Bakan Yazıcı'ya Suriye'de Sevgi seli

Türkiye ve Suriye arasında açılacak olan ortak sınır kapısının temel atma törenine katılmak üzere Mardin’e gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ziyaret ettiği Suriye’de sevgi gösterisi ile karşılandı.

                Sabah saatlerinde Nusaybin Sınır Kapısı üzerinden TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin Milletvekilleri Mehmet Halit Demir, Gönül Bekin Şahkulubey, Cüneyt Yüksel, Nusaybin Kaymakamı Murat Girgin ile birlikte Suriye’ye geçen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Suriye Irak Yarbiye sınır kapısında incelemelerde bulundu.

ŞOFÖRLER BAKAN YAZICI'NIN YOLUNU KESTİ >>

YAZICI BÜROKRATİK ENGELLERDEN YAKINDI >>

TÜRKİYE'NİN İLK ORTAK KULLANIMLI SINIR KAPISININ TEMELİ ATILDI >>

                Suriye girişinde davul zurna ve çiçeklerle karşılanan Bakan Yazıcı’ya Suriye Maliye Bakanı Mohammed Al Hussein eşlik etti.

Nusaybin sınır kapısına 75 kilometre uzaklıktaki Yarbiye Sınır Kapısında bando gösterisinin yanında ellerinde Türk ve Suriye Bayrakları olan yaklaşık bin kişilik bir grup tarafından sevgi gösterisi ile karşılanan Hayati Yazıcı, 2 kilometrelik sınır boyunu Maliye Bakanı Al Hussein  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Mardin Milletvekilleri ve Suriye protokolü kol kola girerek yürüdü.

Başbakan Erdoğan ve Suriye Başbakanı Beşar Esad lehine sık sık slogan atan grup, kordon boyunca protokole eşlik etti. Kendisine gösterilen sevgi gösterisi karşısında bir ara ezilme tehlikesi geçiren Bakan Yazıcı daha sonra Suriye’yi Irak’a bağlayan Yarbiye sınır kapısında sınır kapısında incelemelerde bulundu.  Yeni yapılan terminal binasında bir süre dinlenen iki ülke bakanları ortak bir açıklama yaptı.

Abdullah Gül ve Beşir Esat fotoğraflarının üzerinde bulunduğu ve “Daha güçlü dostluk ve beraber yardımlaşma” yazısının yazılı bulunduğu afişin altında yapılan açıklamada Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, yaptıkları yatırımın iki ülke halklarının refah düzeyini yükseltmek açısından çok önemli olduğunu söyledi.

“Halklarımızın refahını yükseltmemiz için çok çalışmamız lazım” diyen Yazıcı açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Her iki ülke açısından bugün çok önemli bir gündür. Nusaybin Sınır kapısında buluştuk Yarbiye’ye geldik. Ve hemen karşımızda Türkiye, Suriye ve ırak sınırları var. Burada dünyada örneği çok az olan gümrük kapısının temelini atacağız. Suriye-Türkiye kardeş halklarını birbirileri ile kenetlendiğini bu ziyarette gördük. Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Cuımhurbaşkanı Beşar Esat’ın liderliği ve vizyonerliği bu tür uygulamalarda bir kez daha kendini gösteriyor. Yapacaklarımız halkalarımız açısından her ülkenin refah düzeyini yükseltmek açısından çok önemlidir. Her ülkenin halkalarına ve yöneticilerine teşekkür ediyorum.”dedi.

Suriye Bakanı Al Hussein ise “Açılacak Sınır kapısı her iki ülkenin ticaretinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak. Her iki ülke arasında son zamanlarda önemli adımlar atılıyor. Bu adımların iki ülke halkının barış ve huzuruna katkı sağlayarak devam etmesini istiyoruz.”dedi.

Nezir Güneş

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle