Bakan Yılmaz, AK Parti Kızıltepe kongresine katıldı

Yönetim şu isimlerden oluştu Bakan Yılmaz, AK Parti Kızıltepe kongresine katıldı
17 Eylül 2017 Pazar Saat 21:03 0

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kızıltepe'de AK Parti 6. Olağan kongresine katıldı. Yılmaz burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı hükumet modeli ve Eğitim ile ilgili bir konuşma yaptı.

Mardin Kızıltepe ilçesinde düzenlenen Ak Parti 6. Olağan kongresine katılan MEB bakanı İsmet Yılmaz Mardin Havalimanında İl-İlçe protokolu tarafından karşılandıktan sonra kongrenin yapılacağı Kızıltepe’de ki toplantı salonuna geçti. Ak Parti Mardin Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı ile Orhan Miroğlu ve Ak parti il Başkanı M.Ali Dündar’ın eşlik ettiği Bakan Yılmaz Ak Parti Kızıltepe ilçe başkanı Faruk Kılıç, Yönetim kurulu üyeleri ve partililer tarafından karşılandı.

Önceki dönem Mardin milletvekilleri Süleyman Bölünmez, Nihat Eri, STK, oda temsilcileri ve çok sayıda partilinin katıldığı kongrede AK Parti Mardin İl Koordinatörü Siirt eski Milletvekili Osman Ören’in divan başkanlığına ve divan oluşturulmasının ardından konuşmalara geçildi.

Ak Parti İlçe başkanı Faruk Kılıç, İl başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardin milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı ve Orhan Miroğlu yaptıkları konuşmalarda Ak Parti hükumetleri dönemlerinde yapılan çalışmaları anlatıp, Hendek siyasetine destek vermeyen Kızıltepelilere teşekkür ederek Dik duruş sergileyen ve Mardin siyasetine yön veren Kızıltepe'nin önemine dikkat çektiler.

Son olarak kürsüye çıkan Milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz eğitim ile ilgili açıklamalarda bulundu. Taşımalı eğitimin ez asgariye düşürülmesi için çabalayacaklarını, Yabancı dil, mesleki eğitim ve okul öncesi eğitimin önemine vurgu yapan bakan Yılmaz şunları söyledi:

%34 mü yoksa %50.01 mi daha demokratik
Mardin’de Kızıltepe’de Ak Partiye hizmet verenlere teşekkür ediyorum. Gerçekten zor bir coğrafyada çok büyük bir hizmeti başardılar.

Yeni bir döneme girdiklerini söyleyen Yılmaz, “Bu yeni dönemde insanlarımız arasına çukur açmak değil, açılmış olan çukurları kapatmak lazım. Bu yeni dönemde insanlarımız arasında köprü yoksa var olanı yıkmak değil, yeni köprüleri açmak lazım. Erbakan’ın güzel bir sözü var. ‘Köle olduktan sonra ha Kürdün kölesi olmuşsun ha Türk’ün kölesi olmuşsun. Köle olduktan sonra ha Arap’ın kölesi olmuşsun ha Süryani’nin kölesi olmuşsun.’ Bizim amacımız yüz akıyla menzile varmak. Yüz akıyla menzile varmak için bu insanların rızasını almak lazım. İnanıyoruz ki Hakk'ın rızası halkın rızasında gizlidir.” diye konuştu.

Halkın rızasını, hakkın rızasını kazanmak için bu yolda taş üstüne taş koyana bir adım adına partim adına çok teşekkür ediyorum.
Yeni bir döneme başlıyoruz. 2019 seçimleri ile halkımız Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiyor. Bu sistem kesinlikle daha demokratik bir sistemdir, niçin daha demokratik bir sisteme kavuşuyoruz. Biz 2002 de %34 ile iktidar olduk, daha sonra %41 ile olduk, daha sonra %49 ile hükümet olduk. Yeni sistemde %34, 41 veya 49 alan bir parti artık Türkiye’yi yönetebilirmi yönetemez. Ülkeyi yönetebilmesi için mutlaka %50.01 alması gerekir. Bu ülkeyi %34 ile yönetmektense %50.01 ile yönetmek daha demokratik, daha hukuka uygun değilmi, aksini söylemek mümkünmü. İnşallah bu halka daha çok hizmet edilirde %60-70 alınır. Bu halkın terazi şaşmaz yeter ki siz halka hizmet edin. İnşallah bu millet kendine hizmet edeni daha iyi noktalara getirecek. Yeni dönem daha demokratik, daha istikrarlı bir dönem olacaktır.

Büyümek, hizmet etmek ve Güçlü olmak için İstikrar lazım
Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana 94 yıl geçti bu süre içinde 65 Hükümet kuruldu. Her bir hükümete 1.5 yıl dahi düşmüyor. Bazen bir projeyi yapmak 2 yıl sürüyor. Temelini atmak daha farklı, bitirilmesi daha farklıdır. Bir buçuk yıllık hükümet projeyi yapsa temelini atsa bile yeni gelecek hükümet mutlaka bu projeyi tamamlayacak diye bir garantisi yoktur. Proğrama almayabilir, ödenek ayırmayabilir. Buna bir örnek olarak kendi memleketim Sıvas tan 5 km lik bir demiryolu 41 yılda bitti. Eğer istikraralı hükümetlere kavuşamazsak ülke zaman kaybeder, kaynak israf eder. Ak Parti hükümetlerinde başlatılan büyük uzun vadeli projeler dışındakiler o hükümetin görev süresi içinde tamamlanması hedeflenmekte.
Yeni dönemde hükümeti millet sandıkta kuracak. Sabah sandıkta oy vereceksiniz akşam sandıklar açıldığında hükümet kurulmuş olacak. Hükümeti kurma görevini kim vermiş oluyor. Millet vermiş oluyor millet. O zaman bu hükümetin adı nedir Millet hükümeti. Bu şekilde ülkeye daha iyi hizmet verecek zaman kaybı yaşanmayacak. Bu yeni sistemde kuvvetler ayrılığı da var. Bu sistemde Meclis kendi görevini, yürütme kendi görevini, yargı kendi görevini yapacak. Biri diğerine karışmayacak. Parlamenter sistemde hükümetlerin istemediği bir yasa meclisten geçer mi geçmez. Geçen yasaların %99’u hükümetin getirdiği yasalar, nerde kaldı küvetler ayrılığı. Yeni sistemde hükümet meclise sadece bütçeyi getirebilir. Meclis kendi görevi olan yasamayı yapacak hükümet yürütmeği yapacak zaman ve kaynak israfı olmayacak.

2019 da yapılacak seçimlerde yeni hükümet modeli ile Türkiyeyi 21. yüzyıla taşıyacak. Bu sistemle her kesimden oy almak her bölgeden oy almak % 50+1 almak için hiçbir bölgeyi şehri ihmal etmeden hizmet götürmek gönlünü herkese açabilmek gerekecek. Uzlaşmacı bir döneme kavuşacak. İşte bu düşünceyle Ak Parti 15 yıldır iktidarda, bugüne kadar bize verilen emaneti Allahın izniyle yerine getirdik. Erciyes dağındayken büyüklüğünü heybetini fark edemezsiniz dışına çıktığınızda bunu fark edersiniz. İşte Türkiye de böyle yurt dışında büyüklüğü daha belli oluyor. Yurt dışına çok dolaşan biri olarak söylüyorum Türkiye bir cennet, bu cenneti birlikte yaptık.

Satın almada Dünya 13.yüz
Biz iktidara geldiğimizde Türkiye’nin milli geliri 230 milyar dolardı Şimdi 860 milyar dolar
3 katından fazla Dünyada hiçbir ülke bu kara kısa süre içinde milli gelirini bu kadar artırmadı. Bunları sizin sayenizde yaptık istikrarlı hükümetler ile yaptık. Güven ve istikrar olmasa yurt dışından gelip kimse yatırım yapmaz. 2002 yılına kadar ülkeye gelen dış yatırım 15 milyar dolar bizim zamanımızda gelen dış yatırım 170 milyar dolar. Hangi dönemde Türkiye istikrarlı hangi dönem Türkiye güven veriyor iç ve dış sermaye ülke ekonomisine güç katar. Kişi başına düşen milli gelir 7 bin dolarlardan 15 bin dolarlara hedefimiz büyük 2023 yılında kişi başına düşen milli gelir 25 bin dolar olmasını istiyoruz. Satın alma gücü olarak dünyada 13. sıradayız. Bunu nasıl sağladık, her alanda eğitimli insanlarla sağladık. Yetermi yetmez dünyanın en iyi 10 ekonomi ülkesinden biri olmalıyız. Savunma sanayinde 2 milyon dolardan 7 milyar dolara getirdik.
Türkiye’de kişi başına düşen derslik sayısını 37 den 24e düşürdük tekli eğitime geçmek için yeni derslikler yaparak bunu daha da düşüreceğiz. Bundan sonra taşımalı eğitimi en aza indirip büyük köylerimize okulunu lojmanını yapacağız, öğretmen sayısını artıracağız. Urfa’da 100 bin öğrenci taşınıyor Evlatlarımızın ömrü niye yollarda geçsin. Bizim dönemimizde 580 bin öğretmen atadık her 3 öğretmenden ikisini biz atadık niye kaliteli eğitim için. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28 idi şimdi 17’ye düştü. Allahın izniyle daha iyisini yapacağız, yeterki siz istikrarın huzurun arkasında durun bundan hiç şüpheniz olmasın. Hedefimiz daha kaliteli ve teknolojik eğitim vermek bunun içinde öğrencilerimiz teknoloji ile kavuşturmak lazım. Bunun için okullarımız akıllı tahtalar ile donatıp öğrencilerimize ücretsiz olarak kitap ve tablet dağıtıyoruz. Devlet vatandaşa fırsat eşitliği sağlamakla yükümlü. Hatırlarsanız eskiden bize süt tozu dağıtılırdı, şimdi evlatlarımıza kendi üretimimiz süt dağıtıp fazlasını ihtiyaç sahibi ülkelere yardım olarak gönderiyoruz. Nerden nereye geldiğimizi görmek lazım. Milli geliri oranıyla en fazla yardımı yapan birinci ülkeyiz

Hedef Eğitim kalitesini yükselmek
Meslek eğitimlerini daha yaygınlaştırmak istiyoruz. Hedefimiz Türkiye ortalaması % 44 olan rakamı %60’a çıkarmak. Yabancı dili rahat konuşabilmek kendini rahat ifade edebilmek için tüm illeri kapsayan 620 okulda pilot uygulama başlatıyoruz. 100 bin üzerindeki evladımıza haftada 15 saat yabancı dil eğitimi verilecek. Bir yıl sonra aldığımız mesafeye bakarak başarılı olunmuşsa bunu tüm okullara yaygınlaştıracağız.

Okul öncesi eğitimi yaygınlaştıracağız. Biz iktidara geldiğimizde okul öncesi eğitim kaçtı %10 şimdi geçen yılın rakamları ile bürüt % 74, burada da 37 ili pilot bölge seçtik gerekli eğitim araç gereçlerini hazırladık ücretsiz veriyoruz. Okul öncesi eğitim alanlar almayanlara göre daha başarılı, 2 yıl okul öncesi eğitim alanlar 1 yıl alanlardan daha başarılı 3 yıl eğitim öncesi eğitim alanlar 2 yıl alanlardan daha başarılı olduğu tesbit edilmiş. Eğer Başarlı olmak istiyorsak okul öncesini yaygınlaştırıp önem vermemiz gerekir. Bu yıl ilk defa 3-4 sınıflar için ihtiyaç duyanlar için ek eğitim vereceğiz. Sosyal ve sanatsal etkinlikleri bu yıl kayıt altına alıp değerlendireceğiz. Bu ilkede kim taş üstüne taş koyarsa Allah razı olsun.” Şeklinde konuşmasını tamamlayan Bakan Yılmaz. Kızıltepe 6. Olağan kongresinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bakan Yılmazı’ın konuşmasının ardından mevcut ilçe başkanı Faruk Kılıç tek liste ile katıldığı Kızıltepe ilçesi 6. Olağan kongresinde yeni yönetim kurulu listesi ile yeniden ilçe başkanlığına seçildi.

MEB Bakanı İsmet Yılmaz ve beraberindekiler ile kongreye katılan partili ile davetlilere verilen öğle yemeğinin ardından Bakan Yılmaz ile il-ilçe yöneticileri Nusaybin kongresine katılmak üzere Nusaybin ilçesine hareket ettiler.

6. OLAĞAN KONGREDE TEŞKİLAT YÖNETİMİ ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU
İlçe Başkanı Faruk Kılıç, İlçe teşkilatı asil yönetimi: Mehmet Aydın Yücedağ, Fatma Yılmaz, Bülent Şahin, Tuba Erkan, Melike Tutuş, Hamza Kıdır, Abdurrahman Çoban, Kamuran Omuk, Ömer Karadeniz, Adile Alioğlu, Celal Kartal, Fatih İlhanAydın Kurtay, Abdulmecit Kılıç, Süleyman İbrahimoğlu, Abdurrahman Çelik, Mehmet Ali Demirkaya, Sıtam Saruhan, Abdulkadir Yiğit, Hüseyin Bedir, Hasan Kahraman, Şeyhmus Aydoğan, İbrahim Kalkan, Eyyüp Kılınçaslan,

Listede yedek yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu:
Süleyman Gümüş, Mustafa Kılıç, Mehmet Sait Ay, Bekir Uluğ, Şeyhmus Süleyman Aslan, Mahmut Akay, Abdulkadir Çakmak, Abdulkadir Karakuş, Abdulcebbar Güzel, Abdulhalim Çifçi, Mehmet Aslan, Faysal Demir


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bu fotoğrafa rağmen virüse yakalandılar

Bir kişi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde ko [...]

1 gün önce...

Mardinli İşadamından Beşiktaş'a 1 milyonluk bağış

İstanbul'da ikamet eden Mardinli İş İnsanı Umut Ta [...]

15 saat önce...

Mısırcı Ömer'den Sağlık Bakanına ve sağlık çalışanlarına anlamlı destek

Mardin'de mısırcı Ömer olarak bilinen Ömer Gözal, [...]

1 gün önce...

2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Mazıdağı ve Derik ilçeleri kırsalında dün gece ila [...]

1 gün önce...

Arazi anlaşmazlığında baba-oğul öldü, 6 kişi yaralandı

Arazi anlaşmazlığı kavgasında tüfekle vurulan baba [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN