı."
Türkiye'nin bugün büyük bir sınavdan geçtiğini ama bunun ilk olmadığına vurgu yapan Bakan Soylu, bu coğrafyanın çok önemli ve 'kucak açan' bir coğrafya olduğunu, bir büyük milletin ve bir büyük devletin yapması gerekenlerin yapıldığını belirterek, "Bugün Suriye’de biz arkamızı dönemeyiz yan tarafta bir kadın bir anne bir kız imdat istediğinde hanginiz pencerenizi kapatıp duyarsız kalabilirsiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız nasıl sırtını dönebilir. Allah şahittir, eğer biz kapılarımızı kapatsaydık ve Suriyeli kardeşlerimizi bu coğrafyaya almamış olsaydık ve onları kendi kaderleri ile başbaşa bırakmış olsaydık tarih bu aziz milleti affetmezdi. Bu aziz millet türlü türlü belalarla karşı karşıya kalırdı.Biz ne yaptığımı biliyoruz.Her şey paradan puldan,maliyeden bütçeden ekonomiden ibaret değildir. Dünya tarihine bugünde insanlık dersi verdik, dün de insanlık dersi verdik. Bu inancımızın gereğidir. Biz böyle bir milletiz. Yani 650 bin engellisine sen hiç kimseye muhtaç değilsin ben devlet olarak yerine getiriyorum ona asaletin sıcak yüzünü hissettiren bir devlet var. Biz atak helikopterimizi, ata tankımızı yapmakla onur duyduk, kendi uçağımızı da yapacağız. Kendi otomobillerimizi ihraç edeceğiz. Bizi kardeşimizden bizi kurumlarımızın hassasiyetinden hiçbir şekilde ayıramayacaklar. 14 yıldır bu ülkenin yarınlara nasıl adım atacaklarını biliyoruz. Türkiye cumhuriyeti çok güçlü demir yumruğu da vardır şefkatli elleri de vardır. Şehirlerimizi yaktılar tekrar imar edeceğiz. Lavanta kokulu gülistan bahçesine girer gibi imar edeceğiz. Şunu net diyorum 15 Temmuz’un kahramanı aziz millettir. Eleştirenler için diyorum seçimin en büyüğü o akşamdı. O akşam da bu millet kazandı."
Terör örgütlerine yönelik operasyonların devam ettiğini belirten Bakan Soylu; “PKK bir taraftan, bölgenin yeni belası DEAŞ bir taraftan, DHKP-C bir taraftan ve bu milletin bütün duygularını istismar ederek bu ülkeyi birilerinin işgaline hazırlayan FETÖ bir taraftan bu milletin ortaya koymuş olduğu siyasi iradenin hakkından gelemeye çalıştılar. Bazen musluklardan akan kan gösterip tehdit ettiler, bazen evlere pusula gönderip artık bu işten vazgeçin dediler. Ama Allah’a çok şükür yolunuz bir tek milim sapmadınız. Hiçbir şey özgürlüğünüzün, hürriyetimizin, demokrasimizin ve oluşan kardeşliğimizin önüne geçemedi. Silahları acımasız bir şekilde bu millete doğrultular, hendekler kazdılar, çukurlar kazdılar ama bizim en büyük silahımız birlik ve beraberliğimiz oldu. Kimse bizde bizden hafiyelik sözler beklemesin. İşimizi yapacağız, FETÖ defterini kapatacağız ve bu milleti ortaya koyduğu irade ile bir illetten kurtarıp aydınlık geleceğimize bakacağız.”dedi.
Programdan sonra Bakan Soylu Mardin'den ayrıldı.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DİKKAT! Koronavirüs Mardin'de artış göstermeye devam ediyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ağustos ayının ilk g [...]

1 gün önce...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan teşkilatlara 'Dar Kapsam' Uyarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin 81 i [...]

1 gün önce...

Minik Emir, ilik nakli bekliyor

Kızıltepe ilçesinde bağışıklık sisteminin çökmesin [...]

17 saat önce...

Evinde ölü bulundu

Kızıltepe'de cumhuriyet mahallesinde ikamet eden M [...]

47 dakika önce...

Özel'den Kurban Bayramı mesajı

Ak Parti Nusaybin İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel, [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN